Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zasni se! – sdílené sny jsou nejlepší!

zasni-se-01

Sny jsou světem, který má každý jen a jenom pro sebe. Může o nich vyprávět, může je kreslit, ale nikomu je přesně předat nedokáže. Skoro se zdá, že veškerá energie k jejich vzniku vychází nazmar. A tak je nejvyšší čas to změnit a zasnít se společně.

Na první pohled docela nenápadnou karetní hru Zasni se! vytvořila autorská dvojice Julien Prothiére a Alexandre Droit. Z anglického originálu Dream On! od společnost Cool Mini or Not (CMON) ji do češtiny přeložila společnost ADC Blackfire. Jedná se o novinku roku 2019.

Při pohledu na směsici ilustrací na víku okamžitě získáte podezření, že se jedná o párty hru. A daleko od pravdy úplně nebudete. Ačkoliv je ale vyprávění ústředním motivem, je tu ještě jedno překvapení – hra je totiž kooperativní. Uvnitř se nachází především 156 karet s ilustrací, které stačí zamíchat a položit jako hromádku do středu stolu. Každý hráč dostane tři náhodné karty, celý tým pak dostane přesýpací hodiny a tři bodovací karty.

zasni-se-07

Každý sen začíná u otočené horní karty z dobíracího balíčku. Toto privilegium získá ten, kdo měl jako poslední živý sen. Právě tento hráč současně má právě zahájit vypravování a to podle obrázku, který se na otočené kartě objeví. Současně s tím někdo z týmu také otočí přesýpací hodiny.

Od té chvíle vše probíhá v reálném čase. Za zvuku přesýpajícího se písku se hráči všichni snaží přiložit do středu stolu jednu ze svých tří karet a navázat tak na příběh neustále se vyvíjejícího snu. Každý se při tom snaží udržet svůj příspěvek ke kartě krátký a rychlý, aby do balíčku neustále přibývaly další a další části snu. Jakmile se dosype písek v hodinách, partie končí.

Tím ale zábava nekončí. Právě naopak. Na hráče čeká druhá, ta těžší část: vzpomínání. Vezmou do ruky celý odehraný balíček a otočí jej vzhůru nohama. Nesmí však odhalit kartu. Místo toho si ten hráč, který má kompletní sen v ruce, musí vzpomenout na část snu, jež následovala.

zasni-se-03

Pokud ví a vzpomene si správně, přiloží obrázek k bodovací kartě se symbolem +2. Jestliže si ale není jistý (nebo si dokonce nemůže vůbec vzpomenout), pak se může obrátit na spoluhráče o pomoc. Vybere si jednoho, který mu může pomoci. Správná odpověď v tu chvíli už má ale hodnotu pouze jednoho bodu, kartu tedy umístí hráč do patřičného bodovacího sloupku. Špatná odpověď (ať už s pomocí nebo bez) znamená rovnou ztrátu dvou bodů. Hráči tak vzpomínají na celý sen krok za krokem a následně sečtou svoje skóre. To určí, jak byli jako tým úspěšní.

Zasni se! je překvapivou kooperativní hrou, ve které je vypravování cílem. Vytvořit zajímavý sen je ale pouze jedním ze dvou úkolů. Všichni hráči totiž musí pečlivě poslouchat, aby jim neunikla ani jedna karta, ani jedna část snu.

Právě vzpomínání je tím čerstvým a zajímavým elementem a ze hry tak vzniká něco nového. Při prvních kartách vše vypadá docela jednoduše, ale jakmile na stole leží deset či dvacet střípků vyprávění, najednou se to všechno plete. Je tedy důležité také udržet koherentní příběh, který dává smysl a má nějakou logiku. Hráči si tím pouze zlepší svoje šance na vysoké skóre.

zasni-se-09

Právě tady opravdu záleží na fantazii a duchapřítomnosti hráčů, protože veškeré snažení se odehrává v reálném čase. Není na co čekat. Čím více hráčů, tím nám to připadá jednodušší, protože všichni mají více prostoru na to se vzpamatovat, zatímco ostatní hrají karty. Na druhou stranu je možné hrát snění i ve dvou. A při tom je obecně pravidlem, že hra trvá nějakých patnáct minut, což je další skvělá zpráva.

Jako ve většině her, kde je zahrnuta fantazie, znovuhratelnost této hry je prakticky nekonečná. Kombinace karet nikdy nepřijdou ve stejném pořadí. Už samotná náhodně otočená startovní karta zaručuje, že zažijete dohromady 156 různých snů.

Tahle hra rozhodně není pro všechny. Někteří škarohlídi ji mohou vnímat pouze jako bezcílné vykládání karet. Ale to jsou lidé bez fantazie. Pokud si rádi představujete a vymýšlíte příběhy, pak si u této krabice užijete famózní zábavu!

zasni-se-11

Jedinou opravdovou výtkou tak je absence zvukové signalizace. Několikrát se nám totiž stalo, že jsme se ponořili do vypravování natolik, že jsme dosypání písku přehlédli. Obvykle si na tuto situaci ale po nějaké chvíli začnete dávat větší pozor.

Zasni se! je návykovou zábavou pro každého, kdo má rád vypravování a nebojí se trochu otestovat také svoji paměť. Každý příběh se totiž tím, že si ho ještě jednou zopakujete, stane opravdu vaší součástí a budete si ho pamatovat ještě dlouho po hraní. A to přesto, že musíte hře obětovat pouze čtvrthodinu svého času. Zasni se! nabízí parádní koncept, který nás opravdu chytl.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlexandre Droit, Julien Prothière
IlustraceValentina Moscon
VydavatelCMON Global Limited, ADC Blackfire Entertainment, BoardM Factory, Broadway Toys LTD, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, Galápagos Jogos, Magellan, Rebel Sp. z o.o., Siam Board Games, TWOPLUS Games, 株式会社ケンビル (KenBill)
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 8
Herní doba20
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieCard Game, Children's Game, Humor, Memory, Party Game
MechanismyCooperative Game, Storytelling
RodinaMechanism: Story Creation, Misc: LongPack Games, Theme: Dreams / Nightmares
Alternativní názvyÁlmodj hát!, Chyba śnisz!, Zasni se!, Пора спать!, ทีมสร้างฝัน!, ドリーム オン!, 尋夢旅程, 드림 온!

Více o hře.

Recenze: Zasni se! – sdílené sny jsou nejlepší!
Zasni se! vypráví příběh jednoho snu, ve kterém vždy máte na výběr několik cest. A přesto je první krůček určený náhodou, která současně zaručuje, že sny budou neustále trochu jiné. Partie jsou o spolupráci všech účastníků, kteří se musí na hru soustředit. Musí totiž být schopni odvyprávět sen ještě jednou a právě podle úspěšnosti vzpomínání jsou ohodnocení na stupnici. A to je celkový úspěch týmu. Zasni se! je vynikající hrou.
Klady:

+ skvělá zábava
+ vypravování je jen část
+ prověří paměť
+ vynikající znovuhratelnost
+ příběhy si opravdu zapamatujete
+ jen čtvrt hodiny na dohrání
Zápory:

- není snadné sledovat časový limit
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dragon Run – o dracích a zbabělcích