Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Gravitrax Obstacle Starter Set – překážky tam i zpět

Překážky. Jediná věc, která kuličky zajímá, když stojí na startovní čáře. Tiše si mezi sebou šeptají a snaží se zjistit, která část trati je těžší a kolik za ni získají bodů stylu do své dovednostní soutěže. A pak už to jede. Klopená zatáčka, skok, odraz, spirála dolů a pak ještě přesun tunelem, který posune kuličku na konec, do cílového políčka.

Jak si která kulička vedla, tak to posouzení bude pouze na stavitelích, kteří se pustí do světa této stavebnice. Vládne jí gravitace a právě odsud se inspiroval název Gravitrax. A na svět se letos podívala nová startovací sada, která obsahuje vše, co byste mohli pro stavbu takové pořádné kuličkárny potřebovat. Jmenuje se Překážkový set (Obstacle) a vydává jej samozřejmě společnost Ravensburger.

A jedná se tedy o pořádný box, který je vysoký, široký i dlouhý, protože jeho obsah je opravdu nekompromisní. Záplava stavebních prvků a šest kuliček, které se utkají o roli té nejodvážnější a nejšikovnější.

V obrovském boxu stavitelé dostanou čtyři základní desky, které jsou plné šestiúhelníkových polí. Do těchto kartonových základen pak lze připevňovat sloupy z plastových destiček, kterých se uvnitř nachází více než padesát. To proto, že právě s jejich podporou lze kuličky na začátku vypravit výše a výše. Tam právě stavitel umístí startovní dílek se třemi pozicemi a stisknutím kolébky uprostřed pak vypustí všechny tři závodníky po jejich dráze.

Shora se kuličky mohou spustit po kolejnicích, které se vždy zachytí háčky ve svém startovním i cílovém políčku. Při tom mohou mít tři různé délky. Spojnic je také dostatek a kuličky na nich drží velmi dobře.

Základním zážitkem pro stavitele ale jsou titulní překážky. A ty jsou také hlavní hvězdou tohoto boxu, který na rozdíl od ostatních startovních sad klade důraz právě na efekt a zajímavé momenty. Součástí jsou tak různé dílky, které můžete jinak koupit v rozšířeních, jsou tu tři Přestupy (transfer), dvě Spirály, nechybí ani jedna Lanovka, jeden Kanón, dva Skokánky a také sada tří mostů. Z těch obvyklých výbav jsou tu samozřejmě zatáčky a rozbočky, ale v mnohem nižším počtu než jsme zvyklí z ostatních startovních sad.

A všechny ty nové výbavy jsou titulními překážkami, kolem kterých je nová sada postavená. Přesto je lze zakomponovat do smysluplných staveb, jak nám ukáží také přiložené návody na postavení několika zajímavých tratí. Nakonec je ale nejlepší, když děti vezmou do ruky všechny ty stavební prvky a popustí uzdu fantazii.

Zpracování je na špičkové úrovni. Ačkoliv některé z obsažených překážek musíte sestavit z několika komponent, vše k sobě naprosto precizně sedí a je vidět, že tahle stavebnice dostává maximální možnou péči.

Nakonec je tu sice méně možností, jak kuličky posouvat dolů klasickým způsobem, ale naopak je tu mnohem více momentů na efekt. A o těch nakonec to stavění kuličkových drah je. A ruku na srdce, které dítě nedělá se svými kuličkami ze všeho nejraději ty nejodvážnější triky? Vždy taková možnost dostane přednost před obyčejným sledováním, jak kulička jede z bodu A do bodu B. A to je také důvod, proč je podle nás startovní sada Překážky (Obstacle) tou nejlepší doposud. Záplava dílků zůstává věrná obrovské variabilitě a možnostem, které jsou Gravitraxu vlastní a zachovává tak stále ducha opravdu nejlepší kuličkové stavebnice.

Prozkoumávejte dál
Recenze: BBC Earth Zvířata – objevte život