Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Dominant Species – evoluce skvělou hrou

Evoluce je všude kolem nás. Všechno se neustále vyvíjí, některé věci vznikají a jiné zanikají. Ale evoluce je především o přizpůsobování se novému životnímu prostředí a podmínkám. Kdyby se vývoj dal jinou cestou, mohli jsme mít například na krku žábra a žádné potopy ani ústup pevniny do moře by nám nevadil. Evoluce je nejsilnější zbraň přírody, díky níž se dokáže vyrovnat v podstatě s jakýmikoliv změnami.

A právě v této schopnosti se zhlédnul Chad Jensen, když se rozhodoval o tématu pro svoji novou deskovou hru a zvolil právě evoluci. Dobře udělal, protože pod hlavičkou společnosti GMT Games (od nichž jsme již recenzovali Twilight Struggle) pak vznikla hra s názvem Dominant Species.

V naší zemi ji neseženete kompletně lokalizovanou, ale můžete ji koupit ve specializovaných obchodech, například v e-shopu Černého rytíře. Navíc fanoušci přeložili do češtiny pravidla, takže jedinou komponentou, nad kterou můžete bádat, jsou karty. A to už není až takový problém, protože jich je ve hře pouze 27.

Ale podívejme se na obsah krabice pěkně popořadě. Balení vás zaujme už svojí neobvyklou vahou, která je velice úctyhodná a dává jasně najevo, že máte co do činění s pořádným bumbrlíčkem. Ona už samotná krabice je z pořádně tlustého materiálu, což je určitě dobře. Jakmile však odložíte víko, už vás bude zajímat jen vnitřek balení.

Celému obsahu naprostým právem vévodí obrovský hrací plán, který obsadí celý váš stůl. Naštěstí na něm je místo pro rozložení ostatních herních komponent. Jediný malý prostor mimo něj budou potřebovat samotní hráči pro svoje nastřádané živočišné druhy v průběhu partie.

Hrací plán se překládá dokonce na osm částí, celý ho obíhá bodovací stupnice a většinu zabírá plocha pro vykládání šestihranných dílů představujících životní prostředí na Zemi. Těch je přesně osm základních typů: téměř neobyvatelná tundra, nehostinné hory, spálené pouště, šumící lesy, větrem ošlehávané savany, vlhké džungle, záludné mokřady a vlnící se moře. Napravo od plochy pro životní prostor je na první pohled bláznivý sloupec spousty políček, o nichž se později dozvíte, že slouží k výběru akce hráčů v jednom kole partie. Kolem pak jsou další drobnosti nebo místa pro dobírací hromádky.

Když si hrací plán pořádně prohlédnete, odložíte jej a spolu s ním i úctyhodná dvacetistránková pravidla. Zatím asi nemáte odvahu jimi listovat, místo toho se raději vrhnete na další obsah. Tím jsou pochopitelně kartonové archy, které vás na chvíli zaměstnají. Drží totiž v zajetí nejen 31 velkých šestiúhelníků a 12 malých, ale také šest čtvercových a především 120 kruhových žetonů. Z těch malých se dozvíte, že na vás ve hře čeká šest živočišných tříd – savci, plazi, ptáci, obojživelníci, pavoukovci a hmyz. Do neprobádaných hlubin evoluce a budoucnosti se můžete chopit otěží právě jednoho z této šestice.

Jenže hra ještě nemůže začít, protože jsme stále nevybalili celou krabici. Dole se totiž ukrývá šestice přehledových karet pro jednotlivé hráče a především pytlíky plné dřeva. Jejich podíl na váze celé krabice je velký, protože zde najdete celých 330 barevných kostiček, tedy 55 v barvě každé živočišné třídy. Jedna kostička ve hře představuje jeden živočišný druh, který do této třídy patří. Když tedy budete mít pavoukovce, tak jedna kostička bude splétat pavučiny ve jménu zápřednice jedovaté, zatímco jiná kostička bude slíďák tatarský.

