Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zombies vs Cheerleaders – síla tance

zombies-vs-cheerleaders-01

Zombíci. Nemrtví. Mozkožrouti. Jsou nebezpečím, se kterým se musí lidstvo vyrovnat. Málokdo ví, odkud se vzali. A ještě méně lidí tuší, co na tyto rozkládající se příšery platí. Jsou to tanečky, pokřiky a pohyby roztleskávaček!

Tajná zbraň lidstva byla konečně uvolněna a všechny ty třásněmi ozdobené dlouhonohé dívky mohly konečně vytáhnout svoje smrtící zbraně. Povolení dostali od Richarda Toqueta, který vytvořil deskovou hru Zombies vs Cheerleaders a tím celé tajemství prozradil. Hra vyšla v produkci společnosti Matagot a s ilustracemi skupinky autorů: Bill Maus, Matt Hebb, Ander Sarabia, David Namisato a Piero.

Celou zábavu nabízí malá krabička, která uvnitř ukrývá karetní tajemství. Venku nám ale ukáže trojice spoře oděných dívek, jak se postavit proti skupině šedivých příšer. A protože se toho všeho chceme zúčastnit také, otevřeme krabičku a najdeme v ní pravidla a dvě nápovědní kartičky z tvrdého papíru.  V krabičce je také pytlík plastových žetonů (pro červené jsou tu i samolepky s čísly), ale především čtvercové karty s body síly v levém horním rohu, speciální dovedností v dolním řádku hned vedle energie.

zombies-vs-cheerleaders-05

Na začátku partie si hráči vyberou variantu obtížnosti podle svých zkušeností. My si samozřejmě vybereme tu nejpokročilejší se šesti sloupečky karet, které jsou tak použity všechny. Mluvíme samozřejmě o kartách zombíků, které je třeba rozložit obrázkem dolů. To se neodehraje náhodně, ale místo toho to bude úkol zombie hráče.

Oba soupeři si tedy musí vybrat svoje role – jeden bude fandit nemrtvým a druhý roztleskávačkám. Lidský hráč před sebe rozloží karty barikád a za ně pak samotné hrdinky. Na jejich karty jsou rozmístěny žetony energie. Po straně pak jsou vyloženy karty ukazatelů řad a také pozice pro odhazování.

Každý z hráčů bude mít ve svém tahu tři akční body a budou se ve hře střídat. Všechno začíná hráč nemrtvých, který může svoje bodíky rozdělit mezi tři aktivity. Ten může posunout celou řadu nemrtvých kupředu, pokud se před nimi nachází volné místo. Takové zombie se mohou posunout a díky tomu bude také moci zaútočit v průběhu partie na roztleskávačky nebo barikádu.  K tomu použije sílu natištěnou v levém horním rohu a poškodí také zábranu nebo sníží energii (žetony). Za zničené barikády pak získá hráč jednorázové speciální akce, které může použít jako svoji třetí akci.

zombies-vs-cheerleaders-02

To druhá role má na výběr hned z pěti akcí, ale to stále nemění nic na tom, že mezi ně může rozdělit stejné tři akční body. Roztleskávačky si mohou vyměňovat pozice, posouvat barikády nebo útočit na nepřátele. K tou ale lidské hrdinky musí utratit jeden žeton energie a navíc může zaútočit na libovolného nepřítele ve stejném sloupci. K zabití zombie musí být síla hrdinky vyšší – u nemrtvých nepřátel se zranění nekumulují. Na závěr pak je možné také využívat speciální schopnosti, ať už se vážou ke konkrétním postavám nebo k získaným kartám zastřelených nemrtvých.

Obě strany barikády bojují tvrdě od začátku až do chvíle, kdy jedna ze stran splní svoje podmínky. Pro hráče na straně lidstva to je zničení všech nemrtvých. To protivníkovi, kterému voní mozky, stačí zaskočit jednu z roztleskávaček a obsadit její pozici, když je knockoutovaná (ztrátou žetonů energie).

