Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Arcanum – magie v rukou bohů

Arcanum - balení

Čtyři rody, jejichž boj o nadvládu nabývá na síle. Všechno, co stojí mezi prohrou, vítězstvím a zničením světa jsou magické arkány. Ale v těchto neklidných časech nerozhodují lidé. Bohové sedí nad mapou středověkého města. Lidé se v něm prochází a žijí si své poklidné životy a netuší, že právě nad nimi se teď rozhoduje o jejich budoucnosti.

Čtyři bohové mají v rukou jejich osud. Za pomoci svých sil se každý z bohů bude snažit nasměrovat osud celého města tam, kde mu z toho plyne největší prospěch. Jejich magie se jmenuje arkány, a kdyby se bohové nechali unést svým soubojem, dokonce mohou způsobit konec světa.

A právě podle těchto magických kouzel, které bohové vynáší jako obrázky na kartách, je pojmenovaná desková hra Arcanum od Andrey Chiarvesia a Pierlucy Zizziho. Celá hra se může pochlubit tajemným a magickým vzhledem z pera Patrizia Evangelistiho. Ze jmen už vám musí být rovnou jasné, že hra pochází z Itálie a v distribuci ji má společnost Lo Scarabeo z Turína.

Arcanum - připravená hra

Krabice, ve které se Arcanum nachází, má čtvercový tvar a klasické rozměry větších deskových her, jako je Dominion (recenze). Ale každého budoucího majitele hry bude zajímat především odpověď na klasickou otázku: Co je uvnitř?

Tak především to je herní plán. Ten je určitě na prvním místě díky svému netradičnímu grafickému vzhledu. Některým našim hráčům připadal trochu přeplácaný, ale v konečném důsledku se všem líbila grafika, stejně jako rozvržení herních prvků na něm. V horní části je umístěna závodní dráha, která bude sledovat vliv jednotlivých rodů. Pod ní je přístavní město s deseti vyznačenými různými lokacemi. Na kroužku každé z nich jsou ikonky, které budeme rozebírat později. Kolem plánu se vine trasa pro vítězné body a v levé části je počítadlo tahů.

Další součástky jsou ze dřeva. Jedná se o čtyři různé figurky ve čtyřech barvách. Celkem jich je tedy šestnáct a jsou to – král, královna, rytíř a spodek. Všechny tyto figurky mají na spodní části přilepený semišový kroužek, aby při hraní zbytečně neklapaly. Je to zajímavý a netradiční pocit v deskových hrách položit figurku a cítit, jak se pohodlně usadila na místo. Dalších pět figurek tuto vymoženost nemá a slouží pro sledování vítězných bodů.

Arcanum - připravená hra

Stejně jako král, královna, rytíř a spodek, i osm dalších koleček patří po dvou k jednotlivým vznešeným rodům, kteří obývají město na plánu. Poslední černý žeton označuje kola a velký váleček prvního hráče.

Poslední částí hry jsou dva balíčky karet – malé (56) a velké (22) arkány. Jedná se o tarotový balíček o 78 kartách, který je rozdělen podle pozadí právě na zmíněné dva druhy. Každá z těchto karet má na sobě odlišnou ilustraci, takže se budete mít dlouho na co koukat. Pravidla obsahují hned pětici světových jazyků a jsou překvapivě jednoduchá.

Stejně tak intuitivní je i příprava hry. Na herní plán položíte žetony – počítadlo kol na jedničku a za každý rod jeden žeton na trať síly rodů v horní části desky. Ostatní kolečka necháte zatím ležet stranou. Teď přichází čas obydlet hrací plán figurkami rodů. Kde se zrovna nachází král a královna toho kterého rodu? To právě teď určíte.

Arcanum - rozehraná hra

Tohle rozmístění je třeba udělat náhodně. Pro snadnou přípravu doporučujeme procházet lokace od jedničky do desítky a postupně k nim náhodně losovat figurky. Na každém pozici mohou stát maximálně dvě osoby a nesmí mít stejnou barvu. Šest míst bude po přípravě obsahovat dvojici a ostatní čtyři pouze jednu figurku.

Hráči si rozeberou figurky, které postaví na start bodovací tratě. Aby nezapomněli, kterou barvu si zvolili, v krabici najdete papírek na rozstříhání, který na sobě obsahuje jednotlivé barvy bohů. Ty si hráči postaví před sebe, aby každý věděl, kdo je kdo. Každý hráč dostane ještě jednu pomocnou kartu, na které najde shrnutí nejdůležitějších pravidel. Do začátku každý hráč (místo první fáze tahu) dostane čtyři karty malé arkány a jednu kartu velké arkány.

