Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zlaté Česko – nové blyštivé vědomosti o naší zemi

Zlaté Česko - balení

Možná jste to ještě neslyšeli, ale naši republiku pozlatili. Potáhli ji tenkou vrstvou zlatého krovu od Ostravy až po Břeclav, od Zlína až po Aš. Nemá to na svědomí žádný bláznivý umělec, ani rozmazlený milionář. Všechno je dílem lidí ze společnosti Albi, která vydává novou edici svojí populární znalostní hry Česko.

Autoři hry pochází z Finska a patří do firmy Nelostuote Oy. Ovšem odsud pochází pouze samotný herní princip, protože v českém prostředí je třeba zcela jiných otázek. Ty vytvořili Marcela Komendová, Michaela Tesařová, Tereza Kocová, Jan Cima a Miloš Cidlina. Co určitě zaujme je fakt, že samotná hra byla vyrobena také ve Finsku, ale distribuována je u nás pod záštitou už zmiňované firmy Albi.

Ačkoliv jsme neměli možnost otestovat původní krabici, tentokrát se na nás usmívají z krabice hned tři známé tváře. A my se cítíme ihned jako doma. Samotné balení dělá názvu hry čest a je opravdu zlaté. Krom toho v levém horním a pravém dolním rohu najdete pečeti s královskou korunou, které hře dodávají punc výjimečnosti.

Zlaté Česko - připravená hra

To nejdůležitější na nás čeká po otevření krabice a všechno to odstartují pravidla, oboustranný herní plán a také šestice lišt naplněných vždy šesti různými kartonovými kolečky. Vy je vycvakáte a dostanete tak sbírku barevných koleček odpovídajících tématům hry.

Jak vypadá samotná deska? Najdete na ní cestičku, která obíhá dokola a po níž se budou prohánět figurky. Čekají na ně políčka šesti druhů s tématy od osobností, přes vlastivědu až po ze školních lavic. Každý obor má svoji barvu, dokonce i fialové různé, kdy vás mohou zaskočit otázky z nejrůznějších oblastí. A celý ten propletenec vede do středu, kde je cílové políčko pro hráče, jenž nasbírá jako první všech šest žetonů.

V cestě mu ale bude stát 2400 otázek, ze kterých si náhodně vylosuje odpověď. Za pomoci hodu kostkou postoupí vpřed a cílové políčko určí všechno za něj. Správná odpověď znamená barevný žeton do sbírky, špatná v podstatě nic kromě ztráty kola.

Zlaté Česko - rozehraná hra

Tady se tedy v základu nic nemění. Hráči jsou vydaní napospas vrtochům kostky, která vás naviguje napříč světem Zlatého Česka. Políčka jsou od sebe jinak vzdálená, a protože si můžete vybrat směr, kterým se vydáte, naštěstí se většinou trefíte na barvu, kterou potřebujete. Tím není honička ani za posledním žetonem tak zoufalá.

Cíl a vítězství se blíží ve chvíli, kdy získáte poslední z nich. V takové situaci se musíte okamžitě vydat do středu herního plánu. Zde odpovíte ještě na jednu záludnou otázku, tentokrát ale podle volby vašich protivníků. Až když se vám i to podaří, můžete se hrdě prohlásit za zlatého krále..

Zlaté Česko nepřichází na trh s kůží nijak originální. Všechno, co obsahuje, jsme tu už viděli a to ne jenom jedenkrát. Nemluvíme ani tak o praotci těchto kvízových her – Trivial Pursuit (recenze), ale také o hrách od Albi samotného – Český film, Klasika nebo Česká hudba. Samé populární a zajímavé témata pro všechny milovníky vědomostí.

Zlaté Česko - karty

A právě na tom znovu těží i tato hra nejvíce. Ohromné množství čtyř set karet po šesti otázkách je zárukou trvanlivosti a zajímavosti. Každý z účastníků si mezi obrovským množstvím najde ta svoje oblíbená témata, která bude vyhledávat. Ale stejně tak všichni musí proplout i obory, které jim tolik nejdou, pokud chtějí uspět v celkovém součtu.

