Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Vládce Tokia – jak kybernetický králík rozmlátil Godzille mrakodrap o hlavu

Vládce Tokia - balení

Když se Ito poprvé podíval z okna, pomyslel si, že je ještě ve své spací buňce. Promnul si oči, ale podivný mimozemšťan s helmou velkou jako ruské kolo, nezmizel. Líně se opřel o mrakodrap naproti přes ulici a Itovi se na chvíli zazdálo, že se dívá na něj. Jenže on se koukal o kousek výš na střechu, odkud se najednou ozvala střelba. Ochranka se marně snažila odehnat příšeru od jejich domu a místo toho naopak přilákala její pozornost.

Stačilo jedno máchnutí, pod Item se propadla země a on se ocitnul od dvě patra níž. Ještě se stačil odplazit stranou pod masivní stůl, když se částečně zřítil strop a menší kameny se jen neškodně svezly po povrchu stolu. Ito se otočil a viděl břicho nestvůry, která mezitím přišla až k budově. Střelba ustala už dávno a teď už slyšel jen křik lidí. Další rána ale i tyto zvuky umlčela. A pak Ito znovu padal. Příšera vydala vítězoslavný zvuk, když se další mrakodrap zřítil, otočila se a vydala se směrem do centra. Ničení je super!

Destrukce bude vaším hlavním posláním v deskové hře King of Tokyo, kterou pro evropský trh vydává francouzská společnost IELLO. Jejím autorem je slavný Richard Garfield, který stojí nejen za kultem Magic the Gathering, ale také za úžasnou robotickou závodní zábavou RoboRally. A teď přišel s novým nápadem a znovu je z toho unikátní herní zážitek. Grafiku pro hru vytvořil Benjamin Raynal.

Vládce Tokia - připravená hra

Dobrou zprávou pro české hráče je, že krátce po obdržení balíčku od firmy IELLO jsme se dozvěděli, že se na náš trh chystá kompletně lokalizovaná verze! Bude se jmenovat Vládce Tokia a vydává ji stále nás příjemně překvapující společnost REXHry, která právě na trh uvedla pecku od Vládi Chvátila – Mage Knight.

King of Tokyo má naprosto dokonalý název vzhledem ke svému tématu. Už na víku krabice objevíte příšery, které se tyčí nad mrakodrapy Tokia a všude kolem sebe rozsévají jen destrukci. Město hoří, lidé prchají a obludy s úsměvem hasí svoji chuť ničit. Neustávající apetit po likvidaci, který už brzy zdědíte i vy.. Stačí jen zvednout víko a ponořit se do komponent uvnitř.

V balení najdete archy s krásně namalovanými postavičkami. Ty jsou hlavními hrdiny celé hry a vy se do nich převtělíte. Ke každé obludě patří také jeden stojánek, do kterého její postavičku zasunete. Někomu by se mohlo zdát, že figurky by byly lepší. Jenže ilustrátor by se na nich zdaleka nemohl tolik vyřádit a figurky mají ve hře v podstatě jen pomocnou roli.

Vládce Tokia - rozehraná hra

Všechno se totiž bude točit kolem karet a kostek. Balíček karet obsahuje celkem 66 listů, každý z nich je naprosto unikátní. No a co teprve krásné velké kostky, které na vás budou působit radioaktivním dojmem! Možná na okraji Tokia vybouchla nějaká ta elektrárna, když si na ni některá z příšer došlápla. Každopádně vás právě tyto kostky budou provázet celou hrou a naštěstí kostky již nejsou pouze potištěné (jako v prvním vydání), ale mají v sobě znaky zapuštěné.

Nechybí ani herní plán, který zobrazuje Tokio v plamenech. Tato deska ale slouží jen jako pomocná a ke hře byste ji vlastně ani nepotřebovali. Na mapě najdete pouze dva kroužky – jeden červený s nápisem Tokyo a jeden modrý, který označuje tokijský přístav. Obě lokality budete moci se svojí příšerou navštívit a rozsévat zde zkázu. V levém dolním rohu mapky navíc najdete tři ikonky, které jasně připomínají základní pravidla.

Jenže příšery už se znovu hlásí o slovo. Zapomněli jsme totiž úplně na jejich speciální destičky. Ke každému monstru patří jedna tlustá karta se dvěma otvory, ke kterým připevníte růzobarevná kolečka. Právě na nich budete zaznamenávat nejen vítězné body, ale také život vašeho ničivého mazlíka.