Ale nejen kostičkami živy jsou živočichové, takže v krabici najdete ještě šedesát válečků (tedy deset pro každou třídu) a také stejný počet méně tradičních kuželů. Dřeva je tedy v krabici dostatek na to, aby to udělalo radost lecjakému kůrovci.

Před první partií se budete muset chtě nechtě seznámit s brožurou plnou pravidel. Naštěstí její rozložení je absolutně bezchybné, ke všem činnostem najdete dostatek jasných a přehledných příkladů. Celý princip Dominant Species není nijak složitý a jedná se v podstatě o „worker placement“ hru, tedy mechanismus „pokládání dělníků“. Zbytek kola pak tvoří vyhodnocení akcí, které hráči provedli.

Zásadními dvěma pojmy, které musíte pochopit a vidět mezi nimi rozdíl, abyste mohli Dominant Species úspěšně hrát, jsou nadvláda a většina. Zatímco většina je prostá množstevní převaha vašich svěřenců (= druhů / kostiček) na jednom dílku Země, nadvláda je zcela jiné kafe. Abyste na dílku získali dominanci, potřebujete mít největší shodu s daným životním prostředím ze všech tříd, které tuto lokalitu okupují.

A protože my ten rozdíl už teď známe, můžeme konečně začít připravovat naši první partii. Každý hráč si nejdříve musí vybrat třídu živočichů, za kterou se chce v evoluci bít. Od ní si vezme přehledovou kartu a také barevné komponenty, tedy válečky, kužely a kostičky. Jejich počet závisí na součtu hráčů, kteří se hry účastní. Jednu z kostiček postavíte na nulové políčko bodovací stupnice.

Na začátku se určí úvodní iniciativa podle potravinového řetězce druhů – počínaje nejslabšími hmyzáky a konče všemocnými savci. Z balíčku karet vyjmete kartu Doba ledová, zamícháte jej a kartu vyhlašující mrznoucí dobu dáte úplně dolů. Horních pět pak rozložíte jako dostupné karty, ze kterých si budou moci hráči na konci kola vybírat.

Je na čase připravit počáteční stav na povrchu Země. Podle předkreslených ikonek pro přípravu rozložíte šestiúhelníkové karty životních prostředí. Na prostřední z nich umístíte menší šestistrannou kartičku tundry, která značí, že dílek je těžko obyvatelný. Na každý z rohů karet prostředí pak umístíte jeden z žetonů potravy, takže jeden dílek země může nakonec sousedit až s šesti různými kolečky. Právě ta ve hře mají velkou důležitost, protože charakterizují dostupnost potravy na daném místě. Všechny ostatní vložíte do pytlíku, odkud budou náhodně tahány.

Nyní hráči rozestaví každý čtyři kostičky na hrací plán do základních postavení. Například hmyz začíná se dvěma kostičkami na savaně, jednou na mokřadech a poušti, zatímco třeba ptáci jsou ve dvou v lese a po jedné na horách a v džungli. Rozložení to je tedy naprosto logické a intuitivní a odpovídající skutečnosti.

Vyhlídky jednotlivých živočišných druhů se však začnou velmi rapidně měnit, jak bude hra postupovat vpřed. Každá z tříd má na svojí kartě dvě ikonky elementu, který v současnosti potřebuje pro přežití, u plazů je to slunce, u obojživelníků voda a u arachnidů ponravy. Hráči se snaží rozšiřovat svoje teritorium právě v závislosti na těchto živinách. Pokud se totiž ocitne některý z druhů na políčku, které nemá žádnou z jeho potřebných živin, stává se ohroženým a na konci tahu ho nečekají pěkné vyhlídky.

