Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Button Up! – knoflíková válka

Button Up - balení

Vítejte na frontě, vojáci! Zapněte si tu uniformu až ke krku, je tady zima, že by už ani francouzského psa ven nevyhnal. Ale my musíme. Támhle za horizontem na nás čeká nepřítel, generál Buttonaparte. Vyhrál už mnoho bitev, ale my strach v téhle armádě nestrpíme, musíme vyhrát. Připravte se na boj, protože rok 1814 se zapíše do historie!

Hra Button Up! tu ale není proto, aby nám dávala lekce z historie. Je tu aby nás pobavila a brala válku trochu s nadhledem. Za jejím vznikem v roce 2012 stál Bruno Cathala a také nenápadná francouzská firma Jactalea, která se zaměřuje na jednoduché, ale zajímavé hry. O tom jsme se mohli přesvědčit zásluhou her The Blue Lion (recenze) nebo Docker (recenze).

Třetí v řadě si vzala za svoje téma knoflíky. Konkrétně ty na vojenských uniformách. A protože rozhoduje výška, budete se snažit vyšplhat se svými vojáky co nejvýš vzhůru na žebříčku hodností a vyhrát tak celou partii.

Button Up - připravená hra

Hra se schovává v malé čtvercové krabičce, která tentokrát není vyrobena z tak pevného kartonu, jako předchozí dvě hry. Působí trochu chatrnějším dojmem, ale přesto věříme, že bez problémů vydrží přenášení. Všechno vám to určitě vynahradí obsah, který začíná rozkládacími pravidly. Ty jsou zdánlivě dlouhá a působí složitě, ale nemáte se čeho bát, Button Up! je opět velice jednoduchou zábavou.

Hned pod příručkou na vás čeká první překvapení. Najdete zde opravdové knoflíky a to velkých rozměrů. Je jich devět ve třech barvách (černá za Buttonburga, červená pro Buttonaparteho a bílá pro neutrální špiony) a mají v průměru zhruba tři centimetry.

Minimálně stejně vás potěší i pytlík s mrňavými zmenšeninami knoflíků. Tyhle malí prckové slouží jako bodovací žetony a mají jen dvě barvy – červenou a černou. Je jich dohromady dvacet – po deseti pro každého z hráčů, ale ti si je budou muset nejdřív zasloužit.

Button Up - rozehraná hra

Jenže se ještě na chvilku vrátíme k jejich velkým bráškům, kteří mají v krabici ještě společnost v podobě archu samolepek. Díky nim od sebe ještě lépe odlišíte obě bojující strany, když obrázek nalepíte na zadní stranu knoflíku. Zalepíte sice svým vojákům dýchací otvory, ale oni je asi nepotřebují, protože i pak za nás bojovali velice hrdinně.

Příjemným bonusem je trojice podtácků s povedenými ilustracemi, které vás budou provázet celou hrou. Ale ony to ve skutečnosti nejsou jen podtácky, ale představují herní plány pro oba protivníky a také jeden společný kulatý se shrnutými pravidly. Podobné povedené ilustrace vás budou provázet nejen pravidly, ale i na samolepkách jsou miniaturní a pěkné obrázky. Autorem všech těchto kreseb je opět Cyril Bouquet.

Na začátku si oba hráči zvolí stranu, za kterou se chtějí do bitvy pustit. Vezmou si od ní kartičku a položí ji nahoru stranou se jménem jejich vůdce. Do středu položíte kartonové kolečko, které má na svém obvodu šipky. Ty naznačují směr, ve kterém se budou pohybovat knoflíky. Pro potřebu úvodu ale musíte vzít všech devět velkých knoflíků a rozložit je do kruhu kolem této základny. Pořadí by mělo být náhodné.

Button Up - rozehraná hra

Partie se skládá z toho, že se dvojice soupeřů střídá v tazích a posouvá knoflíky vpřed po okruhu. Zajímá tak soupeřovy vojáky a svoje se snaží posunout co nejvíc nahoru. V každém tahu jednoduše vezmete jednu hromádku knoflíků (na začátku pouze jeden) a její obsah rozdělíte mezi všechny následující uskupení knoflíků tak, že vždy jeden upustíte.

Na každou skupinku ve směru hodinových ručiček tak přidáte knoflík, dokud vám ještě v ruce nějaké zbývají. Tím se s každým tahem sníží počet pyramid o jednu, kterou jste právě přesunuli a rozdělili její obsah mezi ostatní. Pokud ovšem poslední z vašich přemístěných knoflíků položíte na souseda stejné barvy, můžete hrát ještě jednou.