Vládce Tokia - rozehraná hra

Navíc ještě z archu musíte vycvakat malé kulaté žetony, které slouží k označování nejrůznějších speciálních efektů, které vám mohou přinést karty – například kouř, zmenšení nebo jed. No a poslední nevyřčenou součástkou jsou zelené kostky energie získané z ničení budov, za které si budete moci nakupovat karty.

Příprava hry je jednoduchá. Každý z hráčů si vybere z nabídky šesti monster to jedno, které jej nejvíce zaujme, nebo ke kterému má vztah. Autoři se šikovně vyhnuli licenci, když z Godzilly udělali Gigasaura a King Konga prostě jen Kinga. K postavičce si vezme také odpovídající desku, nastaví kolečko vítězných bodů na nula a životů na deset. To je také počáteční maximum, které lze překročit pouze za pomoci karet.

Hráči společně položí do středu stolu malý herní plán, vedle něj pak vytvoří zásobu kostiček energie, žetonů a pochopitelně také černých kostek. Kromě nich jsou v balení také dvě zelené, které jsou bonusové a můžete je získat pro svůj tah pouze jako výsledek efektu některé karty. Příšery obklopí Tokio a připraví se k útoku, ale uvnitř zatím nikdo není. Poslední důležitou věcí je položit vedle plánu hromádku zamíchaných karet, z nichž otočíte tři horní a vytvoříte nabídku.

Vládce Tokia - karty

Ve hře bojují příšery nejen o přežití, ale také o slávu a vítězné body. A jak jinak získat věhlas, než se dostat do Tokia a udržet se tam? Ve městě je totiž místo vždy pouze pro jednu obludu a ostatní jsou vytlačeny na jeho okraj, kde nabírají síly a mohou zdálky útočit na monstrum, které je uvnitř.

Hráči se v průběhu partie střídají v tazích, přičemž ostatní soupeři se do jeho tahu nezapojují. Každý z účastníků na začátku svého kola nejdříve hodí všemi dostupnými kostkami – obvykle jich je šest. Nyní má možnost dvakrát přehodit libovolný počet kostek tak, aby se výsledek co nejvíce blížil jeho úmyslům. Podle kostek pak provede odpovídající činnosti.

To znamená, že je asi vhodný čas představit si symboly na kostkách. Jsou zde čísla od jedné do tří, které vám mohou přinést vítězné body. Kromě nich najdete na každé kostce ještě tři další symboly – srdce, které uzdraví vaši obludě jeden život, blesk značící energii, za nějž dostanete jednu zelenou kostičku energie do své zásoby a především packa s drápy. Ta jako jediná vám umožňuje zaútočit na ostatní.

Vládce Tokia - rozehraná hra

Právě útoky jsou tím nejdůležitějším ve hře King of Tokyo. Jedině tak můžete vyhnat současného vládce Tokia ven a nastoupit na jeho místo. Samozřejmě každým zásahem packou ubíráte soupeři jeden život. Jenže příšery, které jsou venku z Tokia, mohou útočit pouze na obludu uvnitř. Ovšem i monstrum, které právě rozsévá zkázu mezi mrakodrapy, se může ve svém tahu ohnat po libovolném ze soupeřů.

Jakmile jsou vyhodnoceny všechny efekty kostek, hráč tedy zaútočil, uzdravil se, vzal si kostičky nebo získal vítězné body (k tomu však potřebuje trojici stejných čísel na kostkách), může ještě za energii nakoupit libovolný počet karet z nabídky. Tím jeho tah končí.

Jenže kde vlastně získáte vítězné body? Ty jsou udělované ve většině případů za nadvládu nad Tokiem. Hráč získá jeden v okamžiku, kdy se mu podaří do metropole dostat a vystrnadit odsud stávající příšeru. Za každé kolo, které uvnitř vydrží, navíc dostane další krásné dva vítězné body. Jenže dokud jste uvnitř Tokia, nemůžete se léčit a všechny symboly srdíček, které vám padnou, přijdou vniveč.

Vládce Tokia - karty

A teď se vlastně dá říct, že už umíte hrát King of Tokyo. Hráči ve svém tahu samozřejmě kromě kostek mohou používat také karty, které mají. Ty mohou být buď jednorázové nebo trvalé, které vám poskytují výhodu v každém kole. Tedy ještě by to chtělo dodat, jak vlastně partie končí. Můžete vyhrát dvěma způsoby. Buď všichni ostatní odstoupí z boje po ztrátě posledního života, nebo zvítězí ta příšera, která jako první nasbírá dvacet vítězných bodů.

