Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Baba Jaga – ruská pohádka v krabičce

Baba Jaga - balení

Baba Jaga je zlá stará paní, která unáší děti. Vaří si je k večeři, snídani i obědu, stačí jen špetka koření a horká voda. Děti nesmí chodit do lesa o samotě, protože jinak by je mohla najít a naložit do svého létacího kotlíku.

Baba Jaga. Tak se jmenuje postava z klasických ruských pohádek. A jednu takovou si pro nás připravili francouzští autoři z firmy Purple Brain. Konkrétně pak Jérémie Caplanne jako autorka a Vincent Joubert jako ilustrátor. Celá hra vyšla ovšem o chvíli později i v češtině zásluhou společnosti Albi.

Jako správná pohádka i tato hra se nachází v krabičce, která zdálky připomene knihu. Zahnutý hřbet na jedné straně nese název hry a také římskou číslici II. Je tak označena už druhá hra z řady Pohádkové hry. Tou první jsou Tři prasátka, na které přineseme recenzi již brzy. Zlá čarodějnice v létajícím kotlíku nemůže chybět na úvodním obrázku. Právě tuto stránku knihy odklopíte, abyste se dostali do jejího nitra.

Baba Jaga - připravená hra

Na druhé straně víka najdeme zjednodušený obrázek přípravy hry. Ten je zopakovaný i uvnitř příručky pravidel, které doprovází ještě jedna knížečka – převyprávěná pohádka o Babě Jaze. Na hráče ale čekají také kartonové archy, ze kterých vyjme více než 25 koleček s obrázky čarodějnice, ale také lesa. Ke hře patří také pořádná dřevěná figurka zlé báby a také balíček karet kouzel.

Na začátku partie hráči vezmou kolečka a vytvoří z nich herní plán o pěti řadách a sloupcích. Jeho středem vedou křížem cesty, po kterých se bude pohybovat čarodějnice. Zbývajících šestnáct pozic je obsazeno destičkami lesa a to obrázkem předmětu dolů. Každý z hráčů dostane tři karty kouzel, ale položí si je před sebe bez prohlížení obrázkem dolů.

Baba Jaga - připravená hra

V každém kole je jeden z hráčů na útěku, zatímco ostatní se ho pokusí chytit v roli Baby Jagy. Záleží pouze na schopnostech a rychlosti hráče, jestli se vyhne pohledu čarodějnice a přiblíží se východu z lesa. Jakmile je na tahu, otočí jednu ze svých karet kouzel a pokusí se mezi destičkami na stole najít co nejrychleji správné přísady. Stačí tři ze čtyř.

Mezitím se ostatní hráči střídají v posunu figurky čarodějnice. Každý ji může posunout pouze o jeden krok, a pak je řada na dalším z účastníků partie. Baba Jaga se na své obhlídce přesouvá po cestě tam a zpět. Jakmile dorazí zpět na začátek, musí aktivní hráč použít ingredience a pokusit se vytvořit kouzlo.

Ostatní mu tak zkontrolují otočené dílky, mezi kterými nesmí mít žádnou chybu. Pouze v takovém případě může seslat účinek kouzla a tím ztížit roli soupeřům do dalšího kola. Nebo naopak zlepšit svoji vlastní pozici do příštího kola. Dokonce lze prohodit i dvě části lesa. Neúspěch znamená, že karta nebyla aktivovaná a vrací se zpět ke hráči. Ten se o dokončení kouzla může pokusit znovu v dalším kole.

Baba Jaga - rozehraná hra

Hráči se střídají v roli útěkáře a čarodějnice. Cílem všech je být prvním, kdo zakouzlí úspěšně třetí kouzlo a tím se zbaví poslední karty. Takový hráč utekl ze začarovaného lesa, zatímco všichni ostatní tam zůstali jako zajatci. Vydáme se tam znovu a zachráníme je?

Baba Jaga je opravdu dětská hra a tomu podřizuje úplně vše. Využívá nejoblíbenější naučný prvek u podobných her – paměť. Všichni si před partií prohlédnou, jak vypadá les. Navíc jednotlivé dílky svým vzhledem naznačují, jakou přísadu lze na druhé straně najít. O to je hra jednodušší a přístupnější těm opravdu malým hráčům.

