Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Völuspá – když se bohové perou, hráč vyhrává

Völuspá - balení

Poslechněte si příběh zrození. Od kořenů Yggdrasilu pracovali trolové, aby vybudovali svět pro bohy. A tak vznikl Asgard. Zlaté město s bránou a jejím strážcem. Místo, odkud mohou vládnout a dohlížet na všechno a všechny. Jedním ze světů, k nimž vedou větve stromu je i ten náš.

Odříkejte s námi text písně Völuspá: Slyšte mě, všechny svaté rody, první i poslední, potomci Heimdalla! Chceš na mně, vládce věrně bych řekla prastaré zvěsti, jež v paměti mám. Vzpomínám obrů z počátku věků, z nichž jsem se tehdy narodila. Znám devět světů, devět říší, hloubku znám kořenů.

slavného stromu. A v koruně stromu Yggdrasil se právě teď zrodila hra, která nám má tento mýtus připomínat. Jejím autorem je Scott Caputo a hra vyšla v produkci společnosti White Goblin Games, kteří u nás v češtině už mají zastoupení prostřednictvím hry Revolveru (recenze) a Stanice Paranoia (recenze). Völuspá je ale zatím dostupná pouze v jazyce originálním, tedy anglickém. Celou krabici a její obsah ozdobil svými ilustracemi Pierô, kterého známe již z Ghost Stories nebo Yggdrasilu.

Völuspá - připravená hra

Na víku najdete představu autora o Odinovi, vousatém muži obklopeném řadou dalších známých postav z norské mytologie. Ale to už netrpělivě zvedáte víko a objevujete tajemný obsah celé krabice z tvrdého kartonu.

Jsou zde především archy s čtvercovými kartičkami, okolo kterých se všechno ve hře bude točit. Dohromady jich je 85 s dvanáctkou různých portrétů. Každá z postav zde je zastoupena v různých počtech a ty záleží na jejich síle tak, abyste nakonec dostali zajímavý a vyvážený zážitek.

Společnost na dně balení jim dělá také pětice dřevěných žetonů, jimiž budete označovat svoje získané body. Na čem? No přece na bodovací desce, která zabírá svými padesáti bodovacími chlívečky celou šířku krabice. Na její druhé straně pak nemůže chybět stylový portrét Odina.

Völuspá - rozehraná hra

Teď už nám zbývají jen malé oboustranné žetonky, které slouží k označování většího počtu bodů. A věřte nám, že ve hře se body nešetří, takže je budete určitě potřebovat. A to nejen ty 50+, ale také druhé, které vám pomohou přeskočit do světa třímístných čísel.

Pravidla jsou krátká, všechno se bez problémů vejde na čtyři A5 stránky, včetně barevných příkladů a první stránky s obecným obsahem. A to nenaznačuje nic jiného, než jednu dobrou zprávu: Völuspá je opravdu jednoduchou a příjemnou hrou.

Než se ale pustíme do naší první partie, musíme vám říct ještě druhou dobrou novinku. V krabici s hrou dostanete jako bonus k samotné hře rovnou i rozšíření s názvem Saga of Edda a obsahuje čtyři postavy se silnějšími a speciálními efekty.

Völuspá - rozehraná hra

Bez nich v základní hře budete disponovat celkem šedesátkou dílků. Každý z nich má kromě obrázku na sobě také ikonku, která naznačuje jeho schopnosti a speciální pravidla pro položení.

Na začátku partie připravíte někde na stranu stolu bodovací desku a na ni položíte žeton ve svojí zvolené barvě na číslo nula. Tam začínáte. Plusové žetony zatím patří právě vedle ní. K sobě si je vezmete, až váš žeton poprvé přehopsá celou padesátku bodů.

Všechny dílky postav vezmete, zamícháte a postavíte vedle herního plánu do několika sloupků. Odsud si budete dobírat. Ale teď si ještě musíte nalosovat svoji startovní ruku složenou přesně z pěti dílků. Krom toho vezmete ještě jeden dílek, který položíte do středu stolu. Kolem něj se na začátku bude všechno točit.

Völuspá - rozehraná hra

Na průběhu vašeho tahu není vůbec nic složitého. Na začátku vyberete jeden z dílků a pokusíte se jej co nejvýhodněji přiložit ke skupince těch, co už se na stole nachází. Pokud byste z nějakého důvodu nemohli přiložit ani jeden z nich, můžete jeden dílek zahodit a dobrat si místo něj jeden nový. Za jeho položení posbíráte body a doberete si náhradu za vyložený dílek. Tím váš tah končí a je řada na soupeřích.

Ale jak už správně tušíte, záludnost je v tom samotném pokládání a interakci jednotlivých dílků postav. Body získáváte ve většině případů za to, že položíte do řady/sloupce boha s nejvyšší silou. Zároveň ale můžete také provést nějakou akci nebo ovlivnit další průběh partie jeho správným položením.

Pokud tedy přidáte na stůl dílek, který je v řadě (a třeba i sloupci) nejvyšším číslem, získáte jeden bod za každý dílek, z nějž se řada skládá. Remízy se ale nepočítají. K získání bodů musíte přeskočit všechny ostatní a jen tak můžete slavit.