Zombies vs Cheerleaders je asymetrickou karetní hrou pro dva soupeře. Hra nabízí opravdu odlišný zážitek v obou rolích, protože lidský hrdina si připadá jako ve hře Asteroidy, zatímco nemrtvý bojuje o postup kupředu v co nejefektivnější podobě, tedy uvolňováním pozic.

zombies-vs-cheerleaders-07

Hra proti sobě staví dvě nepravděpodobné strany a díky tomu je zajímavá už na první pohled. Oba protivníci do sebe buší od začátku do konce a nenechají si nic zadarmo. Hra je tedy naprosto čistě konfliktní a bez boje se tu nikdo nikam nedostane.

Partie je přísně taktická. Navíc rozmístění postav na začátku souboje je vždy v režii jejich majitele a tedy žádná náhoda nevstupuje do boje ani v tu chvíli, ani později. Žádná kostka není potřeba a všechny souboje jsou dokončeny pouze porovnáním hodnot. To dělá z této duelovky přemýšlivou zábavu a ta nastupuje ve chvíli, kdy zjistíte, jak jsou žetony energií (platidlo za útoky, ale také životy postavy) důležité. Je tedy zásadní časovat správně útok a provést jej ve správném sloupci.

Ve hře je široká nabídka postav na obou stranách, včetně odlišných statistik a dovedností. Jsou tu postavy se střelbou na dálku, přelézači barikády nebo možnost házet molotovovy koktejly a tak zraňovat více postav naráz. Díky různě získaným kartám i v průběhu partie je možné nabrat ještě další možnosti, jak na soupeře zaútočit. Hráči se tak postupně učí využívat schopnosti a dorostou do hry postupně, s několika partiemi.

zombies-vs-cheerleaders-10

Velkou zbraní Zombies vs Cheerleaders je rychlost partie, kterou lze nastavit, standardně trvá nějakých dvacet minut a patří tak do kategorie pohodových rychlovek, tedy fillerů. To je pochopitelné v oboru partií pro dva účastníky, kde jsou tyto hry často preferovány oproti náročnějším.

Díky rozdílnému rozložení je každá partie odlišná, ale především je souboj napínavý od začátku až do samotného konce. Hra je velmi dobře vyvážená a většina soubojů bude velmi vyrovnaná až do závěru. Ovšem ačkoliv by všechno na papíře mělo fungovat, nakonec nenabízí krabička nic extrémně výjimečného. Zábava to je, ale nenabídne nic, co byste si zapamatovali a vyhledávali každý večer.

zombies-vs-cheerleaders-15

Přesto Zombies vs Cheerleaders je hra, kterou si čas od času rádi vyzkoušíte znovu. Nabízí neotřelé téma, rychlou zábavu a to všechno pro dva hráče. Takže pokud vyhledáváte právě možnost, jak se utkat s nějakým kamarádem, pak je tohle jedna z možností. Rozhodnutí nakonec bude asi na tom, jak vám sedí téma a kolik fillerových duelovek už vlastníte. Zombies vs Cheerleaders je fajn zábavou, která se nezapíše do nějakých zlatých tabulek.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRichard Toquet
IlustraceMatt Hebb, Bill Maus, David Namisato, Pierô
VydavatelMatagot, Asmodee
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 2
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCard Game, Comic Book / Strip, Horror, Zombies
MechanismyAction Points
RodinaCreatures: Zombies, Players: Two-Player Only Games, Series: Duo Collection (Matagot)

Více o hře.

Recenze: Zombies vs Cheerleaders – síla tance
Zombies vs Cheerleaders je krabička plná bitev pro dva, které jsou zajímavé především tématem. Nepřináší nic nového či zapamatovatelného, ale umí velmi dobře pobavit, pokud něco podobného hledáte. Hra je rychlá, jednoduchá a pokaždé o dost jiná díky tajné přípravě obou stran. Zombies vs Cheerleaders nemají v sobě žádnou náhodu, ale jsou funkční fajn zábavou.
Klady:

+ originální téma
+ velmi variabilní
+ žádná náhoda
+ herní doba
+ jednoduchá pravidla
Zápory:

- hra přes všechny úspěchy není tak zapamatovatelná
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Poseidon’s Kingdom – boj s krakenem