Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ty krávo! – stračeny jsou tady šéfem

Ty krávo! - balení

Ticho na pastvině občas proťalo jen mírné zabučení. Ovečky, které se zatoulaly při pastvě příliš daleko rychle přehopkaly zpět na svoje vyhrazená místa. Všechna ostatní zvířata byla v bezpečné vzdálenosti od plotu, když za minutu přijel farmář, aby je zkontroloval. Dal několik rychlých pokynů honáckému psovi, který ani nezvednul hlavu ze země. Vypadal unuděný k smrti.

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale farmář i pes si pouze mají myslet, že tomu tu velí. To krávy mají pod palcem celou farmu. Všechna ostatní stvoření dělají přesně to, co jim řeknou. Jejich autorita je naprosto zřejmá, protože mají výbornou paměť.

Jedna z nich nás dnes naučí hru, kterou pojmenovala podle svého oblíbeného zvolání. Hra se jmenuje Ty krávo! a jejím autorem je Reiner Knizia pod křídly firmy Zoch. Jedná se o starší hru z roku 2007, která už se nějaký ten rok vyskytuje také na českém trhu zásluhou společnosti Corfix Distribution. A konečně se dostala také k nám, abychom vám o ní napsali trochu víc. Autorem ilustrací obsažených uvnitř je Gabriela Silveira.

Ty krávo! - připravená hra

Krabička je to malá a na první pohled je jasné, že se jedná o karetní zábavu. Menší box čtvercového tvaru je pouze trochu vyšší, než jsme zvyklí, ale přitom jsou uvnitř ukryté pouze a jen karty. Na místě je drží papírová vložka s pruhy po stranách. Nemohou samozřejmě chybět ani pravidla, která vás naučí, jak hru s krávami hrát.

Těchto karet je dohromady 56 a rozdělujeme je na dvě hromádky. Sedm základních karet má na zadní straně velké plody. Na jejich mnohem důležitější přední části najdete všech sedm barev, které ve hře mají nějaký význam. Každé z těchto karet dominuje kráva uprostřed a kolem ní pluje šestice obrázků patřících k této barvě. Mohou to být předměty z domova, jídlo nebo třeba další domácí zvířata. Tyto obrázky vám při samotné hře hodně pomohou, takže si je dobře prohlédněte už teď.

I zbytek karet, tedy 49 kusů, rozdělíte podle barev na sedm hromádek. Základní násobilkou zjistíte snadno, že v každé z nich se bude ukrývat právě sedm karet s nejrůznějšími předměty. Šest z nich je zde zastoupeno pouze jedenkrát, zatímco jeden objekt se v balíčku vždy nachází dvakrát. Ať už je to mléko, traktor, dýně, stodola nebo vidle, všem dominuje samotný obrázek. Stejně důležitá ale je také barva pozadí, která vévodí horní polovině karty.

Ty krávo! - rozehraná hra

Příprava partie začne tím, že vezmete všechny barevné karty s krávou a položíte je do řady tak, aby pod nimi byl dostatek prostoru. Tím jste rozdělili prostor pro jednotlivé předměty a partie bude moci už za chvilku začít. Ale ještě než zamícháte i větší balíček, vytřiďte z něj náhodně jednu kartu od každé barvy a položte je do druhé řady tak, aby vždy ve sloupečku ležely karty stejné barvy.. Zbytek vytvoří balíček, který si budete mezi sebou předávat v průběhu souboje.

Nyní je třeba, aby se všichni dobře podívali na obrázky v druhé řadě. Ty leží otevřeně a nejsou nijak tajné. Naopak vy si je musíte co nejlépe vrýt do paměti. V jejich zařazení vám pomohou obrázky na horní kartě s krávou. V kolečku s šesticí obrázků se ten spodní vždy nachází.

Už za chvilku tuhle vědomost budete potřebovat, protože po chvilce karty ve spodní řadě otočíte. Teď už vidíte jen jejich zadní stranu s malým ovocem. Nyní je na tahu vaše paměť, ale nejdříve musí jeden z hráčů (náhodně určený) otočit jednu kartu z dobíracího balíčku tak, aby ji všichni viděli zhruba ve stejnou chvíli.

Ty krávo! - rozehraná hra

Vás v ten okamžik zajímá především barva pozadí této karty. Musíte si totiž vzpomenout, co za předmět je ukrytý v druhé řadě právě pro tuto barvu. Kdo první vykřikne správnou odpověď, získává kartu jen a jen pro sebe. Přitom ale nesmíte vypálit první, co vás napadne. Každý hráč může v jednom kole hlásit pouze jednu odpověď a opravy nejsou povolené. Pokud v tu chvíli váháte, nechte si poradit od horní karty. Najdete na ní všechny obrázky, ze kterých v tu chvíli můžete vybírat.

Vítěz souboje dostane za odměnu kartu s obrázkem, který uhodnul. Její místo zaujme nově otočená karta. Nejdříve se ale musí všichni dobře podívat, co na ní je a znovu si to dobře uložit do paměti. Takto se situace pod kartami neustále mění.

