Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Stella – sběrači hvězd

Ještě před chvílí tam byly! Na chvíli jsem se podíval pryč a hvězdy z oblohy někam zmizely. Realisté by prohlásili, že se schovaly za mraky. Jenže my víme své. Vysoko nad našimi hlavami, v temnotě mimo dohled, sviští sběrači hvězd. Mají v rukou síťky, s nimiž dokážou ulovit všechny hvězdy, které se jim podaří nalákat.

Tyto hvězdy nám otevírají nový svět v dobře známém vesmíru, jen v jiné galaxii. Nová hra Stella totiž stále náleží do známého a populárního světa Dixit. Pod tímto novým přírůstkem jsou podepsaní designéři Jean-Louis Roubira a Gérald Cattiaux. Hru vydala francouzská společnost Libellud a pod jejím dohledem vznikly také ilustrace, jejichž autorem je Jeróme Pélissier. Nás ale mnohem více těší, že se na konci roku 2021 dostala do českých obchodů v kompletní lokalizaci od ADC Blackfire.

Na víku vidíme střechy města a nad ním řádí již zmiňovaní sběrači hvězd. Podobná role čeká i na hráče, jakmile z krabice vybalí hrací desku. Ta je orientovaná na výšku a noční nebe na ní stoupá nad spícím městem. Každý z hráčů si vybere jednu barvu a svůj žeton lucerny postaví na začátek trasy, která od střech domů stoupá vzhůru. Ke straně plánu položí žetony označující čtyři kola na svítící Měsíc. Stranou pak připraví bodovací destičku se jmény hráčů přiřazenými k jejich zvoleným barvám.

Uprostřed stolu vytvoří nabídku patnáct obrázkových (Dixit) karet, rozložené do tří řad po pěti. Zbytek zamíchaných karet se poskládá jako dobírací balíček, stejně jako sada čtyř slovních karet. Jednotliví hráči si každý vezme svoji destičku se spoustou políček, společně s ní také důležitou výbavu pro psaní, tedy fix a hadřík pro mazání. Začínající hráč pak dostane figurku průzkumníka a lov na hvězdy začíná.

Právě začínající hráč nyní odhalí a přečte první kartu se slovem, čímž všem oznámí nápovědu pro první kolo. Každý z účastníků si pak vezme svoji destičku. Její rozložení patnácti políček odpovídá stejnému počtu obrázků ležících uprostřed. Hráč si nyní zkusí spojit přečtené slovo s jednou nebo více kartami a u všech, které mu připadají s aktuálním tématem spojené, označí na destičce křížkem. Nikdy při tom nesmí označit více než deset souřadnic, jednu ale musí vybrat vždy.

Postupně hráči vyberou každý své obrázky a odložením fixu označí, že jsou spokojení. Jeden po druhém pak ohlásí počet karet, které si z nabídky zvolili a ten, kdo jich má nejvíce, si tuto skutečnost poznačí otočením žetonu lucerny na tmavou stranu a tím si změní podmínky bodování. V případě remízy je vše v pořádku a nikdo do tmy nemusí.

Pak už postupně hráči odhalují svoje volby a střídají se tak, že vždy ukážou na jeden ze svých zvolených obrázků. Mohou ale vybrat pouze kartu, kterou ještě před nimi nikdo jiný neukázal. Při tom ale doufá, že si kartu křížkem označil i někdo jiný. Pokud se k volbě přihlásí více účastníků, získají společně jiskru. Mohou si tedy označit dvě hvězdičky u tohoto křížku. V případě, že se našel pouze jeden další takový, obdrží oba ještě jednu bonusovou hvězdičku.

Volba ilustrace, kterou nikdo nezvolil, je mnohem horší zprávou. Takový hráč v kole padá a to znamená, že už nemůže získat žádné hvězdičky ani nijak skórovat. Svými volbami ale dále přispívá k ziskům ostatních.

Jakmile si všichni s křížkem u karty označí body, je na řadě další hráč, aby ohlásil zase jednu svoji kartu. Postupně tak odhalují svoje volby a doufají, že se jim v touze po bodech nepodařilo tipnout obrázek, který nikoho jiného na odhalené slovo nenapadl. Fáze končí, jakmile všichni hráči odkryli své volby nebo spadli.

Pak už je na čase rozdat body za všechny hvězdičky získané v průběhu kola za shodu s ostatními. A body dostávají i hráči kteří padli, ale pouze v případě, že se nenachází v temnotě. Nejvyšší počet zvolených karet totiž znamená, že hráč získá své body pouze v případě, že nepadne a že tedy u všech obrázků našel někoho dalšího, kdo ji vybral.

