Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Afrika – staňte se archeologem

Afrika - balení

Afrika může být plná slunce, písku, much a strašlivého vedra. Ale přesto se do ní vydává spousta mužů a žen. Jedním z důvodů jsou zvířata, která jinde ve světě uvidíte pouze v zajetí zoologických zahrad. Ale na safari dnes společně nejdeme. Místo toho se podíváme do země pod hlínu, kde se ukrývají hromady tajemství.

Jaké? Ty, které za sebou zanechali faraonové a další vládci, kteří žili na tomto kontinentu před tisíci let. Jejich majetek je zčásti rozkradený, ale spousta ho je zakopaná a ukrytá někde v zemi. A vaším povoláním, jako archeologů, je tyto předměty vysvobodit a ukázat světu. Nechte na sebe dýchnout prach historie, prach dobrodružství..

To na vás čeká v nové deskové hře Afrika, kterou vydává v češtině vydavatelství Albi. Jejím autorem je oblíbený Michael Schacht (Mondo – recenze, Zooloretto – recenze, Aquaretto – recenze) a ilustracemi k pěkné atmosféře přispěl Franz Vohwinkel. V originále hru vydala německá společnost Abacus Spiele v roce 2012 pod názvem Africana.

Afrika - připravená hra

Hra se ukrývá ve čtvercové krabici, která je svými rozměry totožná nejen s dalšími Schachtovými hrami, ale třeba také s Dominionem (recenze) nebo Osadníky z Katanu (recenze). Všechno přikrývá na čtyři části složený herní plán, který na sobě má mapu Afriky s desítkou měst propojených cestami. V dolní části je místo pro vyložené karty úkolů, zatímco v rozích mapy jsou dvě místa na knihy. Kolem plánu nevede žádné počítadlo vítězných bodů.

Knihy jsou rovnou dvě a jsou vyrobené ze dřeva. Tvoří je dvoustranný stojan s „hřebetem“ uprostřed. Stránky dodáte za pomoci menších karet z balení, které představují artefakty a pomocníky, které můžete najít při svých cestách po kontinentu. K těmto kartám patří ještě další stejných rozměrů, které na rozdíl od těch knižních neobsahují barevný (bílý a hnědý) lem. Soupisku mrňousů dotváří startovní karty jednotlivých archeologických společností odlišené podle země původu.

Nechybí ani velké karty, které budou hráči držet v ruce a slouží k pohybu. Nyní už zbývá zmínit jen dřevěné dílky – tedy velké figurky, kterými budou hráči pohybovat po plánu a také žetony, které k nim patří ve stejné barvě a využijete je k označování probíhajících expedic. Kompletní soupisku pak dotváří nejen pravidla, ale také žetony peněz ve dvou hodnotách – stříbrná a zlatá.

Afrika - rozehraná hra

Začátek pravidel je řešený netradičně sloučením částí s komponentami a přípravou hry. V levé části dvoustránky tak máte obrázky jednotlivých dílků, které k hraní budete potřebovat a v pravé části najdete jejich rozmístění. Ve spodní části pak pluje také slovní popis, který vám ozřejmí některé speciality. My si teď probereme přípravu společně krok za krokem, abyste měli představu, jak taková připravená partie Afriky vypadá.

Na začátku každé partie hráči musí vybrat společnost a zemi, kterou budou reprezentovat. Na výběr mají celkem ze čtyř států, které zahrnují třeba Itálii a Francii. Hráči si od této barvy vezmou figurku i barevné dřevěné žetony. Postavičku položí do města, které je pro ně výchozí – každá společnost začíná jinde. Všichni dostanou do začátku nějakou hotovost, která je také upřesněná na kartách společnosti.

Zamícháte karty pohybu a rozdáte nějaké každému hráči. Pak rozdělíte karty artefaktů podle barevného lemu na bílé a hnědé. Každou z nich položíte na jednu knihu tak, že bude působit zavřeným dojmem. Karty artefaktů jsou oboustranné, takže jak budete listovat knihou, tak kromě počátku neustále uvidíte dvě karty. Vedle hracího plánu nachystáte výběr karet pomocníků, které dostanete za nákup karet pomocníků z knihy.

Afrika - rozehraná hra

Poslední, co zbývá připravit, je nabídka úkolů. Ty lze podle zadní strany rozdělit na A, B a C. Z třetí a poslední hromádky odstraníte nějaké karty podle počtu účastníků partie, a pak je všechny naskládáte zamíchané na sebe tak, že nahoře bude písmenko A. Horních pět karet nyní rozložíte do veřejné nabídky a partie může začít.