A teď už může začít partie deskové hry Arcanum v plné kráse. Hra je rozdělena do šesti nebo devíti kol – to závisí na počtu hráčů, kteří se partie účastní. Na začátku každého kola si všichni postupně od začínajícího hráče doberou karty arkány. Mají na výběr dvě možnosti – buď si vezmou tři karty malé arkány, nebo jednu kartu velké arkány.

Arcanum - rozehraná hra

Současně také všichni zvolí jednu kartu z ruky a tajně ji zastrčí pod hrací plán tak, aby ji mohli snadno znovu vytáhnout. Tuto činnost dělají hráči na začátku každého tahu po dobrání karet. Každá z karet malé arkány totiž patří k jedné ze čtyř barev – v této situaci odpovídající rodům. Rozeznáte je také snadno podle znaků – meče, hůlky, kalichy a pentagramy.

K čemu vám to je? Ukrytím karty si tajně kupujete vliv v daném rodu. Za něj v bodovacích kolech pak získáte body, které odpovídají jeho pozici na závodní trati. Ale než k tomu dojde, je čas hrát karty. Hráč musí v každém kole zahrát jednu malou arkánu a k tomu může, pokud má a chce, zahrát také jednu velkou, která přináší nějaké okamžité zisky a změny ve hře.

Nás ale zajímá především malá arkána, která vytváří pohyb na herním plánu. Nejdříve ale posílíte rod, jehož kartu jste zahráli. Posunete jeho žeton na závodní trati o jedna kupředu. Hráči nyní podle typu karty přesunou jednu figurku na herním plánu.

Arcanum - rozehraná hra

To lze provést dvěma způsoby. Pokud zahraná karta je číselná (od jedničky do desítky), pak hráč vezme jednu z figurek odpovídající barvou kartě a přesune ji do lokality s číslem karty. Opačná situace nastane, pokud hráč vyložil kartu spodku, rytíře, královny nebo krále. V takovém případě vezme právě tu konkrétní figurku daného rodu (podle barvy karty) a přemístí ji do libovolné lokace na plánu.

Na každé z deseti pozic herního plánu jsou rozmístěné ikonky. Vlevo od čísla lokace jsou symboly odpovídající barvám rodů (meče, kalichy, hůlky a pentagramy), ale také konkrétní typy královských figurek – spodek, rytíř, král a královna. Za každou shodu mezi přesunutou figurkou a ikonami cílového místa hráč posune prestiž rodu o jedna výš na závodní trati.

Napravo od čísla pozice jsou ikonky akcí, které hráč může využít za to, že navštívil toto místo. Může tak získat nové karty do ruky, vítězné body nebo třeba přesouvat ukazatele prestiže u rodů. Všechny akce jsou důležité a mají výrazný vliv na hru. Lze dokonce ukrýt pod hrací plán nějaké karty navíc a ty mohou být rozhodující v další části hry.

Arcanum - karty

Tak se hráči střídají v hraní a dobírání karet, navštěvují s členy rodů jednotlivé lokality na plánu a sbírají body právě pro ty svoje rody. Na konci některých kol pak dochází k bodování. Hráči získají body podle toho, jaký mají v daném rodu vliv podle počtu a hodnoty ukrytých karet. Body získává nejen první, ale i druhý, třetí a čtvrtý hráč. Ale musí vlastnit alespoň jednu kartu tohoto rodu. Jednotlivé rody ovšem poskytují odlišné bodové zisky a to podle pozice jejich žetonů na počítadle prestiže.

Hra končí, jakmile počítadlo kol dosáhne předem stanového čísla. Vítězem se stává hráč, jehož figurka se na počítadle bodů dostala za průběh partie nejdál.

Arcanum je zajímavou hrou o převaze v rodech. Tímto principem se řadí mezi hry typu Alhambra (recenze). Přitom ale těchto cílů dosahuje netradičním způsobem – hraním karet a přesouváním figurek po herním plánu.

Arcanum - rozehraná hra

Hra obsahuje díky tomu zajímavá strategická rozhodování. Musíte mít především přehled o svých kartách a těch, které již byly odehrané. Často totiž můžete třeba čekat na karty, které už nepřijdou nebo spoléhat na rod, kterému už bylo vyloženo hodně karet.

Samozřejmě musíte znát své možnosti při výběru, o který rod se rozhodnete bojovat. Nestačí mít v ruce jednu kartu od jejich barvy, což při omezení na maximálních sedm karet v ruce je většinou zásadní problém. Potřebujete další karty, kterými navýšíte body daného rodu, abyste pak na konci bodové fáze posbírali co nejvíce bodů.

