Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Caro – kostkované barvy

caro-01

Barvy nemusí být vždy jednolité. Nevytváří jen jednolité plochy. Naopak, stejně jako my, i samotné barvy mají rády pestrost. A právě proto tentokrát spojily svoje síly s kostičkami a vytváří barevné mapy, které nás překvapí barevnými kombinacemi. Jenže některé jsou cennější než jiné a my se je musíme naučit rozeznávat. Pokud tedy chceme vstoupit do jejich světa.

Na cestě mezi barvičky si určitě všichni oblíbíme novou deskovou hru Caro. Vytvořila ji Annedore Krebs a celá vznikla v Německu pod taktovkou společnosti Noris Spiele. Vyšla v roce 2012 a hned o rok později získala hra nominaci na Spiel des Jahres.

Hra se ukrývá ve čtvercové krabici, která si na nic nehraje. Ukazuje nám přesně ty kostičky a září všemi barvami, které najdeme uvnitř. Žádná z nich ale není nějak extrémně výrazná, ať už se jedná o bílou, černou, šedou nebo burgundskou barvu.

caro-06

Balení je těžké a mohou za to dřevěné kostky právě ve všech herních barvách. Nechybí ani nápovědní kartičky označující barevné kombinace a jejich bodové odměny. A pak velký papírový bloček se čtyřmi sloupci na každém listu.

Každý účastník dostane tucet kamenů a to ne od jedné barvy. Naopak získá po třech kostkách od každého dostupného odstínu. Ještě je třeba určit začínajícího hráče, nadepsat jména účastníků do kolonek na bločku a lov na barvy (a body) může začít.

Veškeré snažení se drží pouze jedné myšlenky. Jednotlivé dřevěné kostky k sobě přikládají a za každou kombinaci barev dostávají body. Umístění omezuje jen několik drobných pravidel. Nikdy spolu nesmí sousedit dvě stejné kostky a dokonce ani ve svém sousedství nesmí kámen mít více než dva kusy od každé barvy.

caro-09

Hráči mají konečný počet kamenů. Postupně je přikládají a okamžitě dostanou body za všechny sousedy. Tento součet je poznamenán do tabulky a na řadě je další účastník. Partie pokračuje tak dlouho, dokud hráčům nedojdou kameny nebo není možné podle pravidel už položit žádný ze zbylých kamenů. V takovou chvíli se stává vítězem ten, kdo nasbíral za průběh hry nejvíce bodů.

Caro je elegnantní abstraktní hra, která sbírá body právě tím neustálým bodováním. Situace se tak stále vyvíjí a je třeba neustále hledat nové a výhodné pozice. Hráči musí mít dobrý přehled a vnímání, protože není vůbec jednoduché se v těch barvách zorientovat.

Jenže hledání nejvýhodnější pozice s sebou přináší největší problém. Tím je možné protahování jednotlivých tahů, ve kterých se hráči přehnaně snaží najít co nejvýhodnější pozici a tím kazí celkový dojem z partie. Dávejte si tedy dobrý pozor s kým Caro hrajete nebo případně zakomponujte do souboje přesýpací hodiny omezující čas na jednotlivé tahy.

caro-14

Pozice je možné si připravovat pouze v souboji menšího počtu hráčů. Jakmile kameny pokládá plné množství čtyř soupeřů, situace na plánu nevydrží stejná. Obzvlášť, když zbývající barvy ve vlastnictví každého z účastníků jsou veřejné a hráči tedy tuší, co budou ostatní chtít dosáhnout. V souboji čtyři protivníků chvíli hraje zásadní roli také pozice hráčů, protože výhodu má ten, komu bude hráč před ním (byť nevědomky) nahrávat. Ovšem bez ohledu na počet soupeřů je partie velice rychlá a vejde se do patnácti minut.

V jednotlivém kole lze získat až 28 bodů, což je ale výjimka. Kombinací barev a tedy i bodovacích úrovní je celkem šest, není tedy žádný problém si je během několika kol zapamatovat. Bodové vyhodnocení je rychlé a není třeba na nic čekat.

Pokud se jedná o zpracování, tady ve firmě Noris Spiele nezaváhali. Dřevěná kvalita je přesně tím, co se k podobnému typu abstraktních her hodí nejvíc. A platí to i tentokrát. Kostičky jsou pořádně velké, takže hráčům se s nimi dobře manipuluje.

caro-16

Caro je velice kvalitní logická hra, ve které hráči musí chytře využívat pozic. Není to taková pecka, jako se zdálo v době, kdy byla hitem mezi porotci Spiel des Jahres, ale zaručuje kvalitní zážitek plný přemýšlení. Jsou zde určité prvky, kde Caro nevyniká, ale jako celek funguje a umí potěšit každého milovníka uvažování.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAnnedore Krebs
VydavatelNoris Spiele
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismyPattern Building, Tile Placement

Více o hře.

Recenze: Caro – kostkované barvy
Caro je abstraktní hrou, která umí poskytnout přesně to, co byste od ní očekávali. Přemýšlení a správné vnímání prostoru. Hráči se snaží přikládat barevné kostky k sobě tak, aby jim přinesly co nejvíce bodů. Drobná omezení nijak nezpomalují hru. To naopak může provést případný zbytečně přemýšlivý hráč. Nejlepší je hra ve dvou, kdy mají hráči nejvíce kontroly nad výsledkem. S více účastníky ubývá kontroly. Naštěstí ale ani tak nemizí zábava. Caro sice nevystupuje významně z řady, ale pobavit zaručeně dovede.
Klady:

+ kvalitní zpracování
+ jednoduchá pravidla
+ rychlé partie
+ bodové hody
+ přemýšlivá hra
+ zábavná ve všech počtech
+ žádná náhoda
Zápory:

- ve více hráčích méně kontroly
- přemýšliví hráči mohou zpomalovat průběh
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Splendor – diamantový život