Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Carcassonne Tunel – krtci slaví se Spielboxem

Téměř všichni mají rádi tunely. A těch několik ostatních lidí se jich bojí. Možná, protože je v nich tma. Ale ve skutečnosti jsou tunely dobrodružství. Možnost zajet do země, po které normálně chodíme, je prostě unikátním zážitkem, který potěší skoro každého.

A proto když zavítaly tunely do světa Carcassonne, všichni se na ně chodili dívat. Poddaní, rytíři, děti poddaných, dokonce i dobytek. Všichni si prošli jejich nečekané cesty. A kde se vlastně na planetě Carcassonne, plné sedláků, měšťanů, rytířů a princezen vzaly tunely?

Na to je jednoduchá odpověď – vyvrtal je zbloudilý hladový červ, který žije normálně ve svém pouštním světě o tisíc kilometrů níž. Jenže jednoho dne se takhle červík honil s drakem a někde u rovníku špatně zatočil. Teď mají ve světě Carcassonne tunely a je jen na vás, abyste je využili.

Můžete s nimi totiž propojovat cesty v království podobně, jako s normálními silnicemi. Od magazínu Spielbox v čísle šest z roku 2009 totiž dostanete všechno potřebné nářadí. Ve vloženém kartonovém archu totiž najdete čtyři karty s tunely, které zamícháte mezi ostatní kartičky ze základní hry Carcassonne (recenze). Autorem této varianty je oblíbený spielboxovský autor Christwart Conrad, který vytvořil také rozšíření Mor (Plague) (recenze).

V aršíku však najdete také hromádku dvanáct žetonů ve čtyřech barvách, podobně jako v letošní sadě her s Martinem Wallacem, ze kterých jsme recenzovali zatím obě vyšlá dílky – vláčkový Great Western (recenze) a důlnický Slate (recenze). Každý z hráčů dostane vyloupané žetony ve své barvě, aby je mohl v partii použít. Tím je všechno připraveno a tunelové Carcassonne může začít.

V rámci svého tahu může hráč na libovolnou kartičku vyloženou v krajině Carcassonne, která obsahuje tunel, položit jeden ze žetonů ve svojí barvě. Důležité je, že žeton pokládá přímo na vchod do tunelu a hvězdička v pravém dolním rohu je pouze pro odlišení samotných kartiček.

Tunel pochopitelně leží na některé cestě, která tak zůstává otevřená a hráč za ni nemůže zatím získat body, ačkoliv ji má obsazenou svojí figurkou. Protože jsou od každé barvy dva žetony, hráč teprve položením druhého kamkoliv na neobsazený otvor tunelu určí, kde se chodba z podzemí vynoří znovu na povrch. Tím vytvořil spojení, kterým vede cesta. Ovšem samotná cesta může vést z tunelu ještě dál a hráč, který ji vlastní za ni získá body podle standardních pravidel až ve chvíli, kdy je ukončená křižovatkou nebo třeba městem.

Důležité však je mít na mysli, že ačkoliv barvy odpovídají hráčům, tak tito hráči nevlastní tunel, ani jej nemohou obodovat. Žetony slouží pouze pro propojení vstupního a výstupního otvoru a teprve majitel silnice, která jí prochází, získává body.

Bodový zisk pak je určený klasicky pouze za viditelné úseky cesty, trasa se tedy zanoří do tunelu na jedné kartičce a počítání pokračuje až na kartičce s východem.

K čemu to ale všechno je? Zdánlivě v podstatě k ničemu, jenže to není tak docela pravda. Hráči se tak mohou vymotat z nějaké velice zapeklité situace, když si téměř uzavřenou silnici ještě prodlouží. Východ totiž mohou vychytat tak, aby se jejich cesta ještě hodně protáhla.

V extrémních případech si velcí tuneláři mohou vytvořit cestu, která bude procházet i dvěma tunely a propojit tak opravdu extrémně dlouhou cestu.
Každopádně jednoduché rozšíření Carcassonne: Tunel přináší do hry zajímavý nový prvek, který hráči mohou využít. Bohužel kartičky jsou jen čtyři a přijdou do ruky pouze některému z hráčů, když zrovna bude mít štěstí při losování z hromádky. Větší množství tunelů by ale přineslo na hrací plán chaos a čtyři jsou tak rozumné maximum. Jen by možná mohly být nějak ve společné nabídce nebo by každý do zásoby mohl dostat jednu na začátku partie a položit ji na stůl podle své volby.

Specialitkou je pak hra v méně hráčích, tedy konkrétně ve dvou či třech. V těchto situacích totiž dostanou hráči dokonce žetony tří, respektive dvou barev, aby mohli využít všech otvorů, které se v tunelech vyrojí.

Kompletní pravidla k Tunelům v češtině najdete na stránkách, které se zabývají podrobně celým fenoménem kolem deskové hry Carcassonne – http://www.carcassonne.cz.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChristwart Conrad
IlustraceDoris Matthäus
VydavatelW. Nostheide Verlag GmbH
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 6
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieCity Building, Expansion for Base-game, Medieval
MechanismyArea Majority / Influence, Tile Placement
RozšířeníCarcassonne, Carcassonne Big Box, Carcassonne: 10 Year Special Edition, Carcassonne: Wheel of Fortune
RodinaGame: Carcassonne, Magazine: Spielbox
Alternativní názvyCarcassonne: The Tunnel

Více o hře.

Recenze: Carcassonne Tunel – krtci slaví se Spielboxem
Klady:

+ cena
+ přidává zajímavou strategickou variabilitu
+ existují česká pravidla
+ samotné kartičky nejsou jazykově závislé
+ jednoduchá pravidla
+ tunely
Zápory:

- tunel dostane jen některý hráč
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dr. Seuss I Can do That Card Game – máte na to?