Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: SMART GAMES Angry Birds Playground – Útok

Angry Birds Playgrounds: Útok - balení

Jak je to dlouho, co se prasata stala úhlavním nepřítelem všech zvířátek? Tak dávno, že to ani ta nejstarší želva nepamatuje. Před mnoha lety škodolibí čuníci opovrhovali ostatními stvořeními a věřili, že jejich velké čumáky je pasují na nejlepší, nejchytřejší a nejkrásnější na celém světě. Jejich počínání sledovali ostatní s hrůzou a,ž jednou objevili tajnou zbraň. Řád ptáků speciálně cvičených na likvidaci prasat. Najali si toto sebevražedné komando a věří, že po desítkách let konečně ukončí věčnou válku.

A není to rozhodně poprvé, co se za mrňavými naštvanými ptáčky podíváme. Tentokrát u toho ale bude chybět ta trocha akce a boření. Z ptáčků se stali nindžové, kteří se budou snažit svoje nepřátele zalehnout. Alespoň tak nějak to vypadá v nové logické hře z řady SMART GAMES.

Tato logická řada patří do produkce stejnojmenné belgické společnosti. Stejně jako předchozí hry, i tato nejnovější s názvem Angry Birds Playground: Útok je dítkem Rafa Peeterse. Vzhledem k zařazení značky Angry Birds musí celá hra být také v licenci finské společnosti Rovio. Ale nás mnohem víc zajímá fakt, že na konci roku 2013 se tato logická hra podívala i do češtiny zásluhou firmy MindOK.

Angry Birds Playgrounds: Útok - připravený hlavolam

Hru najdeme v menším ze dvou tradičních balení. To znamená zešikmenou krabičku, se kterou nemáme zrovna dobré zkušenosti. Sice kupujícímu umožňuje podívat se přímo na produkt, ale po rozbalení už není tak funkční, jak by mohla být. Každý návrat hlavolamu dovnitř je těžký, protože využívá vložky papíru.

Naštěstí ale krabici k ničemu nepotřebujete, protože všechno důležité máte přímo v červené krabičce, kterou najdete uvnitř spolu s krátkými (jednu malou čtvercovou stránku zabírajícími) českými a slovenskými pravidly.

Krabičku jemným tahem vzhůru otevřete a zjistíte, že pět dílků s natištěnými ptáčky je připevněno ve víku. Nemusíte se tedy strachovat o jejich osud. Zespodu je drží plastový kryt, zatímco nahoře jsou volné, ale založené za hrany, takže drží pevně na svém místě. I v případě, že vám vypadnou, není složité je vrátit zpět. Každý z této pětice na sobě má nějakou kresbu, tedy vlastně najdete čtyři kresby a jeden čirý obdélník. Setkáte se zde se všemi nejznámějšími hrdiny z digitální hry.

Angry Birds Playgrounds: Útok - připravený hlavolam

Pod tím vším je ve spodní části založeno 24 čtvercových oboustranných karet, které na sobě mají výjevy z nejrůznějších prostředí. A také řadu prasátek, která se vám posmívají a dělají na hráče dlouhý nos. Určitě nebudete dlouho váhat a pokusíte se jim pomstít. Úkol, který chcete řešit, položíte nahoru na hromádku, vše složíte a krabičku zavřete. Tak lze úkol řešit klidně i v autobuse, vlaku nebo na zadních sedačkách auta.

V pravém dolním rohu každého zadní najdete pořadové číslo od jedničky do osmačtyřiceti. Čím vyšší číslo, tím obtížnější úkol v jeho řešení vás čeká. Hlavolamy rozdělíte na čtveřici obtížností po dvanácti úkolech od nejjednoduššího starteru se třemi prasátky se postupně propracujete až k nejvyššímu počtu pěti prasátek. Víc jich ani porazit nemůžete, protože nemáte k dispozici více naštvaných ptáčků.

