Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Byl jednou jeden život

Tisíc podob život mívá, kdo ho chce znát, ať se dívá. Vím jak světem jít, životem svým tepe blízko nás, má všechno co má mít… Opět se Hemo a Globin ocitli v plicích, aby si mohli konečně trochu odpočinout, protože nošení takového oxidu uhličitého je přece jenom velká dřina. Chuděrky červené krvinky v tuto chvíli dostávají svému názvu do posledního písmene. Jsou tak rudě červené, že zralé jahody v porovnání s nimi připomínají vybledlé sněženky. Představte si, že byste celý den na zádech nosili pytel železa. Tak se asi teď cítí oba naši kamarádi, kteří netrpělivě vyhlíží čerstvý kyslík, s nímž už budou moci zase radostně skotačit. Společně s ostatními spořádaně putují cévami a pomáhají dodávat buňkám životodárné modré bublinky kyslíku.

Dnes čeká Hema velké nečekané dobrodružsví. Ale pšššt, ještě o tom neví. Jakmile všichni dorazili do plicních kapilár, mohli se konečně zbavit oxidu, který s radostí vysypali na kupičku. Vzápětí se soutěživě rozeběhli pro bledě modrý kyslík a rázem změnili barvu na světlounce červenou. Byla tam najednou taková tlačenice, že se Hemo zamotal ke skupince červených nosičů, které vůbec neznal. Jeho nejlepší kamarádka Globin se mu ztratila. Bohužel, jak už to tak u krvinek bývá, nemohl se otočit a putovat proti proudu. Naposledy když se spolu bavili, mluvili o cestě do mozku, což znamená pro krvinky poslání zásobovat přímo velkého Maestra, který se shora o vše pilně stará. Naštěstí byl Hemo na začátku svého života v průzkumnickém oddílu, a tak znal zkratky malými arteriemi. Ale i přesto pro něj bude nalezení jeho kamarádky nadkrvinkový výkon, musí totiž hledat mezi dvaceti čtyřmi tisíci milionů červených buněk.

Rozhodl se, že sejde ze zaběhaných tras, a zkusí štěstí s několika málo odvážlivci. Většinou byl průchod těmito cévami velmi úzký, stěží se sem vešla krvinka. Spořádaně tak putoval neznámo kam, doufajíc, že najde Globin. Najednou narazil na divné žlutozelené stvoření, které se mu začalo plést pod nohy. Hemo si nemohl vzpomenout, kde jen ho viděl, ale jeho zvídavost mu nedala. Zeptal se tedy bílé krvinky, poručíka Baculíka. Ještě že to udělal, policista okamžitě vyhlásil poplach, protože divný tvor byl zákeřný virus, kterého naštěstí včas bílí nenasytové z imunitního systému zlikvidovali. Tak náš kamarád odvrátil pohromu, hrozící zákeřnou infekci, a mohl se na své pouti vydat dál.

Cestou potkal velmi ukecaný protein, roztomilé hopsající žluté psíky, od kterých se dozvěděl, že jsou z tuku, a moře dalších velmi zajímavých bytostí. Pěšina začala pomalu klesat, z mírného kopečku se stával prudší a prudší, až už se Hemo nedokázal udržet na nohou a znenadání ujížděl po zvláštně se točící arterii dolů jako po tobogánu. Na dně ho čekalo měkké přistání, protože jako koule narazil do hromady červených kuželek, ze kterých se vyklubali jeho přátelé. Globin se na něj sice chvíli mračila, ale dlouho to nevydržela a nakonec ho radostně přivítala. Musela mu přece povyprávět, jaké dobrodružství zažili u mitrální chlopně. A tak vyrazili zase ruku v ruce vstříc novým příhodám.

V obchodní síti se často setkáváme s deskovými hrami, které jsou inspirované filmem nebo seriálem. Bohužel se většinou jedná jen o nějaký marketingový doplněk, kopírující známé herní principy a vydání hry má prakticky pouze jedinou funkci: vydělat na fenoménu hrdinů, které známe z televize nebo kin. Naštěstí to ale plošně neplatí pro všechny vydavatele, najdou se totiž i světlé výjimky a o těch se samozřejmě stojí za to zmínit.