Hráči pak vymění vždy jednu řadu karet a pokračují dalším slovem a dalším kolem. Postupně tak projdou celkem čtyři kola, čtyři slova a čtyři výběry, než se dostanou na konec. Body si po celou dobu zaznamenávají do společné mazací tabulky a na konci je čas všechno podtrhnout a sečíst. A jen ten hráč, který má nejvyšší celkové skóre, se stává vítězem.

Stella je parádním přírůstkem do obrázkově-vyprávěcích her, kde tentokrát za hráče vymýšlí témata slovní karty. Nepotřebujete tedy vlastně žádnou slovní zásobu, jen trochu fantazie: tedy především schopnost v obrázcích vidět více významů.

Velkým rozdílem a asi nejvýraznější výhodou oproti klasickému Dixitu je fakt, že všichni hráči mají k dispozici stejnou sadu karet. Mají tedy i stejné šance a jde pouze o to, jak dobře se dokáží naladit na společnou vlnu a odhadnout cit ostatních.

Hráči ale musí dávat pozor na dvojici prvků, které jim mohou zcela zatrhnout šanci konkurovat ostatním se ziskem bodů. První v řadě je snaha označit bezmyšlenkovitě co nejvíce karet. Takový herní styl je skvěle zaříznutý díky tomu, že v každém kole se jeden hráč může ocitnout v temnotě, pokud byl ve výběru karet nejhladovější.

Ale to ještě pořád nemusí znamenat, že přijde o body. Pouze v případě, že nikdo jiný nevybere některou vámi zvolenou kartu, musíte se s nějakou částí skóre rozloučit. To nutí hráče dvakrát zvažovat zařazení každé karty a snaží se tedy dávat jen opravdu ty evidentní. Přesto tyto situace nastávají a hra nic neodpouští. Takovýto omyl často může mít výrazný vliv na šance na vítězství.

To ale také znamená, že hráči mají tendenci riskovat nebo hrát na bezpečí. A každé odhalování karty je napínavé, protože nikdy dopředu nevíte, jak to dopadne. 

Slov jsou ve hře téměř dvě stovky (dvě na každé z 96 karet) a obrázků je také necelá stovka (konkrétně 84), takže dohromady tvoří opravdu zajímavou variabilitu. Znovuhratelnost tu hodnotíme opravdu velmi vysoko.

Navíc je tentokrát hra vynikající i ve třech soupeřích. Hráči všichni tipují současně, ale odhalování je nakonec tou nejdelší fází. I přes to všechno se na konec partie dostanete během třiceti minut. 

Jediným nedostatkem tak zůstává fakt, že změna herního mechanismu se podepisuje na důrazu na kreativitu. Hráči tady nic nevymýšlí, nemusí přicházet s vlastními nápady a řídí se pouze očima a intuicí. Ale zatímco u někoho to je negativum, další hráči ocení právě ten fakt, že nemusí sami vymýšlet nápovědy. Je to tedy velmi individuální hodnotící prvek. Díky tomu se navíc může tato hra líbit i někomu, kdo původní Dixit moc v lásce nemá.

Zpracování je naprosto skvělé. Nejen desky hráčů a skórovací tabulka, ale i plán a figurka začínajícího hráče. Ale absolutní hvězdou jsou opět karty a jejich ilustrace, které překypují fantazií a krásně se na ně dívá. K tomu navíc poskytují výbornou inspiraci a fungují dobře s nabídkou slov. Stella není další Dixit. Je dostatečně odlišná, aby si zasloužila své vlastní místo na slunci. Nově totiž nemusíte vymýšlet žádná slova, protože hra je nabídne sama. A všichni pak mají stejné podmínky na výběr z patnácti karet. Tajné tipování, risk a napětí, to všechno a ještě víc nabízí Stella.

Recenze: Stella – sběrači hvězd
Stella je párty hra nejen pro ty velké párty, ale i pro malé komorní, na které vám přišli jen dva nejlepší kamarádi. Funguje skvěle v nižších počtech, je rychlá a nadchne svým zpracováním i napínavou možností riskovat. Hráči se snaží zvolit karty, které si vyberou i ostatní, ale v disciplíně plné intuice a fantazie. Stella je krásnou hrou, která nadchne milovníky krásných obrázků, rychlých partií a nenáročného soupeření.
Klady:
+ možnost riskovat
+ variabilita
+ nemusíte vymýšlet asociace pro karty
+ grafika a zpracování
+ rychlost
+ vhodné pro menší počet hráčů
+ chyby a nenasytnost se neodpouští
Zápory:
= nemusíte vymýšlet asociace pro karty
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Muffin Kreativní sada – pečení jako hra