Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: SMART GAMES Den a noc – království z kostek

SMART Games Den a noc - balení

Den a noc se od sebe liší stejně jako světlo a tma, jako bílá a černá barva. Ve dne je všechno krásně barevné a září do očí, v noci barvy vybledají do neurčité černé a rozeznat tvary je více než obtížné. Noc je královstvím tajemství, skrýší a nebezpečí.

Den a noc je další logický hlavolam od společnosti SMART Games, který ve svojí edici SMART hry vydává česká firma MindOK. Stejně jako předtím recenzované hry Záhadný hrad (recenze) a Zámecké schody (recenze) je i Den a noc hlavolamem pro ty nejmenší. Na krabici najdete jasně vyraženou číslovku 3+. Autorem hlavolamu je belgický designér Raf Peeters a hlavolam pochází z roku 2010.

Série pro nejmenší ale není jediný způsob, jak se hry mezi sebou podobají. Už při nákupu totiž uvidíte okýnkem dovnitř a na první pohled rozeznáte dřevěné součásti. Po rozbalení krabice zjistíte, že všechny dílky jsou opravdu z masivního dřeva se zabroušenými hranami, které mohou děti bez problémů používat. Doplňuje je dřevěná základna se třemi tyčemi, na které budou hráči dílky nasouvat při luštění hlavolamů.

SMART Games Den a noc - průběh řešení

Jednotlivé dílky v krabici nemají stejné tvary, ale jsou různě zakulacené, aby do sebe zapadly jen v některých polohách. V krabičce pak najdete samozřejmě také brožurku se zadáními a lístek s českými pravidly, která jsou opravdu velice jednoduchá, jak už to u takových dětských her bývá.

Brožurka zadání je tentokrát ale přecejen něčím unikátní. Přehnutím spodní části do tvaru W můžete knížečku postavit a zadání tak mít neustále na očích. Obtížnost úkolů je rozdělena do čtyř sekcí od dvanácti úkolů STARTER až po tucet těch nejtěžších MASTER. Tyto oddíly lze současně opět sloučit pouze do dvou podle druhu zadání – první, jednodušší polovina zadání, je osvětlená, zatímco následujících 24 úkolů je zadáno ve tmě.

Tentokrát nejsou samotné řešení potřeba, protože zadání je současně řešením. Tedy alespoň v případě první poloviny úkolů, kdy přímo na obrázku děti vidí výsledný tvar, který mají na třech tyčích se základnou složit. Jejich jediným úkolem tedy je, najít správný otvor a ve správném pořadí je navléknout tak, aby se obrázek shodoval s jejich vytvořeným dílem.

SMART Games Den a noc

Samozřejmě tato část hlavolamu Den a noc je zaměřena především na vylepšení a zpřesnění motoriky. Právě proto je hra doporučena už od tří let, kdy se děti mohou snažit zkopírovat obrázek za pomoci prostorových objektů do reality. Pro dospělého je samozřejmě splnění takového úkolu dílem desítek vteřin.

Obtížnější situace nastane, pokud se dostanete do druhé poloviny kalendáře se zadáními. Dílky jsou zde ponořeny do tmy a děti vidí pouze základní obrys, jak by měl výsledný obrázek vypadat. Jejich úkol ovšem zůstává stejný – napodobit tvar na stole za pomoci dostupných dílků.

Nyní se k podpoře motoriky přidává další důležitá schopnost – představivost. Děti musí být schopné pouze podle obrysu identifikovat správný dílek a navléct je ve správném pořadí. Tím se jim podaří splnit úkol, který je v první polovině nočních zadání jednodušší, zatímco v druhé polovině se postupně ztěžuje.

SMART Games Den a noc - zadání

Den a noc je hlavolamem pro malé děti. Obrázky na kostkách jsou veselé a na první pohled hra vzbuzuje úsměv i u dospělého. Děti si s ní vydrží hrát opravdu dlouho. Neustále přeskládávají kostky, ze kterých lze vytvořit třeba i panáčka. K dispozici mají hned dva smajlíky nakreslené na dvou nejmenších kulatých dílcích.

Nemůžete samozřejmě počítat, že taková hra bude bavit děti starší, pro které netvoří poskládání dřevěných dílků žádnou výzvu. Tedy alespoň těch prvních 24 úkolů. Ovšem na chvilku je potrápí těch dalších 24, takže se se hrou zapotí několik minut třeba i starší sourozenci, kteří by mohli dítěti jeho novou hru závidět.

Den a noc není pro školáky, to je jisté. Jejich místo je v rodinách s malými dětmi, které začínají zkoumat svět kolem sebe a učí se jeho zákonitosti. S pomocí této hry dosáhnou dalšího poznání a navíc si potrénují některé důležité základní schopnosti. Pokud tedy chcete svému mrňousovi udělat radost, pořiďte si Den a noc.

Recenze: SMART GAMES Den a noc – království z kostek
Den a noc je SMART určený pro ty nejmenší. Dřevěná řada her vyniká perfektním zpracováním, které vydrží opravdu všechno. Tento hlavolam obsahuje dvě hlavní úrovně obtížnosti – denní stranu, ve které hráči skládají svět přímo podle obrázků a noční, kde si už musí vystačit s obrysem. Nemají na to žádný časový limit a mohou si pomáhat pouze svojí představivostí. Dílky pak ve správném pořadí navlékají na připravené tyčinky. Při hraní si kromě motoriky procvičí i představivost. Jen musíte počítat s tím, že ze hry děti rychle vyrostou. Ale to nevadí, protože Den a noc plní svůj úkol na výbornou – prcky zaujme na první pohled.
Klady:

+ trénuje tvary
+ už pro děti od tří let
+ první část jednoduchá pro menší děti
+ druhá noční strana zapojuje představivost
+ zadání ve formě kalendáře
+ dřevěné zpracování
Zápory:

- opravdu jen pro ty nejmenší
- děti ze hry rychle vyrostou
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Squid Game – zahrajte si o oliheň