Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Activity Disney Classic – pohádkové předvádění (se)

Activity Disney Classic - balení

Kdo říká, že si nikdy nepředstavoval, že je nějaká pohádková postava, tak lže. Ať už to byla princezna, žabák, hrdina nebo nějaká jiná postava. Všichni jsme někdy v životě chtěli mít pohádkový život, potkat prince na bílém koni nebo se alespoň zamilovat. A co bychom si v takovém snění počali, kdyby nebylo pohádek od Disneyho? Těžko si bez nich svoje dětství dokážeme představit, viď Ijáčku, Pinocchio, Prófo, Pumbo, Zvonilko? A všichni ostatní, které jsme nevypsali.

Všichni se nyní setkávají pod jednou střechou krabice, aby vám přinesli zas a znovu nějakou tu legraci. Tentokrát ale nepůjde o nečinné posedávání před televizí. Místo toho budete muset převzít trochu kontroly a akce.

Hra nese název Activity Disney Classic a vznikla v roce 2011 ve Vídni ve spolupráci Hablit, Eberl, Catty. Distribucí zastřešila hru nadnárodní společnost Piatnik a její pražská pobočka nám zajistila také české vydání. To znamená, že všechny české děti se mohou radovat, protože pohádky je navštíví opravdu až doma.

Activity Disney Classic - připravená hra

Krabice přes kombinaci oblíbených ilustrací z populárních filmů a fotografii dvou roztomilých dětí vypadá nezajímavě. Modrozelené ladění jí dodává pohádkovou atmosféru, ale v redakci nejsme přiliš fanoušky portrétů spokojených lidí na krabicích. Možná to pomáhá prodejům, nejsme marketingoví poradci, ale na víku to prostě nevypadá pěkně.

Naštěstí u krabice s hrou jde mnohem víc o její obsah. Ten začíná jedním A4 listem papíru, který je potištěný na barevném pozadí pouze z jedné strany. A nad jejich textem se prohání sedmero trpaslíků, kteří vás uvedou do způsobu, jak tuto hru vlastně hrát.

K tomu budete potřebovat puzzle složené z šesti oboustranných dílků herního plánu. Ty se na svých dvou stranách v ničem neliší a nezáleží tedy na tom, jak je položíte. Obrázky na obou stranách jsou pouze z důvodu, aby usnadnili autoři dětem skládání kruhu. Právě ten dostanete ve chvíli, kdy všech šest dílků spojíte do sebe za pomoci půlkruhových spojek.

Activity Disney Classic - rozehraná hra

Po těmito krásnými obloučky s roztomilými kresbami hromady známých hrdinů najdete v pěti přihrádkách všechno potřebné ke hře. Čtveřici barevných figurek a rovných 165 hracích karet, které ovšem nejsou oboustranné. Na druhé straně mají natištěné jednoduše logo hry a po zamíchání budou ležet uprostřed herního plánu jako dobírací hromádka.

Všichni zúčastnění hráči se rozdělí na týmy a společně si vždy vyberou jednu figurku. Každý tým ale musí mít samozřejmě víc než jednoho člena. V základních pravidlech bez úpravy je k partii potřeba alespoň čtveřice účastníků. Ovšem v závěru najdete pravidla pro tři a dokonce i pro dva (!) hráče, která si ale probereme až později.

Základní herní systém se v ničem výrazném neliší od známých Aktivit, od nichž je Disney varianta odvozená. Ale protože je cílová skupina této hry zcela jiná, krátce a jednoduše je pro jistotu zopakujeme, protože tuto recenzi budou číst nejspíš především rodiče a děti.

Activity Disney Classic - karty

Ke hře a figurkám postaveným na startovní políčko budete potřebovat ještě tužku a papír. Cílem hráčů je dojít do cíle, který vám s radostí odmává Medvídek Pú. Na cestě vás čekají různobarevná políčka z nafukovacích balónků – červená, žlutá a modrá. Na každém políčku jsou barvy zastoupeny po jednom balónku.

Ze zamíchaného balíčku si tým vždy vybere horní kartu. Balíček není dělený na žádné skupinky, ale je pouze jedna hromádka tvořená ze všech karet. Tým určí jednoho hráče, který si kartu přečte a bude mít za úkol předvést její obsah svým spoluhráčům. Ti se snaží pojem uhodnout v časovém limitu. Ostatní týmy mohou pouze přihlížet a do hádání nijak nezasahují.

Před nebo po prohlédnutí karty si může předvádějící hráč vybrat, jak pojem znázorní. Na výběr má tři způsoby. Na začátku partie si samozřejmě mohou hráči určit pravidla třeba o střídání možností, nebo si třeba vybrat jen jednu z nich. Na výběr má kreslení, slovní popis (bez použití hádaného slova) a také pantomimické předvedení. U malování a hraní nemůže hráč vůbec mluvit, zatímco se jeho spoluhráči snaží hádat.

Activity Disney Classic - připravená hra

Zde nastává problém s menšími hráči, kteří mají problém se udržet a nepromluvit. Příliš se zaberou do partie a moc chtějí, aby spoluhráč pojem uhodnul. Nejtěžší je pro ně opis, kdy nesmí použít nejen dané slovo, ale ani jeho odvozeniny.

