Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Stapel Männchen – akrobati na scéně

akrobati-stapel-mannchen-01

S láskou vzpomínám na můj vlastní podnik. Byl jsem tam hlavní hvězdou. Nikdo mi neříkal, co mám dělat. Jenže všechno jednou skončí. Z jedinečného a nepřekonatelného jsem najednou jedním z mnoha. Skupina akrobatů, kteří si jen šplhají na záda, jako šašci. Blázniví a pro smích všem návštěvníkům.

Nám to ale nebude vadit, protože i my se rádi zasmějeme. A postavit takovou správnou valnou hromadu není vůbec jednoduché. To nám bude jasné ve chvíli, kdy začneme hrát hru Akrobati (Stapel Männchen) od Theora Design. Tato skupina vytvořila hru na zakázku pro společnost Ravensburger v roce 2009 a brzy se dostane i na náš trh.

Krabice svými menšími rozměry zcela odpovídá celkovému zaměření hry. Na jejím víku najdeme akrobaty i jejich šéfa, který vypadá velmi spokojeně z právě postavené valné hromady. A uvnitř kromě jedné strany pravidel (zatím v němčině) leží hromada plastových figurek. Velkých a téměř dvojrozměrných se spoustou výběžků, aby se mohly figurky navzájem dobře držet. To všechno doplňuje jedna černá základna.

akrobati-stapel-mannchen-04

Na začátku partie si hráči mezi sebe tyto figurky rozdělí stejným dílem. Čím méně hráčů, tím více figurek každý z nich dostane. Barvy budou jasně rozděleny pouze ve čtyřech a dvou soupeřích. Jediná černá postavička, která je navíc, vytvoří základ pyramidy. Hráči ji společně postaví do základny a do středu stolu.

A pak už to jde jako na drátkách. Hráči se střídají v tazích. Pokaždé jednoduše připojí jednu ze svých figurek k již stojící pyramidě. Konkrétní provedení závisí pouze na nich. Může jít o pověšení, propletení končetin nebo nějaké jiné spojení, ale vždy je základním úkolem jedno: aby žádný z akrobatů, kteří pyramidu tvoří, nespadl.

Všechny postavičky, které spadnou, si hráč musí vzít zpět k sobě. A to jej oddaluje od vítězství, protože výhru může slavit pouze ten nejúspěšnější akrobat. Takový hráč, který se jako první zbaví všech akrobatů ve svém vlastnictví.

akrobati-stapel-mannchen-09

Stapel Männchen, neboli Akrobati, jsou jednoduchou dětskou hrou o šikovnosti. Z hlediska pravidel se nesnaží vymyslet vůbec nic nového. Sází na klasiku, která klade důraz na bezchybnost. Každý omyl nebo špatný odhad je potrestán. Klidná ruka a dobré oko. To je všechno, co hráči potřebují.

Co ale posunuli inženýři v Ravensburgeru o kus dál, je design objektů, které hráči staví na sebe. Figurky jsou v první řadě opravdu velké a měří přes deset centimetrů. Díky tomu nabývá výsledná lidská pyramida opravdu ohromujících rozměrů.

akrobati-stapel-mannchen-08

Ale když jsme mluvili o designu figurek, měli jsme na mysli především skvěle navržené končetiny. V tělech jsou různé otvory, které umožňují připojovat nové figurky do již stojící pyramidy ze všech stran. Díky tomu je hra neustále zajímavá a plná možností, ale napětí nikdy neuvadá. Stačí jedna chyba, některá část se vyvlékne a všechno může začít odznovu.

To všechno je tak jednoduché, že je hra určena už pro děti od pěti let. A je to logické, protože právě tito prckové si nejlépe natrénují šikovnost. A to je zásadní v rozhodování rodičů, kterou hru jim pořídit. Spolu s tím vylepšuje hra zaručeně také koncentraci. Současně ale partie probíhá rychle, ačkoliv konečná čísla lze těžko udávat. Záleží pouze na hráčích a na tom, jak často jim pyramida spadne.

akrobati-stapel-mannchen-07

Stapel Männchen je jednoduchou hrou, kterou ocení především děti. Napětí, že se stavba může každým přidáním nové figurky rozsypat, je udržuje zainteresované po celou dobu partie. To ale samo o sobě není nijak dlouho a často se v pohodě vejde do patnácti minut.  Stapel Männchen jsou pěknou hrou pro všechny šikuly i nemotory, kteří by se jimi chtěli stát.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTheo Coster, Ora Coster, Theora Design
IlustraceKinetic, Wolfgang Scheit, Theora Design
VydavatelAlga, Dujardin, Four Star International Trading Company, Gay-Play, Otto Maier Verlag, Ravensburger, Waddingtons
Rok vydání1970
Počet hráčů1 - 4
Herní doba10
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game
MechanismyPattern Building
RodinaSeries: Spiele Minis (Ravensburger), Theme: Circus
Alternativní názvyAcrobates, Akrobat, Akrobata bohócok, L'arrampicata, Falling Clowns, De Klauter Kabouters, One Too Many, Patatras, Playworld: One Too Many, Ravensburger Spiele Minis: Stapelmännchen, Stapel-Männchen, Stapelmännchen, Stapelmannetjes, アクロバット・タワー

Více o hře.

Recenze: Stapel Männchen – akrobati na scéně
Stapel Männchen jsou dětskou hrou, ve které figurky vytváří velkou lidskou pyramidu. Všechno je dovoleno, a tak může stavba růst do ohromující výšky. Stačí ale jeden omyl a postavičky se vrací zpět k tomu, kdo je shodil. Hra děti pořádně prověří, ale současně jim také umožní svoje schopnosti procvičovat. A to by rozhodně mělo potěšit rodiče, protože napětí dětem nedá a budou se ke hře vracet. A to dělá ze Stapel Männchen další povedenou hru pro děti, které rády staví a boří.
Klady:

+ velké figurky
+ design postaviček
+ jednoduchá pravidla
+ už od pěti let
+ obvykle krátká herní doba
+ pouze základní pravidla
Zápory:

- nepřináší nic nového
- hra se může protáhnout (méně šikovní hráči)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tumult Royal – sochy pro šlechtice