King of Tokyo je úžasná a přitom kouzelně jednoduchá hra. Vaším cílem je co nejdéle se udržet uvnitř Tokia, vydržet nápor útoků soupeřů zvenčí. Jenže životy klesají velice rychle bez možnosti léčení a vy musíte vždy dobře zvažovat, jestli už nepřenechat místo někomu dalšímu. Toto rozhodnutí můžete udělat kdykoliv v průběhu hry ve chvíli, kdy na vás některý ze soupeřů zaútočí. Stačí pouze oznámit, že ustupujete a pustit na svoje místo novou příšeru. Tento hráč okamžitě získává vítězný bod.

Udržet si pozici uvnitř města je velice obtížné, protože zvenku na vás útočí hned několik soupeřů. A body získáváte jen ve chvíli, kdy se dostanete k tahu. Často se tak pro vás partie smrskne na rozhodnutí: přežiju ještě jeden útok, abych mohl získat body, nebo mám raději utéct? Vše pak závisí na rozhodnutí soupeře, který je na tahu a také na štěstí, jak mu zrovna padnou kostky.

Vládce Tokia - rozehraná hra

Náhoda má ve hře King of Tokyo svoje nezaměnitelné místo. Jenže přitom máte stále pocit, že hru tak nějak ovládáte a řídíte svými rozhodnutími. Výsledky kostek můžete přehazovat a podle výsledků upravovat svoje rozhodnutí. Ve většině kol vám přesto zůstane několik nevyužitých symbolů čísel, které vám nic nepřinesou.

Úžasný náboj hře dodávají karty. Je jich 66 a každá je unikátní, obsahuje specifické dovednosti a svůj vlastní obrázek. Nákup karet a jejich využití tvoří důležitou část partie a příšerám dává důležité schopnosti, které mohou rozhodnout souboj. Vzhledem ke skutečnosti, že se v jedné partii obvykle do hry dostane pouze pětina z tohoto množství a ještě méně z nich si vyzkoušíte na vlastní kůži, je variabilita partií zaručena. Zvlášť, když k tomu přičteme ještě rozhodnutí hráčů a náhodné výsledky kostek.

King of Tokyo se točí kolem přímého hráčského soupeření. Žádné schovávání za karty, herní plán nebo výmluvy, pouze útokem na soupeře můžete partii dovést ke zdárnému konci. Defenzivní strategie zde k úspěchu nevede. Všichni hráči s radostí a škodolibým úsměvem útočí na soupeře uprostřed. Často ale potřebujete využít kostky jinak – k léčení nebo zisku energie.

Vládce Tokia - karty

Hra je určena pro dva až šest hráčů. Ve dvou ale je zážitek podle základních pravidel o něco slabší. Hráč v Tokiu má nevýhodu pouze v nemožnosti léčení. Ovšem útočí na něj pouze jeden soupeř, takže jeho zranění nejsou zdaleka tak zásadní, jako v partii více hráčů. Dobrou variantou je, že hráč venku z Tokia dostane o jednu (až dvě) bonusovou packu víc a zvýší si tedy útok o jedna. To dobře nahrazuje menší počet hráčů v partii.

King of Tokyo je skvělou akční hrou, ve které se neustále něco děje. Hráči se navzájem napadají a snaží se udržet co nejdéle uvnitř Tokia a je pouze na jejich rozhodnutí, jak dlouho tam vydrží. Velkou výhodou je také krátká herní doba, která vám zajistí chuť po odvetě. Richardu Garfieldovi se opět podařilo vytvořit škodolibou hru s elegantními a jednoduchými principy, u které se pobaví úplně všichni.