A jak vypadají vlastně konkrétní zadání vytištěná na kartách? Je zde nějaký předmět nebo postava z Disneyho pohádky. V dolní části karty je pak ve čtyřech jazycích vypsaný jeho název. Právě to je slovo, které se ostatní členové týmu budou snažit uhodnout.

Pokud se týmu podaří uhodnout kartu, postoupí na políčko té barvy, kterou má na sobě zadní strana karet. Ta může tedy být červená, žlutá nebo modrá. Záleží tak na štěstí, jestli tým poskočí o jedno, dvě nebo tři políčka vpřed jedním hádáním. A to samozřejmě ovlivňuje i výsledek hry, protože odměny nejsou pro týmy vyrovnané. Dětem to naštěstí ale tolik nevadí.

Activity Disney Classic - karty

Activity Disney Classic jsou přepracováním klasické hry do dětské podoby. Tomu je uzpůsobeno několik herních principů, které se zjednodušily. Přitom ale hra zůstává zábavná a dostatečně kreativní, aby si zachovala vše, co na ní hráči mají rádi.

Je dobře, že si děti mohou vybrat způsob, jak budou slovo předvádět. Každý z mrňousů je lepší v něčem jiném a dát jim možnost výběru je mnohem lepší, než je nutit do něčeho, co jim nejde. Díky tomu jim Disney přiroste k srdci mnohem lépe.

165 karet se sice může zdát jako malý počet, ale ve skutečnosti je jich dostatek. Na jednu hru jich nevypotřebujete ani desetinu, takže je jejich trvanlivost zaručená. Nikdy si nemůžete být jistí, jestli to je právě dané slovo, ačkoliv už jste ho třeba jednou ve hře měli.

Activity Disney Classic - karty

Z praktického hlediska nejsou součástí hry přesýpací hodiny. Určování jednotného časového limitu ve hře, která je určena pro děti rozdílných věkových skupin, je v podstatě nemožné. Proto tento úkol ponechávají autoři přímo na hráčích nebo rodičích, kteří na ně při hraní dohlíží.

V partii tří hráčů předvádí jeden kartu oběma ostatním. Dopředu se ale posune pouze ten z hráčů, který pojem správně uhodne. Vypravěč se svojí figurkou zůstane stát. Díky tomu hra nenutí hráče na tahu, aby se při vysvětlování snažil. Není za to nijak odměněný. Proto doporučujeme posunout nejen figurku správně hádajícího, ale i hráče s kartou. Partie sice bude rychlejší, ale můžete třeba hrát na dvě kola místo jednoho.

Zmínili jsme ale také variantu pro dva. Ta ve hře Activity Disney Classic opravdu je. Ovšem hráči v ní nesoupeří. Místo toho jsou členy stejného týmu, který se snaží dojít do cíle co nejdřív. Jeden hráč se snaží vysvětlit kartu správně, aby mohli posunout figurku do cíle. Doporučujeme si stanovit nějaký počet kol, za které to mají hráči stihnout.

Activity Disney Classic - karty

Activity Disney Classic jsou jednoduchou předělávkou oblíbené party hry. Děti si ji zamilují díky krásným ilustracím na plánu i na kartách. Mohou zažít dobrodružství se svými oblíbenými postavami. Přitom hra přes využití licence zůstává zábavná a učí děti kreativitě. Proto ji můžeme doporučit do každé pohádkově pozitivní rodiny.

Recenze: Activity Disney Classic – pohádkové předvádění (se)
Activity Disney Classic jsou novou verzí aktivit, kterou mohou hrát děti. Nejedná se o první dětskou variantu, ale tentokrát budou tématem vašeho předvádění, kreslení nebo povídání klasické Disneyho postavičky. Každá kartička tak má pro sebe svůj vlastní obrázek s vícejazyčným popisem. Díky tomu děti trénují nejen svoje schopnosti vysvětlování, ale také čtení. A to ve společnosti svých oblíbených hrdinů. Výborné také je, že si děti mohou vybrat způsob vysvětlování – ten, který jim nejlépe sedí. Nejsou tedy odkázaní na štěstí v tom, kam dojde jejich figurka. Karet sice díky jedné otázce na kartu není příliš, ale protože většina představuje nějaké postavy, není jejich uhodnutí jednoduché. Ve čtyřech a více soupeřích se děti klasicky rozdělí do týmů, které mezi sebou hádají pojmy na kartách. Můžete hrát i ve třech. Pak vysvětlujete svůj obrázek oběma protivníkům. Tady je ale v pravidlech chyba, protože body získá jen hráč, který správně uhodne. Chybí jakákoliv motivace pro vypravěče. Naštěstí to lze jednoduše vyřešit a upravit. Ovšem celá hra je nádherně ilustrovaná, má krásný točitý herní plán a všem dětem se bude moc líbit..
Klady:

+ zjednodušená týmová varianta pro dva (bez soupeření)
+ krásné Disneyho ilustrace
+ téma spousty klasických pohádek
+ výborný herní plán
+ děti si mohou vybrat, jak předmět/postavu z karty předvedou
Zápory:

- chybí obrázky z novějších pohádek od Disneyho
- mohlo by se zdát, že 165 karet je málo, ale většina jsou postavy, které není jednoduché rozlišit
- v pravidlech chybí motivace pro vyprávějícího ve třech hráčích
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Praetor – římský souboj o moc