Hra si vzala jako téma zajímavou pohádku, která tak trochu připomíná Perníkovou chaloupku. Ale protože se jedná o ruskou verzi, najdeme tu i překvapení v podobě hlídacích psů a létajícího kotlíku. Všechno je vysvětleno v přiloženém příběhu.

Baba Jaga - žetony

Většina prvků je prosté hledání obrázků, které známe už odjinud. Naštěstí tu je zajímavé odměřování času, který má hráč na dokončení přípravy ingrediencí. Ostatní se střídají v posunu figurky kupředu, což chvíli trvá, i když to je vlastně jen osm kroků. Pokud by to ale hráčům připadalo příliš jednoduché, mohou místo tří hledat plné čtyři ingredience.

Výběr karet a ingrediencí leží na náhodě. To by ale nevadilo tak, jako fakt, že hráč tak dostane určená i samotná kouzla, která může seslat. Nemůže tak sám rozhodnout, jestli chce raději ztížit pozici soupeři nebo pomoci sám sobě. To je nepříjemné především ke konci partie, kdy by určitě hráč využil mnohem více škodící kouzlo. Není totiž vůbec jisté, že se znovu k tahu dostane.

Právě kvůli společnému posouvání Baby Jagy je hra zajímavá především ve vyšších počtech. Je možné ji hrát i ve dvou, ale druhý hráč se nemá s kým střídat a tak místo toho musí používat jednou levou a podruhé pravou ruku. Souboje jsou ale bez ohledu na počet účastníků rychlé a stihnete je dokončit do čtvrthodinky.

Baba Jaga - karty

Baba Jaga je jednoduchou hrou, která zaujme především zpracováním a ruskou předlohou. Samotný paměťový prvek není ničím objevný a od ostatních se tak odlišuje především způsobem, jak odměřuje hráčům čas na jeden tah. Díky tomu se i ostatní děti účastní neustále partie a hra si udrží jejich pozornost. To je také největším kladem, proč byste mohli o hře Baba Jaga uvažovat.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJérémie Caplanne
IlustraceVincent Joubert
VydavatelPurple Brain Creations, 2 Pionki, Albi, Asterion Press, Delta Vision Publishing, IELLO, Lex Games, Portal Games
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 5
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieChildren's Game, Memory, Novel-based, Party Game, Real-time
MechanismyMemory, Simultaneous Action Selection
RodinaContainer: Book-like, Folk Tales & Fairy Tales: Baba Yaga, Series: Tales & Games (Purple Brain Creations), Theme: Witches
Alternativní názvyBaba Jaga, Bajkogry: Baba Jaga, Basme si Jocuri: Baba Iaga, Contes & Jeux: Baba Yaga, Fiabe e Giochi: Baba Jaga

Více o hře.

Recenze: Baba Jaga – ruská pohádka v krabičce
Baba Jaga pořádně prožene i vás, když otevřete tuto krabici ve tvaru knihy. Musíte utíkat, ale při tom ještě dokázat sestavovat kouzla. Každé místo vypadá trochu jinak a naznačuje, co za přísadu by tam děti mohly najít. Zatímco ale pobíhají po lese a hledají, ježibaba je na obhlídce. Ostatní hráči ji střídavě posouvají vpřed, a jakmile dorazí zpět na startovní políčko, aktivní hráč by měl mít připravené všechny přísady pro své kouzlo. Pouze tak může využít jeho speciálních schopností, ačkoliv samotné karty dostal náhodně na začátku. Někdy mu tak kouzla moc nepomohou. Hra Baba Jaga není nijak originální, ale je pěkně zpracovaná a přístupná i těm nejmenším.
Klady:

+ podařené zpracování
+ udržuje všechny v pozoru
+ prověřený paměťový mechanismus
+ možnost zvýšit obtížnost
+ dílky poskytují nápovědu a díky tomu je hra vhodná i pro malé děti
Zápory:

- kouzla jsou náhodně přidělena na začátku
- v méně hráčích není hon čarodějnicí taková zábava
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Forsaken Forest – prokletí mezi stromy