POZOR! Hra byla recenzovaná v anglické verzi. Už teď si ji ale můžete předobjednat v české verzi jako Vládce Tokia

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRichard Garfield
IlustraceGabriel Butik, Romain Gaschet, Paul Mafayon, Igor Polouchine, Benjamin Raynal, Jean-Baptiste Reynaud, Jonathan Silvestre, Régis Torres, Anthony Wolff
VydavatelIELLO, Boardgame Space, Brain Games, Bureau de Juegos, Delta Vision Publishing, Devir, Egmont Polska, Enigma (Bergsala Enigma), Fantasmagoria, GaGa Games, Galápagos Jogos, GeGe Co. Ltd., GoKids 玩樂小子, HaKubia, Heidelberger Spieleverlag, Hobby Japan, Hobby World, HomoLudicus, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames Co., Ltd., Lautapelit.fi, Lex Games, Mancalamaro, MESAboardgames, MIPL, Nordic Games ehf, Nordic Games GmbH, Origames, Portal Games, Reflexshop, REXhry, Siam Board Games, Smart Ltd, uplay.it edizioni, Vennerød Forlag AS, Ігромаг
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(149 voters)
KategorieDice, Fighting, Movies / TV / Radio theme, Science Fiction
MechanismyDice Rolling, Die Icon Resolution, King of the Hill, Open Drafting, Player Elimination, Push Your Luck, Re-rolling and Locking, Tags
RozšířeníKing of New York: Power Up!, King of Tokyo: Baby Gigazaur, King of Tokyo: Champion of the Gods Promo Card, King of Tokyo: Dark Edition – Promo Cards for 2nd edition, King of Tokyo: Even More Wicked!, King of Tokyo: Fish Market promo card, King of Tokyo: Frantic Mutations Promo Card, King of Tokyo: Garfield's Gift Promo Card, King of Tokyo: Gift Promo Cards, King of Tokyo: Halloween, King of Tokyo: Power Up!, King of Tokyo: Promo Cards, King of Tokyo: Super Jump Goodie Card, King of Tokyo: Teamwork Promo Card, King of Tokyo: The Horde Promo Card, King of Tokyo: Zombify promo card, King of Tokyo/New York: Monster Pack – Anubis, King of Tokyo/New York: Monster Pack – Cthulhu, King of Tokyo/New York: Monster Pack – Cybertooth, King of Tokyo/New York: Monster Pack – King Kong
RodinaCategory: Dized Tutorial, Cities: Tokyo (Japan), Components: Dice with Icons, Components: Standees, Country: Japan, Creatures: Aliens / Extraterrestrials, Creatures: Monsters, Digital Implementations: Board Game Arena, Game: King of Tokyo, Theme: Kaiju, Theme: Villainy
Alternativní názvyKing of Tokyo ملك توكيو, King of Tokyo: La Furia dei Mostri, Kralj Tokija, Potwory w Tokio, Regele din Tokyo, O Rei de Tóquio, Tokió Királya, Vládce Tokia, Ο Βασιλιάς Του Τόκυο, Володар Токіо, Кралят на Токио, Повелитель Токио, מלך טוקיו, ราชันแห่งโตเกียว, キング・オブ・トーキョー, 新・キング・オブ・トーキョー, 東京之王, 킹 오브 도쿄

Více o hře.

Recenze: Vládce Tokia – jak kybernetický králík rozmlátil Godzille mrakodrap o hlavu
Vládce Tokia je desková hra, která má všechny parametry pro to, aby se zapsala do historie. Nabízí rychlou partii, ve které nechybí napětí a neustávající nejistota. Těžké volby na vás čekají za každým mrakodrapem. Hráči se snaží udržet svoji figurku příšery v Tokiu co nejdéle, aby mohla zničit co nejvíce budov a získat tak hodně vítězných bodů. Jenže na obvodu jsou další hrozivá monstra čekající na svoji příležitost. Útočí na příšeru ve městě a snaží se ji odsud vyhnat, aby mohla některá z nich zaujmout její místo. Čas od času příšera nabere energii a může provést nějaký nezapomenutelný hrdinský čin v podobě akčních karet. Tahle desková hra slibuje skvělé zážitky s každou partií, protože kostky pro výběr akcí jsou nevypočitatelné, ale díky jednoduchému systému můžete přesto držet nějakou strategii a snažit se podle ní hrát. Díky velké zásobárně jedinečných karet nebudou žádné dvě partie stejné! Každý chce být Vládcem Tokia, i vy, ačkoliv to zatím nevíte!
Klady:

+ unikátní herní systém
+ téma ničení Tokia
+ unikátní karty akcí
+ ohromná úroveň konfliktů
+ krátká herní doba
+ výtečné od tří do šesti hráčů
Zápory:

- ve dvou slabší
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Android Netrunner LCG – hackování je skvělá zábava pro dva