Hráči se střídají na tahu a postupně mohou přesouvat svoje figurky, nakupovat artefakty nebo se účastnit výprav. Konkrétně pak vybírají v každém tahu ze tří možností – dobrat si pohybovou kartu, nakoupit kartu dobrodružství (artefaktu), nebo posunout svého průzkumníka. Vždy si ovšem můžete v tahu vybrat pouze jednu z těchto akcí.

Nejjednodušší je dobrání pohybových karet. Konkrétně si líznete dvě náhodné ze zamíchaného balíčku. Ty mají pět různých druhů odlišených barvou a symbolem. Tyto znaky využíváte k pohybu mezi městy. Abyste dorazili do nějakého sousedního města ze svojí aktuální pozice, musíte zaplatit jeden z v tom městě uvedených znaků.

Afrika - rozehraná hra

Nebo můžete nakupovat z knih. Vždy ale můžete nakupovat pouze z té, na jejíž jste polokouli. Můžete koupit jednu kartu dobrodružství, tedy artefakt nebo pomocníka, za pět stříbrňáků (= jeden zlatý). Lze však vybírat pouze z těch karet, které jsou právě v knize viditelné. Pokud chcete, můžete knihou začít listovat – první otočení karty (z jedné strany knihy na druhou) je zdarma, každé další stojí jeden stříbrňák. Můžete tedy listovat tak dlouho, dokud vám stačí peníze a chcete, abyste odkryli kartu, po které toužíte.

Nejdůležitější ze všech akcí je ale pohyb vaší figurkou výpravy. Postupně se přesouváte hraním pohybových karet mezi africkými městy a jak je navštěvujete, tak se připojujete do různých expedic. Seznam aktuálně konaných výprav odpovídá kartám vyloženým v dolní části herního plánu.

Pokud dorazíte do města, odkud expedice vyráží (první ze dvou jmen měst), můžete se do ní přidat. To znamená, že položíte jeden ze svých barevných žetonů na tuto kartu. Lze se přidat i do takové výpravy, na které už je některý další soupeř. Už za to, že jste se zúčastnili, dostanete odměnu, která je vypsaná nad kartou – nějakou tu minci nebo kartu.

Afrika - karty

Ta pravá cena ale čeká pro prvního hráče, který tuto expedici dokončí. Ten si totiž může vzít kartu k sobě a vrátit žetony všem ostatním, jejichž dílky na kartě ležely. Shrábne tak nejen vítězné body, ale také vysokou finanční odměnu, která je na kartě vytištěná.

Takto se hráči propracovávají jednotlivými dobrodružstvími, až je nakonec dobírací hromádka výprav prázdná. V té chvíli hra končí a hráči si mohou spočítat vítězné body. Ty získávají za artefakty, peníze a především za splněné výpravy. Kdo má nejvíce bodů, ten vyhrává.

Afrika je rodinná hra o cestování po tomto horkém a nehostinném kontinentu, která částečně připomíná oblíbené vláčky Ticket to Ride (recenze). I zde na vás čeká plnění úkolů z místa do místa. Jen tentokrát nemusíte rovnou postavit trať, ale místo toho se musíte fyzicky přesunout se svojí expedicí ze startovního bodu A do cílového bodu B. Záleží jen na vás, jakou cestu zvolíte a jestli po cestě uděláte ještě několik zastávek. Důležité je, že nakonec dorazíte na místo setkání a ohlásíte se v cíli výpravy.

Afrika - rozehraná hra

Expedice jsou sice srdcem celé Afriky, ale zdaleka nejsou jediná věc, kolem které se hra točí. Ke všemu ale potřebujete především pohyb figurkami za pomoci hraní pohybových karet. Podobně jako ve zmiňovaném Ticket to Ride, i zde dobíráte karty náhodně a tudíž můžete často být zajatci náhody. Naštěstí z každého města vede několik cest, můžete využívat žolíky (pomocníky) a karty mají na sobě často několik barevných symbolů. Tím se podařilo autorovi základní náhodu eliminovat.

