Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: SMART Vesmírná mise – v zajetí asteroidů

vesmirna-mise-01

Byli jsme na cestě domů, když nás zastihlo nečekané volání o pomoc. Protože jsme byli jediná loď poblíž, vyrazili jsme za zdrojem signálu. Než jsme se tam ale mohli dostat, naše plavidlo obklopil shluk asteroidů. Nešťastný výraz pilota nám dal jasně najevo, že tohle nebude nic jednoduchého. Žádná jasná cesta ven nebyla na dohled, je tedy třeba se svěřit do zkušených rukou našeho navigátora.

Vesmír je obrovský a vejde se do něj opravdu spousta hlavolamů a hádanek, které hráče prověří. V roce 2019 se objevila na trhu záplava nových boxů z edice SMART GAMES, které vydává stejnojmenná společnost. Autorem každé takové hry pro jednoho hráče je Raf Peeters. A dnes se podíváme na zoubek boxu, který dostal název Vesmírná mise. A to díky překladu do češtiny, který zajistila společnost MindOK.

Vesmírná loď a její trable se nachází společně pod odklápěcím víkem menší protáhlé krabice. Uvnitř se nachází příručka s návodem, zadáním a řešeními, ale především plastová krabička. V ní se ukrývá nejen základna s devíti čtvercovými poli, ale především sedm destiček, které jsou pokrytá meteority a jeden hlavní dílek s plavidlem.

vesmirna-mise-08

Uvnitř na všechny luštitele čeká šedesátka zadání rozdělená do řady kategorií, počínaje startérem a juniorem a konče až na nejvyšším wizardu. A s nimi se zvyšuje obtížnost, což je ihned vidět i na každém obrázku zadání. Nad startovním rozestavením veškerých destiček je totiž vždy se šipkami uvedený počet tahů, na které by měl být hlavolam řešitelný.

Mezi osmi destičkami je vždy po dokončení přípravy jedno volné místo. A na něj může hráč přesunout libovolnou ze sousedních destiček. Tím se uvolní nové místo, na které lze zase přesunout jiný dílek. A tak všechno pokračuje přestavováním meteoritů a posouváním vesmírné lodi vpřed, ale klidně i dozadu. Úkol zní pak jasně – připravit volnou cestu a dostat loď ven jediným otvorem, který se v rámečku herního plánu nachází.

Řekli byste si, že je to vlastně klasický princip patnáctky. Prostě šoupete destičkami do té doby, než se vám je všechny povede seřadit nebo tu jednu osvobodit. Jenže Vesmírná mise nabízí jednu zradu. Její destičky totiž díky meteoritům vystupují do prostoru a křídla vesmírného ptáka se natahují více než před polovinu dalšího dílku na obě strany.

vesmirna-mise-03

Díky číslici u každého zadání může mít hráč hned dva úkoly. Ten první je jasný – vyřešit všechno ke spokojenosti posádky lodi a opustit s ní pás meteoritů, a tedy i herní plán. Ale pak je tu druhá, náročnější výzva – najít řešení, které opravdu využívá jen ten minimální počet tahů a není tedy zbytečně komplikované.

To není nic jednoduchého, protože u posouvání dílků je snadné udělat chybu, ztratit přehled nebo se prostě jen zamotat do svých vlastních plánů. Právě to je základem zábavnosti této hlavolamové hříčky, která vyčnívá nad svojí konkurencí opět famózním zpracováním. O to více jsme rádi, že se další box dočkal lokalizace.

vesmirna-mise-09

Na konci příručky jsou opět řešení, ale jedná se o šipky, které naznačují pohyby jednotlivými dílky po desce. Takže i když hráči třeba nechtěně nakouknou, nemusí mít strach, že by viděli něco tajného, co by jim zkazilo zážitek z řešení. Nápověda tu funguje opravdu jen cíleně.

Box napovídá věkové doporučení od osmi let a je s tímto odhadem opravdu přesný. Mladší řešitelé totiž mohou snadno narazit na problémy s trpělivostí, protože řešení i těch snadnějších úkolů se pohybuje v desítkách kroků.

vesmirna-mise-13

Vesmírná mise je famózním souborem úkolů, které se odehrávají na nádherně zpracovaném plánu. Všechno to vypadá parádně a bude to hráče lákat k návratu. Zadání jsou důmyslná a opravdu jsou stále těžší. Je samozřejmě důležité, aby hráč měl nějaké zkušenosti. Vesmírná mise je extrémně povedenou hlavolamovou hrou.

Recenze: SMART Vesmírná mise – v zajetí asteroidů
Vesmírná mise je další z řady chytrých SMART her, které potvrzují, že mají stále nové a nové nápady. A tenhle nový nechává meteority vyrůst do prostoru a tím znemožnit jednoduše vesmírnému korábu vymanit se z jejich obklíčení. Nabízí náročné úkoly pro starší publikum, které si s šedesáti zadáními vyplní řadu volných chvil.
Klady:

+ krásné zpracování
+ hromada úkolů
+ chytré blokování vesmírné lodi
+ řešení nepokazí úkol na první pohled
+ skvělá varianta na klasickou patnáctku
Zápory:

- nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Janod Vykopávky