Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Appaloosa Pony Race – i poníci mají právo na skoky

appaloosa-pony-race-18

Když jsem byl malý, vůbec jsem si to nepřipouštěl. Rodiče mě na to připravovali, ale já pořád vzhlížel vzhůru na to, že budu špičkový závodník. Jenže jak moji kamarádi rostli, já zjistil, že jim pořád sahám jen ke kolenům. Zdálo se, že můj sen skončil. Jenže moje vytrvalost nakonec přinesla ovoce a já se mohu účastnit závodů pro poníky.

Na start jednoho takového závodu se dostaneme i my. Můžeme za to poděkovat Dominique Ehrhardovi, který vytvořil dětskou hru Appaloosa Pony Race. Jeho výtvor vydali v rakouské společnosti Piatnik a my ji díky tomu můžeme také vyzkoušet.

V menší čtvercové krabici modré barvy se ukrývá vše, co takový závodní poník potřebuje. S jedním z nich se seznámíme už na víku krabice. Je strakatý a jede na něm zrzavá dívka. Právě ty budou asi cílovou skupinou hry a to bez ohledu na barvu vlasů. Uvnitř krabice najdeme různé jazykové mutace pravidel a pod nimi pak kartonové dílky, které si sami vycvakáme. Ty větší pomohou hráčům sestavit závodní trasu, protože nabízí nejen překážky, ale také louku, start, konec a navíc ještě očíslované šťastné podkovy. Hráči kromě toho dostanou také další menší žetony s poníky a závodní plastové figurky.

appaloosa-pony-race-05

Na začátku hráči s pomocí velkých destiček sestaví závodní tras. Všechno začíná u startu, za kterým je první rovinka bez překážek. Přesto jsou všechny destičky rozmístěny náhodně a to včetně již zmiňovaných podkov s čísly. Trasa z 24 polí je zakončena destičkou cíle. Hráči si nevybírají žádné poníky pro sebe. Všichni závodníci jsou postaveni na start (pět poníků) a vedle trasy pak musí hráči rozložit destičky závodníků a také malé kulaté žetony s podkovami. Každý z účastníků dostane potají jeden menší kulatý žeton poníka. Tahle barva je jeho tajný favorit, kterého nikomu neukazuje.

Hráči se budou v podporování poníků střídat. Ve svém tahu si hráč vezme jednu z pěti podkov s čísly jedna až pět. Použít může ale vždy pouze tu s nejnižším číslem. Hodnotu ihned přiřadí k jednomu z poníků tak, že dílek položí na čtvereček představující poníka konkrétní barvy. Může to být libovolný závodník, se kterým hned také posune na herním plánu.

Tak se postupně hráči střídají a postupně umisťují stále vyšší a vyšší hodnoty až k maximálnímu pohybu o pět polí. Jakmile jsou všechny destičky rozebrané, kolo končí, koníci přijdou o svoji rychlost a je na čase začít umisťovat dílky znovu od jedničky. Změní se ale role začínajícího hráče, takže soupeři budou mít pokaždé k dispozici jiné číslo.

appaloosa-pony-race-07

Jak se poníci pohybují po trase závodu, mohou narazit na políčka s podkovou, která určí délku běhu pro další kolo. Pokud ale figurka zastaví na políčku s překážkou, pak se v příštím tahu musí po trati vracet, protože minula překážku. Obojí platí pouze v případě, že se figurka zastaví přesně na daném poli.

Pokud dorazí hráčův koník do cíle, musí svoje tajemství odhalit. V případě, že figurka nikomu nepatří, nic se neděje. Partie pokračuje tak dlouho, dokud nedorazí do cíle všichni. To určí závěrečné pořadí a také vítěze.

Appaloosa Pony Race je hrou tajných náklonností. Každý z hráčů se stane fanouškem jednoho poníka, ale nesmí to nikomu prozradit. A tak se snaží být dostatečně nenápadný a posouvat i jiné figurky. Současně ale musí sledovat ostatní protivníky, jestli se svými tahy neprozradí.

appaloosa-pony-race-08

Hra je to s jednoduchými pravidly a současně také velmi rychlá, protože poníci se pohybují po plánu stále dál. Zážitek ze hry se příliš neliší mezi dvěma a maximálním počtem šesti protivníků, protože pokaždé se účastní závodu všech šest koní. Jde jen o to, že zatímco v maximálním počtu víte, že každý někomu patří a pokaždé někoho poškodíte, v menších počtech můžete čas od času využít své možnosti zbytečně.

Mluvíme samozřejmě o podkovách a překážkách, které umožňují dětem trochu plánovat. Mohou tak ovlivnit svým tahem a pohybem i to, co se stane v kole následujícím. Žeton pohybu si ale vybrat nemohou a vždy musí pracovat s tím číslem, které dostanou v kole do ruky. To vytváří zajímavý prvek, kdy někteří poníci jsou výrazně rychlejší než jiní. To se ovšem změní v následujících kolech.

Jak už jsme naznačili, hra zpracováním i tématem útočí především na dívčí publikum. Právě to ocení poníky v hlavní roli a určitě si s nimi malé holky rády zazávodí. Ono to vlastně není ani tolik závod, jako spíš taktický boj, ve kterém je třeba ve správnou chvíli začít posouvat toho svého. Díky faktu, že ale často budete držet nízké hodnoty, budete se je snažit naopak dát jiným poníkům. Nejlépe těm, kteří patří soupeřům. A nezbývá vám doufat, že oni nedají nízkou hodnotu i vašemu závodníkovi.

appaloosa-pony-race-14

Appaloosa Pony Race nepřichází na svět s nijak novým mechanismem, ale staví jej do prostředí poníků a dodává mu nové možnosti destičkami překážek. Posunout nepřátelskou figurku zpět je velmi výhodné. Appaloosa Pony Race prostě naplní očekávání těch, pro které je určena.

Recenze: Appaloosa Pony Race – i poníci mají právo na skoky
Appaloosa Pony Race je záležitostí, která je určena především dívkám. Současně se ale jedná o závodní hru, ve které ale všichni pohybují všemi figurkami. Každý však fandí té jedné své, jejíž barvu dostal tajně na začátku závodu. Hráči ale musí dobře ukrývat svoje úmysly, pohybovat i ostatními a mohou jim dokonce škodit. Body pohybu jsou tentokrát pro každého předem určeny a hráči tak mají většinu vývoje pod kontrolou. Appaloosa Pony Race tak funguje dobře a pobaví, pokud jste ochotni přistoupit na téma a nevadí vám současně závodění.
Klady:

+ téma pro dívky
+ tajné fandění jednomu poníkovi
+ překážky umožňují škodit ostatním
+ hráči nevybírají čísla, ale jsou jim přiřazena
Zápory:

- kluky asi tolik nezaujme
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Unlock Timeless Adventures – bez času to nejde