U popisu karet jsme nezdůraznili fakt, že zatímco na jedné straně najdete šest otázek, na opačné na vás čeká nejen správná odpověď, ale také trojice možností. Z nich si bude každý odpovídající vybírat, pokud se tak na začátku hry dohodnete. Lze také zvýšit obtížnost a utkat se zcela bez možností, pouze na správné odpovědi.

Ale nesmíme zapomenout ani na druhou stranu herní desky. Tam už nevedou cestičky po kraji s diagonálami do středu. Místo toho nabízí druhá strana Dobývání Karlštejna. Hru společnou, ale stále pouze s jedním vítězem.

Zlaté Česko - detail herního plánu

Hod kostkou tady vybírá téma a neposouvá vaši figurku vpřed. Kroky vstříc Karlštejnu si musíte zakoupit za těžce vybojované zlaťáky. Jeden třpytivý peníz dostanete za každou svoji správnou odpověď a je pouze na vás, jestli jej ihned utratíte za posun vpřed nebo ušetříte a poskočíte pak o více políček.

Často je pro to důvodem taktika. Na trase na vás čeká sedm různých akčních políček s pomocí i nástrahami. Můžete být raněni mečem, ale také třeba najít jednu bonusovou minci. Někde na zemi. Který blázen by ji tak blízko hradu zahodil? Teď už to je jedno, rychle ji zvedněte a šup s ní do kapsy!

Nejdůležitějším prvkem této varianty je souboj mezi hráči, kteří se ocitnou na stejném políčku. Souboje se však účastní pouze jeden z nich – ten, kdo na políčko dorazil. Pokud správně odpoví, může okrást svoje soupeře o jeden zlaťák. Nám se ale více osvědčilo odpovídat společně na stejnou otázku a zlaťák dostanou všichni, kdo odpoví v souladu s pravdou.

Zlaté Česko - herní plán

Přesto v pravidlech najdete textovou chybu. Jejich obsah se zmiňuje o čtvrtém žetonu, který znamená začátek cesty do středu. Přitom je úkolem hráčů nasbírat těchto koleček šest, stejně jako je ve hře a na kartách odlišných témat.

Zpracování je starobylé a na pozadí plánu najdete mapu Čech. Na kartách nepotkáte nějaké pravopisné chyby nebo překlepy, otázky jsou zajímavé a přináší lidem nové vědomosti. Krabice je funkční, ačkoliv napříč všemi těmito kvízovými hrami zůstává u Albi stejná. Proč měnit něco, co je dobré, že ano? Jenže tentokrát je plán menší než vnitřní strana krabice, takže ve chvíli, kdy ji nakloníte, musíte se připravit na přerovnávání veškerého obsahu.

A právě tento posledně zmíněný slogan dokonale platí pro celé Zlaté Česko. Proč měnit něco, co lidé milují a baví je to? Kvízové hry jsou zábavou pro specifické publikum, ale občas ani hráči pokročilých deskovek nepohrdnou nabídkou k partii. Taktika jde stranou, tady můžete vyhrát jen znalostmi. A těch není nikdy dost..

Recenze: Zlaté Česko – nové blyštivé vědomosti o naší zemi
Zlaté Česko jde ve spolehlivých stopách svých předchůdců. Je pokračováním jedné z nejoblíbenějších znalostních her na českém trhu. Přináší především nové otázky, ale i variantu. Nakonec ale veškerý dojem u znalostních her závisí na nových otázkách a ty jsou zde vhodně zvolené z nejrůznějších oblastí. Díky tomu si každý z hráčů najde ve hře silnou oblast. A to také znamená, že i Zlaté Česko si navzdory svému totožnému hernímu systému najde mezi vlastenci spoustu fanoušků..
Klady:

+ spousta zajímavých informací o naší zemi
+ dostatek otázek
+ zajímavá druhá verze
+ naučný vliv
Zápory:

- nepřináší nic nového
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cuboro Tricky Ways Fasal – dřevo není všechno