Následující kolo hádání otevírá otočením karty hráč, který v posledním kole vyhrál. Odhalování karty jej mírně znevýhodňuje a právě to je hlavním důvodem, proč je dobré tuhle výměnu rolí dodržovat.

Ty krávo! - karty

Tak se mění karty ve spodní řadě a hráči se je snaží znovu a znovu uhodnout až do té chvíle, kdy vám v dobírací hromádce dojdou. Protivníci si sečte, každý obsah svojí nastřádané hromádky a hráč s největším ziskem se stává vítězem partie.

Ty krávo! je hra, která kombinuje dva zábavné prvky do jednoho šikovného a zábavného principu. Musíte mít nejen dobrou paměť, ale také rychlé reflexy a zařazovací schopnosti. Zásadní se v našich herních skupinkách ukázal také cit pro barvu, protože nejdříve musíte kartu zařadit do skupiny a teprve pak můžete hádat.

Překvapivě ale mají v hádání šanci všichni. Jak se situace v řadě neustále mění a obrázky střídají nové, máte problém udržovat přehled. To ale má za následek nejen napětí, ale také velkou legraci při pokusech uhodnout to správné heslo vedoucí k zisku bodu.

Ty krávo! - rozehraná hra

Nejvíce vám pomohou karty v horní řadě, které obsahují obrázky. Často se stane situace, kdy všichni usilovně přemýšlí. V takové chvíli je nejvhodnější začít hledat právě tady.

Největším problémem Ty krávo! jsou remízy. To, že dva nebo více hráčů vykřikne současně správnou odpověď, se stává velice často. Pravidla na to pamatují a všichni nerozhodní protivníci by měli dostat jako odměnu jednu kartu. Ty prostě odeberete z dobírací hromádky.

Jednotlivé bitvy jsou velice rychlé a zásluhou malého počtu karet hladce končí do deseti minut. Není tak problém zahrát si hned několik partií a vítěze určit až na základě součtu nasbíraných bodů. Takovýto postup současně také je nejspravedlivější.

Ty krávo! - karty

Soubojů se může účastnit libovolný počet hráčů, dokud ještě vidí na karty vyložené na stole. Při samotném hádání není třeba vyvinout žádnou aktivitu ani na nic dosáhnout, takže pak stačí jen nejrychleji vykřiknout správné slovo. Někdy se s vámi budou ostatní přít a rozsoudí vás teprve otočení karty.

Ty krávo! je zábavnou rychlou karetní hrou, která dá pořádně zabrat vaší paměti. Neustále se měnící karty není vůbec jednoduché sledovat. Současně ale také každou z odkrytých karet musíte zařadit do správné barevné skupiny, než vůbec můžete začít hádat. To dělá z Ty krávo! zábavnou hru pro všechny věkové skupiny a měl by ji mít doma každý milovník jednoduchých her.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReiner Knizia
IlustraceGabriela Silveira
Vydavatel999 Games, Corfix, Egmont Polska, Gigamic, Kaissa Chess & Games, Mar Lúdico, Mercurio, Piatnik, Stupor Mundi, Swan Panasia Co., Ltd., Zoch Verlag
Rok vydání2007
Počet hráčů2 - 8
Herní doba20
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieCard Game, Children's Game, Comic Book / Strip, Farming, Memory, Movies / TV / Radio theme, Pirates, Real-time, Travel
MechanismyMemory, Open Drafting
RodinaComic Books: Asterix
Alternativní názvy¡Tomate!, ¡Vaya Tomate!, Alles Kanone!, Alles Trolli!, Asteriks i spółka, Cache Tomate!, Kiekeboe, Nella folle fattoria, Polska Luxtorpeda, ...ty krávo!, Vita Memorita, Wszystko w pomidory, Που είναι οι ντομάτες;, 滿腦子度假, 滿腦子蕃茄

Více o hře.

Recenze: Ty krávo! – stračeny jsou tady šéfem
Ty krávo! je karetní hra, ve které budete muset spojit svoji paměť s bleskovými reflexy. V každé partii na vás čeká velice záludný úkol, který představuje zapamatování si karet v barevných skupinkách. Ty se ale neustále mění a nahrazují je nové. Díky tomu si nikdy nemůžete být jistí, co za kartu kde leží. A z toho pramení spousta omylů a legrace. Přitom se ale stále jedná o rychlou zábavu, kterou vám zpomalí a trochu i pokazí přílišný počet remíz. Za ně dostanou odměnu všichni hráči, které nelze se správnou odpovědí rozsoudit, což znamená, že se ztenčí dobírací balíček. Ty krávo! je opravdu povedená reflexní hra, která pobaví hráče všech věkových kategorií..
Klady:

+ náročné na paměť
+ neustále se měnící zakryté obrázky
+ reflexy jsou jen polovinou úspěchu
+ rychlá partie
+ vtipný název a pěkné ilustrace
Zápory:

- hodně remíz, které pak zkracují partii
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Star Wars Impérium vs Rebelové