Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: AZ Kvíz Junior – soutěž České televize tentokrát pro mladé

AZ Kvíz Junior - připravená hra

Když se v televizi každé odpoledne propojují řady za pomoci vědomostí, je to záležitostí dospělých. Spousta otázek je pro děti příliš obtížných, a proto mohou svým rodičům jen závidět možnost soupeřit v tomhle skvělém a unikátním českém pořadu.

Jenže to všechno už neplatí. Tedy alespoň v deskovém světě, do kterého firma DinoToys vypustila novou rybku jménem AZ Kvíz Junior. Ve spolupráci s Českou televizí tak přichází nová verze naší oblíbené a těžké vědomostní soutěže AZ Kvíz (recenze). Tentokrát nese ale podtitul dětská a na trh se dostala v roce 2013.

Na víku krabice plovou staré známé barevné šestiúhelníky, tentokrát v červeném a žlutém odstínu. Jejich propojování bude znovu cílem, když hráči budou (alespoň v myšlenkách) stát u stolečků ve studiu, jako na obrázku. Jakmile se dozvíme, že se jedná o „vědomostní soutěž pro zvídavé děti“ už zvedáme víko, ale uvnitř nás nečeká žádné překvapení.

AZ Kvíz Junior - rozehraná hra

Jeden list A5 pravidel naznačuje, že je vše při starém. Tím nejdůležitějším ale zůstávají oboustranné karty s otázkami, kterých je tak ve hře dohromady celých 360. Tři na každé straně, která pod čarou obsahuje také správné odpovědi. Karty mají každou stranu jinak barevnou, abyste lépe využili variabilitu a nabídku otázek.

Na hráče ale čeká také arch s 36 šestiúhelníkovými žetony, kterými budou obarvovat políčka na herním plánu. Ten je tu samozřejmě fyzicky přítomný a tvoří jej pyramida z šestiúhelníků, se všemi stranami o délce sedm kroků. Herní sestavu doplňují už jen dřevěná kostka a jedna černá figurka, u které asi na chvilku zaváháte nad jejím posláním.

Ale teď už slyšíme v dáli znělku a naše chvilka slávy na obrazovce začíná. Podobně jako v televizi pravidla navrhují, aby se partie účastnili více než dva soupeři. Dva se vždy spolu utkají, zatímco ostatní jim budou dělat rozhodčí a moderátory – čtení otázek je také důležité poslání a je dobré, že se na to pak nemusí soustředit přímo protivník. Ale hru lze samozřejmě stále odehrát i ve dvou, kdy si otázky čtou hráči navzájem, jen to nemá tu správnou azkvízovou atmosféru.

AZ Kvíz Junior - rozehraná hra

Každý z protivníků, kteří proti sobě nastupují, si vezme jednu barvu žetonů a položí si je před sebe. Herní plán leží mezi soupeři, když zazní první otázka z úst moderátora. Na řadě a výhodu prvního tahu má hráč s červenými žetony. S pomocí figurky si vybere políčko na herním plánu, postaví ji na něj a zvolí si sám otázku na stupnici číslic jedna až tři.

Moderátor vezme horní kartu z balíčku, přečte počáteční písmena odpovědi uvedená tučně a také otázku. Ve hře není stanovený časový limit na odpověď, ale přesto doporučujeme jej stanovit. Pokud hráč odpoví správně, může položit žeton své barvy na figurkou označené pole. O správnosti odpovědi rozhoduje moderátor i o platnosti případné rychlé opravy.

Často se ale stane, že hráč neví nebo řekne špatnou odpověď. V takové situaci má soupeř možnost dané políčko získat pro sebe, pokud zná správnou odpověď (výjimkou je partie ve dvou) a zabere si jej svojí barvou. V případě, že soupeř o pole nemá zájem, označí se neutrálním šedým žetonem. Později v partii se o něj mohou soupeři utkat pomocí hodu kostkou.

AZ Kvíz Junior - rozehraná hra

Souboj končí ve chvíli, kdy se některému z hráčů podaří spojit všechny strany trojúhelníku. Čas od času se může stát, že už není možné, aby ani jeden z hráčů úkol dokončil. Pravidla tuto situaci neřeší, ale podle nás by měl nastat konec ve chvíli, kdy je jasné, že není možné souboj dokončit. V tu chvíli vítězí hráč s více získanými poli. V případě shody o vítězi rozhodne rozstřel s jednou otázkou.