Firma BH promo na český trh přináší dlouho toužebně vyhlížené DVD s francouzskými seriály Byl jednou jeden život/člověk/planeta. Kromě toho se rozhodla zadaptovat pro naši malou zemičku také deskovou hru, která vznikla na motivy zmíněného dobrodružství odehrávajícího se uvnitř lidského těla. Původní verze spatřila světlo světa v roce 2007 a jsou pod ní podepsaní Raphaël Ollé Cervera a Sébastien Dubois. A právě tato hra se nám dnes dostává do hledáčku.

Už samotná váha balení naznačuje, že máme co do činění s něčím rozsáhlým. Po zvědavém rozložení herní desky koukáte na téměř metr dlouhou plochu pomalovanou krásnými ilustracemi, které důvěrně znáte ze seriálu. Model lidského těla se vyvedl a okolní ilustrace jen doplňují atmosféru. Kromě plánu najdete v krabici čtyři postavičky Hema, odlišených různobarevnými podstavci. To bude jediná chvilka, kdy trošku zalitujete – určitě by bylo lepší mít čtyři odlišné figurky, znázorňující každá jiného hrdinu. Ale nevadí.

Zvědavě vytáhnete také dva pytlíčky, které obsahují molekuly kyslíku. Tedy… kromě toho skutečného i jeho nadživotní zvětšeniny – průhledné bleděmodré žetonky. Jejich protivníky zadržuje druhý sáček po okraj naplněný červenými zlověstnými viry rýmy.

Uprostřed krabice si triumfálně trůní bílá šestistranná kostka a je obklopena hromadami zabalených kartiček. Těch je celkem 330, všechny jsou popsány z obou stran, najdete na nich celkem osm otázek včetně odpovědí uvedených ve spodní části a jsou tematicky rozděleny vodotiskem do pěti hromádek – viry, bakterie, imunitní, krevní a nervový systém.

Otázku musíte zodpovědět vždy, když svojí figurkou Hema dojdete na políčko s některým z obrázků. Na začátku hry si zvolíte jednu ze čtyř obtížností, první je určena dětem a její obtížnost je přiměřená minimálnímu věku šesti let, druhá je určena pro znalce seriálu, kterými mnohé starší děti budou. Třetí a čtvrtá je určena pokročilým a nad některými otázkami se zapotí i dospělí.

Průchodem přes políčka hrací desky dodržujete neustálý koloběh, zásobujete kyslíkem orgány a běháte pro další do plic, než je ho všude dostatek. U každé tažené kartičky si dejte záležet na tom, co odpovíte. Špatné odpovědi vás nejen připravují o nesené molekuly kyslíku, ale především přidávají viry rýmy do plic Psí. Pokud ve svém poslání neuspějete, obě plíce zčervenají a malá holčička dostane rýmu.

Celá hra budí dobrý dojem, že její tvůrci si na ní dali opravdu záležet. Co je ovšem (k rodičům) méně příznivé, je cena. Ta přesáhla magickou hranici tisíce korun a přes opravdu vynikající zpracování všech herních komponent se nám zdá trošku vyšší než by nutně musela být. Přesto by vás tento parametr neměl zastavit, protože hra vás díky počtu otázek jen tak neomrzí.

Hra má v sobě vysoký edukační potenciál, který může v dětech probudit velký zájem o poznání lidského těla. Samotný stejnojmenný seriál dokázal krásně a hlavně srozumitelně vysvětlit procesy, které se v našem těle odehrávají, a přitom si ponechat i jistou rovinu odbornosti.