Nadvládu (dominanci) na dílku pak získává ta živočišná třída, která má nejlepší kombinaci svých potřebných živin s žetony, které leží na šesti (nebo méně) rozích dané kartičky. Nejjednodušší k zjištění je prostý násobek – na kartě mám dvě slunce a s dílkem sousedí také dva, mám tedy počet pro dominanci čtyři. Pokud nikdo nemá vyšší ani stejné číslo, může si hráč na tento dílek umístit kužel svojí barvy.

deskové hry - TLAMA games

Hráči se na začátku každého kola střídají v tazích a umisťují svoje dřevěné válečky do políček s akcemi, které chtějí se svými svěřenci toto kolo stihnout. A že je opravdu z čeho vybírat, hra nabízí totiž celkem dvanáct oblastí, do kterých můžete svoje akční válečky umístit.

Oblasti v akčním sloupci rozdělují možnosti, které hráči při svém tahu mají. V rámci každé oblasti je důležité také pořadí, ve kterém sem hráči svoje válečky položí. Právě podle něj se bude tento úsek tahu vyhodnocovat. Je tedy vaším úmyslem být všude první, protože pak máte možnost největšího výběru. Jenže je logické, že jelikož se hráči v pokládání sloupečků střídají, můžete být první jen někde. A to je jedno z těžkých rozhodování, které vás v Dominant Species čekají.

Jakmile všichni rozmístí (střídavě v pořadí podle iniciativy daného kola) všechny své akční žetony, může začít vyhodnocení, které tvoří jádro celé hry. Hráči mají neuvěřitelně široké možnosti, jak ovlivnit další běh hry – mohou přidávat (hojnost) nebo odebírat (pustina) žetony z rohů dílků Země. Samozřejmě lze rozšiřovat plochu Země o další dílky nebo naopak zalednit některý z dílků a udělat z něj těžko obyvatelnou tundru.

Některé části plánovacích oddílů jsou spolu propojené a ty dílky, které nikdo v jednom kole nevyužije, jsou v dalším kole v ohrožení. Může pak dojít k odstranění některých z hracího plánu a hráči se proti tomu musí bránit za využití jedné ze svých cenných akcí.

Ještě zajímavější jsou efekty, které mohou hráči vykonávat přímo se svojí třídou. Největší zbraní je specializace, díky které si můžete na kartu svého druhu přidat nový žeton živin a tím zcela změnit svůj výpočet čísel pro nadvládu na některých dílcích. Samozřejmě můžete svoji třídu také dále rozmnožovat o nové druhy (= přidat kostičky na plán) nebo se zvířaty migrovat na sousední dlaždice. Živočišné druhy se mohou pochopitelně také napadat, přesně jako to v přírodě chodí.

V průběhu hry dostáváte vítězné body za spoustu činností, jako je pokládání nových dlaždic nebo zaledňování, ale hlavní část získáte na konci kola v dominanci. Každý, kdo do tohoto boxu umístil svůj váleček, může vybrat jednu lokalitu na zemi, kde se určí bodování podle počtu kostiček na místě. Ten, kdo na hodnocené ploše má dominanci si navíc musí vzít jednu z nabídky akčních karet, které výrazně hráčům pomáhají.

Partie končí ve chvíli, kdy dojdou karty v dobírací hromádce. Vítězem se stává ten druh, který nasbíral za svoji existenci nejvíce vítězných bodů a udělal tak největší zářez do vývoje celé planety.

Největší zbraní Dominant Species, kterou si vás získá hned po první partii, je atmosféra. Celé téma hry je tak dokonale provázané, že hra v podstatě opravdu simuluje nutnost přizpůsobení organismů vlivům počasí a geografických změn. Do toho zasahuje neustále zuřící boj mezi živočišnými třídami a všechno završuje začínající doba ledová.

Všude se na vás hrnou samá neštěstí a rozhodnutí se vrství na rozhodnutí. Možností je tolik a času tak málo. I stovky a tisíce let vývoje, které ve hře se svými svěřenci absolvujete je pouze krátká doba na to, abyste dokázali všechno, co chcete. Musíte se tedy zaměřit pouze na některé stránky rozvoje a na těch pak budovat dobrou strategii.