Na rozdíl od ostatních převahových her zde nejsou body jednoznačně rozvrstvené mezi barvy. Například v Alhambře máte jasně dané, že vždy červená bude mít větší hodnotu než hnědá. Tady se však situace neustále mění a z toho plyne největší kouzlo. Můžete totiž vsadit na špatného koně. A to pak nepotěší, protože bodové odměny jsou výrazně odlišné.

Arcanum - karty

Často se prostě musíte spolehnout na náhodu. A to je asi největším nedostatkem hry Arcanum. Protože karty prostě chodit nemusí. Na druhou stranu v takové situaci se můžete zaměřit na využívání speciálních schopností velkých arkánových karet, které jsou zcela specifické a silné.

Možná by pomohlo, kdyby vedle herního plánu místo základního dobírání z obráceného balíčku, byla otevřená nabídka několika karet. Hráči by tak mohli aktivně ovlivňovat svoji taktiku a ve hře by se nacházelo ještě o trochu méně náhody.

Na celé partii Arcanum je nejdůležitější plánování s tím, co máte v ruce. Musíte co nejlépe využít kombinaci karet, která vám přišla, abyste podpořili právě svůj rod. Figurky lze přesouvat hned dvěma způsoby – buď máte pevně danou cílovou lokaci a vybíráte figurku a nebo máte figurku a vybíráte lokaci. Vždy ale lze ovlivnit, jestli získáte body a kolik. K tomu ještě dostanete za odměnu akci daného místa, kterou využijete a vylepšíte si pozici.

Arcanum - karty

Strategie je jednoduchá: je důležité mít vždy dostatek karet v ruce, abyste mohli reagovat na změny. K hraní velkých arkán se uchýlíte většinou ve chvíli, kdy nemáte v ruce dobrou malou. Ovšem vzhledem k počtu karet velkých arkán se neustále budete muset ujišťovat, jakou mají funkci, protože to není na první pohled jasně rozeznatelné.

Arcanum těží hodně ze svého zpracování. Ilustrace jsou totiž opravdu nádherné. Ovšem pojí se s nimi ještě jeden nedostatek – hra je totiž doporučená i pro rodiny. Tomu by její taktické zaměření odpovídalo, jenže ilustrace na některých kartách s tím nesouhlasí. Celkově je ale grafické provedení opravdu parádní a každá karta je zajímavá. K tomu ještě připočteme figurky se semišovou poduškou na noze a všichni musí být spokojení.

Arcanum je desková hra, v níž všechno dění ovlivníte za pomoci karet. Vybíráte si tajně rod, který podporujete a pak se jej snažíte dostat do čela v samotné nadvládě nad městem – naverbovat pro něj co největší podporu v podhradí. Hra má pěknou atmosféru a vyžaduje dobré strategické rozhodování, ale také trochu toho štěstí. Pokud máte rádi deskové hry, ve kterých hrajete karty a přesouváte figurky po plánu, abyste využívali akce, pak vás hra nezklame.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrea Chiarvesio, Pierluca Zizzi
IlustracePatrizio Evangelisti
VydavatelHeidelberger Spieleverlag, Lo Scarabeo
Rok vydání2011
Počet hráčů3 - 5
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieBluffing, Medieval, Political
MechanismyHand Management
RozšířeníArcanum: The Witch
RodinaTheme: Witches

Více o hře.

Recenze: Arcanum – magie v rukou bohů
Arcanum je převahová hra se zajímavým nápadem. Kromě svého vlivu v rodech, který určujete odkládáním karet, se celá hra točí především kolem úpravy síly jednotlivých rodů. Ty pak podle svojí prestiže poskytují různé množství vítězných bodů v několika bodováních, které v průběhu partie prožijete. Každý rod má k dispozici čtyři postavy v podobě pěkných dřevěných šachových figurek. Zpracováním nezaostává ani zbytek hry, který se pyšní pěknými a jedinečnými ilustracemi na kartách i na plánu. Rodiny z dětmi mohou být zaskočení několika ilustracemi. Vyřazení karet pak může způsobit nevyváženou hru. Výsledek hry lze ovlivnit několika způsoby, nejen přesouváním rodinných figur, ale i hraním akčních karet. Pokud máte rádi převahové hry s nápadem, pak si Arcanum pořádně prohlédněte a vyzkoušejte.
Klady:

+ unikátní ilustrace na každé kartě
+ výborné zpracování
+ boj o převahu nad vznešenými rody
+ rodiny nemají pevně danou hodnotu, ale hráči ji mění
+ několik způsobů, jak ovlivnit výsledek
+ dva druhy karet
+ atmosféra
Zápory:

- obrázky na několika kartách nejsou vhodné pro rodinné hraní
- vlastnosti velkých Arkán se špatně pamatují
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Firefly Fluxx – kovbojka s kartami