Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Timeline Objevy – historie trochu jinak

Víte, jaký je rozdíl mezi vynálezy a objevy? Na první pohled tam není tak výrazná linie, ale čím víc se nad tím zamyslíte, tím víc se tyto dva pojmy liší. Zatímco vynálezy přinesly na světlo světa něco, co tu ještě nebylo, něco nového, neznámého a převratného, objevy prostě „jen“ odhalily něco, co bylo dlouho ukryté. A nezáleží na tom, jestli se jedná o čínskou velkou pandu, kolumbovu Ameriku nebo obyčejné brambory.

Všechny věci vzniklé v přírodě, které dnes známe a bereme je jako samozřejmost, byly jednou tajemstvím. Lidé si klepali na čelo při zmínce o mikroorganismech, stejně jako si dnes klepou, pokud se začnete bavit o UFO nebo lochnesce. A právě proto není vůbec na škodu si občas připomenout, kdy a co jsme vlastně jako lidstvo získali.

Právě nová hra Timeline: Objevy je k tomu vzpomínání ideální příležitostí. Vychází z konceptu Frédérica Henryho, který se poprvé objevil ve hře Timeline: Vynálezy (recenze), kterou jsme již dříve testovali a mohli jste si na ni přečíst recenzi.

I Timeline: Objevy pochází z produkce vydavatelství Hazgaard a jsou opět dostupné v kompletní české lokalizaci včetně textů na nádherné kovové krabičce. A opět v tom samozřejmě má zásluhu nováček na českém distribučním trhu s deskovými hrami – REXhry. Hru si můžete pořídit pouze dva měsíce od oficiální celosvětové premiéry.

V pravém horním rohu najdeme žlutou ikonku zeměkoule, která označuje oblast hry. Na zadní straně krabičky se dozvíme, že nás budou čekat ještě Události (ty už jsou téměř na světě a nejspíš se jich dočkáme i u nás), Monumenty, Umění a literatura a Hudba.

Vnitřek pak tradičně obsahuje měkkoučkou výstelku, ve které si hoví dvě hromádky po 55 kartách. Jejich rozměry jsou stejné, jako jsme si zvykli z ostatních edic s kovovou krabičkou. Přibližně třetinové oproti klasickým kartám. Povrchová úprava je opět poctivá a zaručuje, že karty budou mít dlouhou životnost.

Kovovým víkem jsou přikrytá také dvojjazyčná pravidla, nabízející češtinu a slovenštinu. V samotných principech se nezměnilo od minule vůbec nic. Ono co byste také měnili na promazaném funkčním stroji?

Takže jen ve zkratce dostanou hráči určitý počet karet a to stranou bez letopočtu nahoru. Do středu stolu umístí jednu náhodnou kartu, která bude představovat počáteční letopočet, kolem kterého se všechno zpočátku bude točit.

Nyní se všichni postupně snaží zbavit všech karet, které mají. Když jsou na tahu, vždy umístí jednu kartu do časového úseku mezi ostatní karty, kam si myslí, že událost patří. Pokud se jim to podaří, karta rozšíří časovou linii. V opačném případě putuje na odkládací balíček a hráč si bere novou kartu z dobírací hromádky.

Soupeři se střídají v tazích tak dlouho, dokud někdo z nich neumístí i poslední kartu. Ten se stává vítězem celé partie Timeline a nejlepším časovým dobrodruhem.

Velmistři původního Timeline Vynálezy si mohou hodně věřit, ale jejich dokonalá znalost datumů z první hry je potáhne spíš dolů. V Objevech totiž najdete spoustu shodných událostí, jako ve Vynálezech. Jenže zatímco člověk neandrtálský žil v několik set tisíc let v minulosti, objeven byl až v roce 1856.

Všeobecně nám připadá druhý díl Timeline obtížnější, protože není jednoduché donutit se o věcech přemýšlet ne ve smyslu „kdy to asi tak mohlo být“, ale kdy to proboha někdo mohl poprvé objevit? Časem si samozřejmě na rozdíl ve hrách zvyknete.