Ale není to všechno o počtu, jak brzy poznáte, protože například závěrečná obtížnost nevyužívá celý počet. Tím vás udržuje ve větší nejistotě a nedává vám tolik nápověd k řešení. Ale teď už se vraťme na začátek, kdy máme v krabičce vybraný jeden úkol, všechno zavřeme a můžeme luštit.

Angry Birds Playgrounds: Útok - průběh řešení

Už z našeho popisu a počtu pěti dílků na pozici pro šest vám nejspíš došlo, že Angry Birds Playground: Útok využívá klasického mechanismu posouvání. Nejklasičtějším zástupcem této kategorie je Patnáctka. Pouhým posouváním a výměnou dílků musíte dosáhnout svého cíle, kterým zde je překrytí všech prasátek siluetami ptáčků tak, aby ani jedno nevykukovalo ven z krabičky.

S pěti dílky je to na první pohled opravdu jednoduchý úkol, když vezmete v potaz, že původní patnáctka měla čtverečků právě patnáct. Jenže tyto dílky jsou vlastně dvojité a pozice ptáčků na nich se liší. Někde není žádný, jinde dva, ale na většině je ptáček osamocený jen nahoře nebo dole. To znamená, že musíte nejen dobře přesouvat dílky, abyste dosáhli cíle, ale především najít rozložení, které vám porážku hlavolamu zajistí.

Stavby na kartách zadání jsou jednoduché, ale všechno vám vynahradí veselé a nápadité výrazy jednotlivých prasátek. Ty jsou známé z počítačové hry, ale i natištěné na papíře vypadají neméně roztomile.

Angry Birds Playgrounds: Útok - zadání

Ačkoliv hra využívá klasický mechanismus, který všichni známe, přidává k němu jednoduchý zvrat. Každý dílek na sobě může mít až dva obrázky a díky tomu rozvíjí hra nejen logické myšlení a schopnost kombinovat, ale také prostorovou představivost. Bez ní budete jen slepě posouvat dílky a doufat, že se vám podaří rébus vyřešit.

Tady je asi jediný větší zádrhel, protože obtížnost úkolů nemůže být jasně daná. Dílky nemají svoji výchozí pozici, takže je možné s trochou štěstí vyřešit rychle i některý z náročných úkolů. Ještě jednou musíme zmínit také trochu zbytečnou papírovou krabičku, kterou si necháte jen v případě, že chcete hru vystavovat na poličce. Naopak kladně hodnotíme absenci řešení, protože zde zcela postrádají smysl.

Angry Birds Playgrounds: Útok nabízí logickou zábavu pro malé děti. Posouvání dílků po plánu vylepšuje jejich motoriku, ale především klade důraz na schopnost uvažování a koncentrace. Správným posouváním a kombinací poštvete své oblíbené ptáčky na prasátka. A to dnes děti přece pod nátlakem oblíbené hry s prakem chtějí.

Recenze: SMART GAMES Angry Birds Playground – Útok
Angry Birds Playgrounds: Útok je hra založení na klasickém posunování dílků po ploše. Tentokrát se je ale nesnažíte seřadit do logického pořadí, ale místo toho hledáte správnou pozici pro každého ptáčka. Pouze správnou kombinací zakryjete všechna zelená prasátka tak, že jim ani jejich rypáčky nepomohou. Jednoduché posouvání v sobě tentokrát nese zvrat v podobě rozdílného rozložení ptáčků na dílcích. Celou hru můžete bez problémů skladovat i v plastové krabičce s herním plánem. V balení najdete dostatek úkolů a zábavy, že vám jen tak neuletí.
Klady:

+ pěkná grafika
+ dostatek zadání
+ není třeba řešení
+ vše se vejde do plastové krabičky
+ posouvací dílky jsou připevněné k víku
+ zvrat s více ptáčky na jednom dílku
Zápory:

- zbytečná krabice
- základní mechanismus je notoricky známý
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zajíc v pytli – kupujte zajíce v pytli