Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tajemný hrad – princezna na druhém konci

tajemny-hrad-01

Každý hrdina myslí jen na to jedno – na princeznu, která se někde v labyrintu třese v nesnázích před děsivým drakem. A ačkoliv to nepřizná, i takto otrlý hrdina z něj má velký strach. Jenže touha po ženění a polovině království je prostě silnější.

Na příběhu nové deskové hry pro děti s názvem Tajemný hrad nás nemá co překvapit. Její autory se bohužel nedozvíme, ale patří určitě do týmu firmy Kukuryku, která hru v Polsku původně vydala. Pod českým názvem (původní je Tajemnica Zamku) ji najdeme ale pouze díky firmě ADC Blackfire.

Tmavě modrá až fialová krabice vítá všechny potenciální dobrodruhy pohledem na princeznu, která se podezřele hodně kamarádí s drakem. Jako by se na nás hráče chystala nějaká kulišárna. Ale uvnitř krabice naštěstí žádné nepříjemné překvapení nečeká. Právě naopak příjemně potěší šedesátka puzzle dílků šedého bludiště. K nim patří také čtyři figurky, které se po jeho mapce budou prohánět a podporovat je v tom budou čtyři karty hráčů s ikonami protivníků a předmětů. Ty představují kulaté žetony.

tajemny-hrad-09

Na začátku partie si hráči rozeberou po jedné hráčské kartě a k ní si vyberou také jednu barevnou figurku. Tu postaví na startovní dílek s netopýrem. Tato destička je jediná, která začíná partii na stole, zatímco všechny ostatní dílky jsou položeny na hromádku a v náhodném pořadí čekají na svoji šanci. Totéž platí pro většinu žetonů s výjimkou klíčů, mečů a lektvarů.

V průběhu souboje mají hráči obvykle na výběr ze dvou akcí. Buď posunou svoji figurku o jedno políčko do strany po již objeveném labyrintu, nebo se mohou pokusit ze své stávající pozice objevit novou část chodby. Tu musí být možné připojit. Na nový dílek se pak hrdina okamžitě přesune. Kdykoliv hráč objeví destičku, která obsahuje nějaký symbol, musí na tuto pozici položit odpovídající destičku – náhodný prvek prostředí.

Na svých cestách chodbičkami tak mohou hrdinové narazit nejen na předměty (meče a zrcadla), ale také na nepřátele. Většině uniknou a mohou se dále snažit o osvobození princezny. To se týká trpaslíků, duchů a rytířů. K opuštění políčka s tímto protivníkem musí hráč hodit určitou hodnotu na desetistěnné kostce. Úkolem takového padoucha je zdržet hrdinu při jeho snažení.

tajemny-hrad-08

Krok k vítězství začne hráč podnikat ve chvíli, kdy najde v bludišti meč některé barvy ze tří v nabídce. Nyní může vyrazit na návštěvu draka stejné barvy a pokusit se jej porazit. Potřebuje stát v jeho jeskyni a hodit na kostce alespoň číslici osm. Za to dostane odměnou jeden ze tří klíčových předmětů, které vedou k osvobození princezny.

Teprve ten hrdina, který porazil úspěšně všechny tři draky, a má tedy v držení tři magické předměty, může vyrazit do komnaty princezny. Tady potřebuje ještě hodit na kostce desítku. Jakmile se to někomu podaří, stává se vítězem a také nastávajícím šíleně smutné princezny.

Tajemný hrad je dobrodružnou hrou pro všechny malé zájemce. Nabízí boj, napětí a to všechno i pro malé školáky. K boji s draky nepotřebují děti vlastně nic jiného, než umět počítat do deseti. Právě porovnávání těchto čísel je základem všeho a díky tomu platí doporučení od sedmi let, jak se píše na krabici.

tajemny-hrad-10

Hlavním hrdinou celé partie je kostka a tedy i náhoda. To ale naštěstí u dětské hry vůbec nevadí. Naopak tato malá krabička dělá velmi záslužnou činnost – převádí dobrodružnou hru do úplně nejjednodušší podoby. Díky tomu mohou Tajemný hrad hrát i děti samotné bez asistence dospělých.

Hráči potřebují projít hned několik kroků po sobě, aby se dostali až ke kýženému výsledku. Sběr jednotlivých předmětů si poznačují na svých kartách, kam mohou pokládat svoje získané žetony. Díky tomu mají po celou dobu přehled o tom, jak si v partii stojí.

Přikládání nových částí bludiště je spolu s pohybem jediný moment, kdy mají hráči opravdu na výběr. Mohou se tak rozhodnout nejen, kam posunou svoji figurku, ale také jak přiloží novou destičku a kudy tedy povede další trasa jeskyně. Samotná identita dílku je čistě o štěstí, takže občas může některý z účastníků získat drobnou výhodu nad ostatními.

tajemny-hrad-17

Tajemný hrad je moc zábavnou dobrodružnou hrou, pokud vám je sedm nebo osm let. V tom případě si skvěle užijete budování bludiště, hledání předmětů a boj s děsivými nepřáteli. To všechno s pomocí kostky a štěstí. Pro všechny malé školáky, kteří hledají cestu, jak se stát hrdinou, je  Tajemný hrad velmi dobrá volba.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDariusz Siedliński
VydavatelADC Blackfire Entertainment, Kukuryku
Rok vydání0
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAdventure, Children's Game, Fantasy
MechanismyModular Board, Pick-up and Deliver, Tile Placement
Alternativní názvyTajemný hrad

Více o hře.

Recenze: Tajemný hrad – princezna na druhém konci
Tajemný hrad je testem štěstí hrdinů. Ti budou obvykle hodně mladí, protože právě pro sedmi- či osmileté malé hráče je tato krabice určena především. Na destičkách si budou nejdříve sbírat potřebné předměty, porazí nepřátele a s pomocí předmětů zachrání princeznu. Kdo to všechno dokáže jako první, může slavit vítězství. Samozřejmě potřebuje štěstí i trochu taktiky při pohybu a vytváření bludiště. Tajemný hrad rádi doporučíme, pokud máte doma malého dobrodruha.
Klady:

+ zábavné pro menší děti
+ přikládání destiček pro mapu
+ přehledné kartičky
+ boj házením kostkou
+ děti zvládnou samy
Zápory:

- štěstí je důležité pro vítězství
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Naklápěcí labyrint vyměnitelný