Úspěch pak záleží na vašem plánování a geografickém přesunu. Musíte si dobře rozvrhnout cestu, abyste po její trase navštívili hodně míst a využili co nejvíc možností. Jenže u expedicí je důležité nejen se zúčastnit (pouze malá odměna), ale to hlavní na vás čeká teprve, když dorazíte do cíle jako první. To konečně slíznete smetanu na dortu v podobě finanční odměny.

Ke strategii hodně pomáhají také artefakty a pomocníci. Obojí můžete nakupovat z krásně provedených knih, v nichž listujete. Právě tenhle systém dělá z Afriky vizuálně zajímavou podívanou. Ale knihy zde nejsou samoúčelné a sběr artefaktů na opačných stranách rovníku jsou důležitým prvkem sběru vítězných bodů.

Afrika - karty

Každá ze zúčastněných společností má jiné startovní místo, což zaručuje zajímavý průběh partie od začátku. Bohužel ke konci se partie trochu táhne a hráči už příliš času dělají pořád to samé bez nějakého vývoje. Expedice za expedicí se prokousávají a nemění se podmínky ani odměny, pouze se zvyšují hodnoty vítězných bodů.

Hra je v začáteční a prostřední fázi zábavná ve všech dostupných počtech hráčů. Ve více soupeřích je větší bitva o jednotlivé expedice a občas ztratíte na chvilku dokonce přehled o tom, kdo se kam vlastně ubírá. Naštěstí jsou tu žetony rozmístěné na kartách expedic, které vám to připomenou. Zajímavé je skupinkové bodování karet artefaktů. Aby se vám vyplatily, musíte jich mít víc stejného druhu a ty jsou roztroušené po celé Africe.

Grafické zpracování Afriky je bezpochyby pěkné a její vzhled vás na stole zaujme. Hodně se na tom podepisuje pěkně malovaná a dobře rozvržená mapa, ale především už zmiňované dřevěné knihy. Michael Schacht má dřevěné nakládací věci hodně v oblibě, jak potvrzuje už podruhé. Poprvé jsme využívali vozíky v Zoolorettu.

Afrika - karty

Afrika je rodinná desková hra a jako taková určitě není špatná. Jen je možná o drobet delší, než by mohla být, abyste si ji pořádně užili. Ke konci už napětí začne uvadat, přestože nikdo neví, kdo je ve vedení. Vítězné body za karty jsou totiž tajné. Ovšem i přesto není Afrika špatná, jen jí chybí jeden pomyslný krůček k tomu, aby byla ještě lepší. Jako rozšíření rodinné sbírky her v češtině, které si klidně můžete zahrát už s dětmi od osmi let, ale nezklame.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Schacht
IlustraceFranz Vohwinkel
VydavatelABACUSSPIELE, Albi, Filosofia Éditions, Lautapelit.fi, Z-Man Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(13 voters)
KategorieAdventure, Exploration, Travel
MechanismyOpen Drafting, Pick-up and Deliver, Point to Point Movement, Set Collection
RozšířeníAfricana: Die Farbwechsler
RodinaComponents: Map (Continental / National scale), Components: Wooden pieces & boards, Continents: Africa, Occupation: Adventurer / Explorer
Alternativní názvyAfrika

Více o hře.

Recenze: Afrika – staňte se archeologem
Afrika je už na první pohled pěkná rodinná hra. Nabízí jednoduchá pravidla, elegatní hratelnost a pěkné zpracování včetně několika nových nápadů. Přitom využívá oblíbený systém, ve kterém se hráči snaží propojit body A a B, tentokrát mezi nimi putují svojí figurkou a hraním pohybových karet. Vliv náhody je zde snížen tím, že na každé kartě je více symbolů, které jsou nutné pro průchod městy na mapě. Hráči mohou vyhrát i přes nákup artefaktů, které vybírají listováním v knize a placením na výpravách vydělaných peněz. Bohužel jak se hra začne blížit ke konci, hráči začnou mít pocit, že se jejich výpravy opakují a to trochu poškozuje celkový dojem z partie. Přesto patří Afrika k pěkným hrám, které v rodinném kruhu pobaví..
Klady:

+ knihy a listování
+ oblíbený systém úkolů z bodu A do bodu B
+ pohyb po plánu hraním karet
+ více symbolů na jedné kartě snižuje vliv náhody
+ nutno plánovat nejefektivnější cesty
+ hráči se mohou účastnit více expedic
+ cesta k vítězství vede více směry
Zápory:

- ke konci se hra začne opakovat
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Jedním slovem – umění úsporné komunikace