Co se týká hratelnosti, pak jsou obě hry určitě naprosto srovnatelné a stejně zábavné. I ilustrace jsou stejně pěkné a podařené, jako ve Vynálezech a všechno krásně klape. Pro fanoušky Vynálezů jsou Objevy dalším logickým krokem, cena zůstala zachovaná, takže se jedná pořád o výbornou koupi.

Většina z majitelů Vynálezů, kteří o Objevech přemýšlí, určitě přemýšlí, že by tyto dvě krabičky zkombinovali do jedné velké a supersložité hry. To samozřejmě není problém, ale musíte se připravit, že už hry od sebe nikdy neoddělíte do původního třídění. Karty samotné totiž nejsou nijak označené, ze které hry přišly.

Na druhou stranu to nemusí tolik vadit. Určitě jste si totiž v původním Timeline: Vynálezy všimli barevného označení letopočtů na jednotlivých kartách. Nevyskytovala se zde pouze modrá, ale i žlutá, fialová nebo zelená.

A nejspíš vám, stejně jako nám, vrtalo hlavou, k čemu ty barevné odlišení jsou. Ony totiž právě rozlišují typ karty a skupinu, do které patří. Podle nich tedy můžete z původních vynálezů vytřídit objevy a přimíchat je k většině z této krabičky.

Z Timeline se tak stává spíš taková Living Card Game (viz vysvětlení), která v každé krabičce přináší karty pro všechny druhy. Hrát partii pak můžete samozřejmě s jakoukoliv kombinací druhů, náhodnou či záměrnou. Můžete si přimíchat do balíčku i těch několik bílých Monumentů nebo fialového Umění a literatury. Nebo si počkat na krabičku, která jich přidá tolik, že s nimi budete moci hrát celou hru.

Právě toto třídění totiž do hry přináší tu zajímavou možnost variability a vytváření si vlastních kombinací, které musíte řadit do jedné časové osy. Vyberte si tedy jen typ karet, který se zrovna hodí k vašemu rozpoložení nebo ke vzdělání lidí u stolu.

K Timeline: Objevy je třeba přistupovat jako k rozšíření původních Vynálezů. Přesto může hra zcela bez problémů vystupovat jako samostatná hra a není žádná povinnost si k Objevům pořizovat i Vynálezy, ačkoliv vám to srdečně doporučujeme. U Timeline totiž platí jednoduché pravidlo: čím více karet, tím větší legrace.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFrédéric Henry
IlustraceXavier Collette, Nicolas Fructus
VydavatelAsmodee, Asterion Press, Gém Klub Kft., Hazgaard Editions, Korea Boardgames, Lifestyle Boardgames Ltd, Rebel Sp. z o.o., REXhry
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 8
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(10 voters)
KategorieCard Game, Educational, Trivia
MechanismyOrdering
RodinaGame: Timeline, Mechanism: Card Line, Theme: Science
Alternativní názvyTimeline: Ciencia y Descubrimientos, Timeline: Découvertes, Timeline: Discoveries, Timeline: Nauka i odkrycia, Timeline: Objevy, Timeline: Science and Discoveries, Timeline: Sciences et Explorations, Timeline: Scienza e scoperte, Timeline: Tudomány és felfedezések, Таймлайн: Наука и открытия, 타임라인: 과학과 발견

Více o hře.

Recenze: Timeline Objevy – historie trochu jinak
Klady:

+ jednoduchý princip
+ unikátní kombinace vědomostí a zábavy
+ rychlá hrací doba
+ nové otázky
+ rozdělení témat
+ obtížnější
+ zábavné pro všechny počty hráčů
+ ilustrace
+ luxusní kovová krabička
Zápory:

- horší postavení nováčka v partii
- zamíchané karty z obou her těžko vytřídíte
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Muníci. V podzemí je švanda!