Deskovka dětskýma očima 1: Mafia – Tohle je naše věc

Dnes uvádíme první díl druhého z našich připravovaných seriálů. Po seriálu Ke stažení jsme si připravili rubriku, která se bude jmenovat Dětskýma očima. V této rubrice položíme šest jednoduchých otázek desetiletému Luboši Vítovi, který se podílí na našem testování deskových her a má tedy s jejich hraním zkušenosti.

Mafia je hra, která vychází svým principem z klasických Monopolů, ale přidává hromadu nových originálních principů. Chvílemi vypadá až příliš překombinovaně a je problém sledovat všechno, co je třeba. Již dříve jsme uveřejnili podrobnou recenzi hry Mafia: Tohle je naše věc.

Co se mi na hře nejvíc líbí

Na hře Mafia se mi líbí postavičky a jak to mají promyšlené.

Co se mi na hře nelíbí

Na téhle hře se mi nelibí, že tam nemají figurky aut nebo zbraní…

Jak se mi líbí hrací deska

Hrací deska je docela dost promyšlená, ale mohla být větší…

Jak rychle jsem se naučil pravidla a jak jsou složitá

Pravidla jsou docela dost složitá, ale jen pro některé (začátečníky). Pravidla jsem se naučil během 5 až 10 minut.

Co mě na hře nejvíc baví

Na hře mě baví docela dost to, že když jste policajtem, tak můžete šlápnout na basu (vězení) a dostat peníze.

Budu hru hrát znova a proč

Hru jistě budu hrát znova, protože mě baví a líbí se mi.

Druhá část článku shrne náš dojem, jak děti na hru reagují, jaký na ně udělá první dojem a jak snadno se s ní poperou, když ji hrají.

Jak to vidí děti podle nás

Mafia má velkou výhodu v tématu především pro klučičí publikum. Všechny kresby a její celkové ladění vzbuzuje dojem, že se opravdu hráči stávají součástí nějakého gangu. To znamená, že první dojem je vynikající.

Ve hře není obsažené žádné násilí, takže se nemusíte o své děti bát, jediné souboje se odehrávají na středové ploše a ty představuje pokládání dílků puzzle.

Pravidla nutná pro začátek hraní jsou jednoduchá a intuitivní. Složitější to však je v průběhu hry, kdy každý z gangsterů má svoje speciální dovednosti. Hráči nesmí ani na chvíli spustit pozornost z hrací desky, protože je ovlivňují i pohyby ostatních figurek a občas tak může být problém sledovat všechny události a reagovat na ně, zvlášť pro děti.

Někdy může být pro děti frustrující fakt, že pořadí hráčů je určováno barevnou kostkou a nemusí se tak delší dobu dostat na řadu a musí pouze sledovat soupeře, jak hrají.

Samozřejmě není problém vynechat některá speciální pravidla a zjednodušit celou hru. V každém případě při partii jsou děti rovnocennými soupeři.

Deskovka dětskýma očima 1: Mafia – Tohle je naše věc
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rummikub Mini na cesty – čísla v plechovce