Přitom je však celá partie velice vyrovnaná a díky kartám lze vývoj věcí zvrátit i v posledním kole partie. Často se stává, že se ve vedení vystřídá více hráčů a nakonec vyhraje někdo úplně jiný, který byl většinu času nenápadně v pozadí. I v tom hra zcela odpovídá modelu opravdové evoluce.

Kouzlo herního mechanismu tkví v symbióze dvou prvků, na které musíte dávat pozor – většina vám přináší body při vyhodnocování dominance, ale nadvláda zase bonusové karty, které jsou často velice silné. Ovšem zároveň musíte udržovat svůj druh na místech, kde mu nehrozí vyhynutí a dávat si pozor na soupeře, kteří vás mohou napadat.

Někdo by mohl ke zpracování namítnout, že je příliš jednoduché a nenápadité, ať už se jedná o kostičky reprezentující živočišné druhy, tak o nenáročnou grafiku dílků země. Jenže právě díky tomu je hra tak skvěle přehledná a i když je na hracím plánu vyložená hromada kostiček, tak se v tom všem chaosu vyznáte.

Hra je náročná pouze v úvodu, kdy musíte získat přehled o všech možnostech v akčním sloupci a o tom, co které z nich nabízí. Jakmile se naučíte jednotlivé pojmy rozlišovat, jedná se o velice plynulý zážitek, kterého se neustále účastní všichni hráči. Nejnáročnější na celé hře pak zůstává neustálé přepočítávání dominance, jejíž čísla se mění v podstatě s každou akcí.

O Dominant Species by se dalo napsat ještě mnoho dalšího, spoustu věcí a vychytávek, které nabízí, jsme z důvodu místa vůbec nezmínili. Každá drobnost zde má svoje nezaměnitelné místo a tvoří v podstatě dokonalý celek. Ale už je opravdu čas na závěrečný odstavec.

Dominant Species je pohlcující desková hra, od které se nebudete moci odtrhnout a nebudete litovat času, který u ní strávíte. Naopak z každé partie si odnesete nezapomenutelné zážitky, které lze získat pouze u společenských her. Sledujte vývoj svého druhu a odrážejte nápory počasí, náhody i jiných živočichů v urputné snaze o přežití. Ale dávejte pozor, při správné evoluci nakonec nikdo neprohraje a všichni vyhrají!

Hru k recenzi věnovala společnost Černý rytíř

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChad Jensen
IlustraceBartek Jędrzejewski, Chad Jensen, Rodger B. MacGowan, Chechu Nieto, Eric Williams (I), Tomek Zarucki
VydavatelGMT Games, Asmodee, Asterion Press, Filosofia Éditions, Korea Boardgames Co., Ltd., PHALANX, Udo Grebe Gamedesign, Wargames Club Publishing
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 6
Herní doba240
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(76 voters)
KategorieAnimals, Environmental, Prehistoric
MechanismyAction Queue, Area Majority / Influence, End Game Bonuses, Grid Movement, Hexagon Grid, Map Addition, Open Drafting, Take That, Tile Placement, Turn Order: Claim Action, Variable Player Powers, Worker Placement
RodinaAnimals: Prehistoric Non-Dinosaurs, Components: Map (Continental / National scale), Digital Implementations: Tabletopia, Game: Dominant Species, Mechanism: 4X, Theme: Biology, Theme: Evolution, Theme: Science
Alternativní názvyDominant Species: Władcy Ziemi, Specie Dominanti, 優勢物種, 도미넌트 스피시즈

Více o hře.

Recenze: Dominant Species – evoluce skvělou hrou
Klady:

+ dokonalá simulace evoluce
+ systém navazujících akcí
+ ohromující atmosféra
+ skvěle vysvětlená pravidla
+ všechno souvisí se vším
+ obrovské strategické možnosti
+ systém dominance
+ kvalitní zpracování
Zápory:

- cena
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bylo nebylo – pohádkové vyprávění