Ani po několika desítkách her jsme nepozorovali žádnou únavu materiálu, ačkoliv jsme hru hráli někdy i s mladšími dětmi, které se k ní příliš šetrně nechovaly. Kvízových otázek na kartičkách je opravdu mnoho. Důležité je vždy důkladné promíchání, abychom si například z jednoho balíčku netahali dokola stále stejné otázky. Zásoba je opravdu veliká a byla by škoda ji nevyužít. To, že si člověk některou z odpovědí zapamatuje, není na škodu. Právě naopak, dozví se spoustu nových věcí, které se mu později v životě může hodit. A je posláním celé této hry něco hráče naučit.

Spousta otázek je zaměřena přímo na seriál, takže ti, kteří ho nikdy neviděli, mohou správné odpovědi jen tipovat. Proto je myslím vhodné vybrat si buď jinou kategorii otázek, nebo v lepším případě se na seriál podívat. Díly nejsou dlouhé, a tak třeba můžete jednotlivé hry prokládat koukáním na seriál. Odbornější otázky mají vyzkoušet vaše znalosti, oproti otázkám seriálovým, které testují spíše vaši pozornost, jak dokážete zachytit různá jména či scény z filmu. Některé otázky pro experty mají nasazenu vysokou obtížnost, ale vynahrazují to zajímavými tématy a představují výzvu i pro hráče v oboru vzdělané.

S kartičkami otázek se ovšem pojí zásadní potíže. Asi nejmenší z nich, která snižuje hodnotu ohromujícího čísla 2550 otázek, je fakt, že některé vědomostní otázky se opakují napříč několika okruhy.

Na hře je také znát, že je přeložena z francouzštiny a ačkoliv je mnoho otázek, týkajících se přímo seriálu, lokalizováno i včetně jmen dabérů, setkáte se zde s několika otázkami vyžadujícími detailní znalosti francouzské kultury, například: „Kdo získal v roce 1674 ve Francii monopol na tabák?“

Jako naprosto nevhodné nám přišlo zařazení otázek se sexuální tématikou do druhé kategorie, která je určena pro dětské milovníky seriálu. Za všechny uvádíme příklad: „Máš za sebou rizikový sexuální zážitek. Existuje způsob, jak minimalizovat riziko, aby se vir HIV v Tvém těle usadil?“ V podstatě se nejedná o závadné otázky, které by bouraly nějaká tabu, ale máme pocit, že některým rodičům by mohly vadit. Samozřejmě záleží na zvážení rodičů, jestli tyto otázky přečtou. Pokud však děti nechají hrát samotné, musí s tímto rizikem počítat.

Celkový dojem ze hry je opravdu dobrý. Hru můžeme doporučit všem, kteří milují tento kreslený seriál, nebo je zajímá lidské tělo. Velkým mínusem stále zůstává cena a je na zvážení každého, jestli je ochoten za ni tu tisícikorunu obětovat. Kromě výše uvedených výtek k otázkám jsme ve hře nenašli žádné závady, které by vám měly zabránit v její koupi.

Deskovka Byl jednou jeden život skvěle rozšiřuje všemi milovaný seriál a výborně doplňuje výuku o lidském těle. Díky důrazu na kooperaci navíc pomáhá mladším rozvíjet jejich komunikační dovednosti a tvoří skvělý dárek pro všechny malé vědátory.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorSébastien Dubois
IlustraceJean Barbaud, Raphaël Ollé Cervera
Vydavatel(Unknown), Atomic Mix, CN Publishing
Rok vydání2007
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(1 voters)
KategorieEducational, Movies / TV / Radio theme, Trivia
MechanismyCooperative Game, Pick-up and Deliver, Roll / Spin and Move
Alternativní názvyByl jednou jeden život, Es war einmal... das Leben, Olipa kerran elämä

Více o hře.

Recenze: Byl jednou jeden život
Klady:

+ vynikající provedení
+ velké množství kvalitních otázek
+ inspirace oblíbeným seriálem
+ mohou hrát malí i velcí
Zápory:

- vyšší cena
- některé nevhodné otázky
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dobyvatelé vesmíru – planeta za planetou