V případě, že se soutěže účastní sudý počet hráčů, z dvojic vzejdou vítězové, kteří se utkají o celkovou výhru. V případě lichého počtu hráčů je třeba vymyslet jiný herní systém, třeba každý s každým na body (vaše mínus soupeřovy kameny). Žádný bankomat tu ale na konci nečeká, jen pocit radosti z vítězství.

AZ Kvíz Junior funguje naprosto stejně, jako jeho velký a starší bráška. To ale není takové překvapení a vás všechny zajímá určitě především rozložení a obtížnost otázek. Ta je nastavena tentokrát dobře a pro děti v deseti letech představují výzvu, ale nejsou pro ne neřešitelné. Otázky se zaměřují na všechny oblasti života a je dobrou zprávou, že se nijak nesoustředí na historii, ale spíš se snaží opravdu přiblížit mladším hráčům.

AZ Kvíz Junior - karty

Přesto, že je hra označena jako AZ Kvíz Junior, jedná se o vědomostní otázky, které stále nejsou nijak přehnaně jednoduché. Tomu odpovídá také věkové doporučení až od deseti let (původní hra nese číslovku 14). Tím se přibližuje většině zájemců.

Herní mechanismus AZ Kvízu jsme již minule chválili. Vyžaduje totiž od hráče nejen vědomosti a schopnost správně odpovídat na otázky, ale také taktiku. Současně je jedinečným prvkem také nápověda v podobě počátečních písmen slova, které mohou hráči hodně napovědět. O to těžší otázky si ale mohou tvůrci dovolit na karty natisknout.

Složení otázek tak musíme opravdu pochválit. Ovšem současně s jejich odpovídající obtížností se váže jeden zásadní problém. Ve chvíli, kdy se prokoušete všemi téměř 400 otázkami (což bude naštěstí trvat hodně partií, protože jeden souboj obvykle využije tak 20 otázek a v nabídce hraje velkou roli i náhoda.

AZ Kvíz Junior - karty

Už v minulém AZ Kvízu se nám nelíbil způsob řešení rozstřelu. Kostka podle našeho názoru do vědomostní hry nepatří. Alespoň ne tak, že by mohla rozhodovat o případném vítězství a zisku některých políček na úkor vědomosti. Například lepší řešení by bylo, že hráč s vyšším hodem kostky dostane možnost odpovídat jako první na novou otázku. Sice taková věc neodpovídá předloze, ale mnohem lépe se hodí do konceptu celé hry.

AZ Kvíz Junior je jinak ale velice dobrou vědomostní hrou, která úspěšný formát soutěže pro dospělé posouvá směrem k dětskému publiku. To je určitě dobře, protože tato soutěž si svůj úspěch jednoznačně zaslouží.

Recenze: AZ Kvíz Junior – soutěž České televize tentokrát pro mladé
AZ Kvíz Junior je přesně takový, jaký byste čekali od dětské hry na motivy soutěže. Kvalitní, zábavný a zcela věrný předloze. Otázek je zpočátku dostatek pro řadu partií, přesto se jednou začnou opakovat. A v tu chvíli už nepředstavují výzvu, protože většina odpovědí na ně se nezapomíná. Samotné vyvážení obtížnosti je ale výborné a odpovídá zaměření hry, kde je dostatečnou ale ne nedosažitelnou výzvou. Pravidla neřeší pravidla pro remízový stav na plánu, ale především se při boji o neutrální políčko spoléhají čistě na náhodu. Přitom bylo možné situaci vyřešit lépe. Je to škoda, protože ve všem jiném AZ Kvíz Junior exceluje a představuje velmi dobrou volbu vědomostní hry pro malé školáky.
Klady:

+ zábavná vědomostní hra
+ správně vyvážená obtížnost
+ libovolný počet hráčů
+ dobré složení otázek
Zápory:

- opakované otázky už nepředstavují takovou výzvu
- náhoda při boji o neutrální políčko
- chybí pravidla pro remízu
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Shapy – tvary sem, tvary tam