Díky tomu se některé knoflíky ocitnou dole a jiné nahoře. A o to právě v celé hře jde. Kolo končí ve chvíli, kdy vznikne pouze jednolitá hora knoflíků naskládaných na sebe. To znamená, že je čas na bodování. Každý knoflík, který patří k vaší barvě (tedy celkem tři) vám přináší body podle svojí pozice v hromádce. Čím výš je, tím větší má hodnotu.

Button Up

Bodový zisk, který si zaznamenáte na svých plánech pomocí mrňavých knoflíků, je ale výsledkem rozdílu mezi součty obou soupeřů. Partie pak pokračuje dalším kolem tak dlouho, dokud některý ze soupeřů nedosáhne celkového součtu patnácti bodů. V tu chvíli se stává vítězem bitvy knoflíkových armád.

Button Up! je legrační hra, která v první řadě zaujme zpracováním. S knoflíky jste hru asi ještě nehráli. Určitě to není náročné na náklady, ale na stole to vypadá opravdu elegantně.

Navíc jako bonus k samotnému nápadu se zpracováním je tu nápaditý princip. Hráči v každém kole musí posunout některé z koleček. Přitom ale musí brát v úvahu hned několik důležitých prvků, které mají vliv na vítězství. Předně se mohou pokusit získat tah navíc, pokud horní knoflík z rozdělované hromádky skončí na knoflíku stejné barvy.

Button Up - knoflíky

Ještě zásadnější je rozmístění knoflíků s ohledem na výšku. Právě ty svoje se snažíte dostat co nejvíc nahoru a soupeřovy tlačíte níž a níž. K tomu můžete použít nejen své knoflíky a chytré rozdělování hromádek, ale také bílé špiony.

Každé kolo se rozhoduje v prvních tazích, protože s ubíhajícím časem se také snižuje počet možných tahů, které mají hráči na výběr. Taktiku tedy musíte mít pro každé kolo jasnou od prvního kroku.

Button Up! je ve skutečnosti netradiční abstraktní hra, u které budete muset hodně přemýšlet. Potřebujete dobré plánování a instinkt, který vás dovede k vítězství. Některé tahy mohou trvat déle, pokud budete hrát s pečlivě dopředu uvažujícím soupeřem. Na ty si tedy opět dávejte dobrý pozor.

Button Up - karta

Naštěstí těch možností nikdy není tolik, aby herní doba jednoho kola přesáhla pět minut. A s každým novým kolem přichází nové výzvy a nová zábava. Celkový herní čas se bez problémů směstná do čtvrthodiny, ačkoliv na krabici najdete deset minut.

Díky náhodnému rozdělení knoflíků do kruhu na začátku nepůsobí jednotlivá kola příliš podobně a hra jen tak neomrzí. Poskytuje přemýšlivý duel pro hráče, kteří mají rádi bleskově rychlé partie.

Button Up! si určitě bez obav můžete zahrát i s dětmi, kterým procvičí mnoho důležitých schopností. Nezáleží vlastně ale ani tak na tom, s kým budete knoflíkovou válku hrát, ale na tom, jak dobře a rychle umíte zapnout svoji uniformu. Šikovné prsty a rychlé uvažování vám zachrání život na frontě a vyhrají partii této hry.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBruno Cathala
IlustraceCyril Bouquet
VydavatelBlue Orange (EU)
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 2
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismyPoint to Point Movement
RodinaCategory: Combinatorial, Components: 3-Dimensional (3D), Digital Implementations: Boiteajeux, Players: Two Player Only Games

Více o hře.

Recenze: Button Up! – knoflíková válka
Button Up! je logická hra, ve které budete bojovat za pomoci opravdových knoflíků. Z jednotlivých vojáků v kruhu se stane jedna velká barvami hýřící pyramida. Ale vyhrát válku může jen jedna strana a to ta, které se podaří svoje zástupce dostat co nejvýše. Kolo končí, jakmile se nastřádají všechny knoflíky do jednoho sloupce. S hromádkami postupně pohybujete, rozkládáte je a ujdete tolik kroků, jako je výška vojenské věže. To zaručuje, že až do konce lze všechno ovlivnit a dobrými tahy se mohou probojovat k vítězství všichni hráči. Jednoduchý a chytrý princip zaručuje zábavu pro všechny fanoušky přemýšlení a to i pro ty dětské..
Klady:

+ jednoduchý herní princip
+ vhodné i pro děti
+ náhodné rozmístění knoflíků zaručuje pokaždé jinou hru
+ taktická bitva
+ využití opravdových knoflíků
+ chytrý herní princip
Zápory:

- není k dostaní v ČR
- hodně abstraktní hra
- tahy mohou trvat delší dobu
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: HABA Hladové příšerky – jedna porce za druhou