Völuspá - rozehraná hra

Většina kartiček ale má další schopnosti, kterými můžete připravovat půdu pro další hru (například vynulováním hodnoty některých dílků, což umí jinak hodnotově nejslabší Loki), blokovat soupeře (vedle kartičky trola už nelze položit nic), nebo útočit na jiné dílky drakem. Ten dokáže překrýt svými křídly libovolný jiný dílek a převzít tak jeho pozici.

Ale máme tu i vlčího Fenrira, jehož čtyřková síla se znásobuje s počtem vlků v řadě či sloupci právě tak, jak mu radí jeho smečková nátura. Dva mají sílu osm a tři už dvanáct. Jenže délka řady i sloupce je omezená na maximálních sedm kartiček. Dál už ji nesmíte rozšiřovat za žádných podmínek.

Tento limit je největší potíž, se kterou se ve hře budete potýkat ze strategického hlediska. V rámci něj se musíte snažit přetlačit soupeře v co nejvýhodnějším pokládání dílků. Plán narůstající dílky do všech stran se rychle zaplňuje a musíte pak dobře přidávat nové, abyste všechny nezablokovali.

Völuspá - dílky

Partie postupně narůstá na bodových ziscích, až vám nakonec dojdou dílky nejen v zásobě, ale i v ruce. V tu chvíli souboj okamžitě končí. Za nic dalšího bonusy nedostanete a záleží tedy pouze na tom, co jste dokázali dosud nastřádat. Který z žetonů dorazil na bodovací trase nejdál, ten se stává vítězem.

Völuspá není o ničem víc, než o pokládání kartiček. Ty spolu vlastně nemají nic společného a jsou navzájem nezávislé. Jejich pokládáním netvoříte žádný svět, nic takového. Ale přitom jednotlivé postavy a stvoření navzájem bojují o převahu v řadách a sloupcích.

Hra ovšem nabízí díky pěti kartičkám v ruce netušené strategické možnosti. Přitom si zachovává jednoduchost a velmi příjemnou přímočarost. Hra nikam neutíká ani vás nezatěžuje složitostmi, jen musíte vymyslet nejlepší využití pro dílky v ruce.

Völuspá - rozehraná hra

Možností kam je položit je vždy víc a každá může mít z dlouhodobého hlediska jiný vliv. Musíte tedy přemýšlet nejen v současnosti, ale i dopředu a plánovat. Soupeři vám sice leccos mohou zhatit, ale právě proto je třeba mít připravené i nějaké ty náhradní možnosti a znepříjemňovat jim jejich hraní také.

Rozšíření nabízí další možnosti. Komplikuje hru pro ty, kterým se v základu zdá příliš jednoduchá. Možnosti, které nabízí, se tak znásobují o odstrčení dílku, vytvoření mezery a podobné legrácky. Saga of Edda je vítaným obohacením základní hry především po více partiích.

Naštěstí díky zamíchaným dílkům jsou partie vždy trochu jiné a stejně tak odlišný je i herní plán, kde se snažíte střádat vítězné body. Jednoduchý princip zisku za délku řady, pokud ji ovládnete, je naprosto dostačující a nevyžaduje další zbytečné složitosti.

Völuspá - dílky

Völuspá je rychlou hrou o pokládání dílků, která s sebou nese překvapivě příjemné strategické šimrání. Přitom ale není složitá a naučí se ji bez problémů i začátečníci. Ve spojení s krásnou grafikou se z ní stává zajímavý adept na rozšíření sbírky pro všechny fanoušky lehčích her.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorScott Caputo
IlustracePierô
VydavatelStronghold Games, White Goblin Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 5
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(7 voters)
KategorieAbstract Strategy, Mythology
MechanismyHand Management, Tile Placement
RozšířeníVöluspá: Lightning Bolt, Völuspá: Longship, Völuspá: Order of the Gods
RodinaDigital Implementations: Yucata, Theme: Vikings

Více o hře.

Recenze: Völuspá – když se bohové perou, hráč vyhrává
Völuspá je kartičková hra, ve které se dočkáte opravdu nadpřirozených sil. Svými kartičkami budete měnit rovnováhu světa. Z malých čtvercových destiček skládáte mapu Asgardu, jejíž řada ani sloupec nesmí mít víc než sedm členů. Kdykoliv položíte do jedné z rovin nejsilnějšího boha, získáte za odměnu bod za každou podmaněnou kartu v řadě (nebo sloupci). Jednoduchý herní princip zaručuje elegantní zážitek, přitom si ale hra zachovává strategickou hloubku. Jen zde není tak velká úroveň soupeření, protože záleží na kartičkách, které máte v ruce. Partií vás budou provázet parádní ilustrace a skvělé nápady na sílu bohů. V krabici navíc najdete rozšíření, které ještě prodlouží trvanlivost hry, jež má jinak velice příznivou hrací dobu. Völuspá je příjemnou zábavou, kterou můžeme jen a jen doporučit..
Klady:

+ jednoduchý princip
+ dostatek taktických možností
+ pěkné téma i ilustrace
+ v krabici najdete i rozšíření
+ každá postava má svoje specifické schopnosti
+ zábavné a napínavé ve všech počtech hráčů
+ rychlá partie
+ blokování, přebíjení i odstraňování dílků zaručuje napínavou hru
Zápory:

- vyšší cena v ČR
- kartičky se špatně drží v ruce
- hráči nevlastní nic na stole, takže konflikty vzniknou jen z ukradení připravených plánů
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Conex – rohem k rohu