Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Carrotia – odvážní zajíci

carrotia-13

Když si zajíci chtějí obstarat obživu, nemají před sebou vůbec jednoduchý úkol. Les je nebezpečné místo, kde mohou potkat cokoliv. Teprve když medvědi i vlci opustí stín stromů a vydají se jinam, je bezpečné vystrčit čumáček. Jenže to malí hrdinové netuší, že nad hlavami se jim vznáší úplně jiné nebezpečí!

K dobrodružství malých ušáků se přidáme i my hráči a to v deskové hře Carrotia. Připravil si ji pro nás designér Malte Kühle, který tak provedl pod záštitou společnosti Mage Company. Hra vyšla v roce 2016 a o její ilustrace se postaralo CDS Studio.

Na hráče na víku čeká hrdinný králíček, který má na sobě kápi a pod paží oranžový úlovek. Možná večeři. Balení není nikterak velké, ale rozměry odpovídá obsahu. Čtyřicítku destiček s cestičkami rovnými, zatočenými i s křižovatkami hráči zamíchají a vytvoří z nich zásobu ve středu stolu. K nim přiloží také dřevěnou figurku zajíčka a dva žetony šipek (červenou a zelenou). Karty s úkoly (rozložením destiček mapy) rozdělí podle zadní strany na tři balíčky a rozloží hromádky stranou jako zásobu. Zbývá připravit hromádky žetonů (ptáci a mrkvička) a sadu šesti kostek. Poblíž musí ležet také trojice přesýpacích hodin. Celou přípravu hráči zakončí výběrem svého králičího hrdiny.

carrotia-03

V každém ze tří kol mají hráči společný úkol. Na úvod každého z nich dostanou hráči náhodnou sadu destiček mapy a také odhalí jednu kartu úkolu. Její zadní strana musí odpovídat pořadovému číslu kola. Velikost mapy lesa s každým kolem narůstá (3×3, 4×4 a 5×5 políček). Jakmile všichni kartu mají na očích, otočí přesýpací hodiny a písek jim odměřuje stavební snažení. Každý může přiložit z ruky jeden dílek a ihned předat štafetu dalšímu spoluhráči v pořadí podle hodinových ručiček (nebo proti němu, opět podle kartičky zadání).

Postupně tak dílky přikládají jeden k druhému a snaží se z nich vytvořit plán odpovídající velikostí zadání. To ale zdaleka není všechno. Dílky na sebe musí vždy navazovat. Ale na kartě s úkolem je kromě rozměru ještě řada dalších informací. Hráči zde najdou, kde rostou mrkvičky, která místa hlídají ptáci, ale především jediný možný vstup do lesa (červená šipka) a východ z něj (zelená šipka).

Po přiložení si hráč dobere novou kartu z nabídky. Tak se všichni v týmu střídají a kromě klasického přikládání mají možnost destičky kdykoliv místo přiložení zaměňovat. Jakmile je hotová celá mapa o zadaných rozměrech, snažení hráčů končí. Celý tým na to má ale předem určený časový limit. Jakmile uběhne, pokládání dalších destiček už nelze provést.

carrotia-01

Podle karty zadání pak rozloží na odpovídající místa žetony mrkve, ptáků, ale také vchod a východ v podobě barevných šipek. Pokud hráči vyrobili při stavbě nějakou chybu, na kterou přišli právě teď při kontrole, pak musí přidat jeden žeton ptáků. Ale mají současně i šanci přehodit pozice tří destiček, aby se nebezpečí mohl jejich hrdina vyhnout.

Zajíček pak ale konečně vyrazí na svoji pouť. Hráči se znovu střídají a tentokrát posunují dřevěnou figurku vždy o jeden krok podle své představy nebo společné domluvy. Celkem má ale zajíc jasně daný počet tahů, za které musí celý sprint přes les stihnout. A při tom se snaží ještě posbírat co nejvíce mrkviček.

Kromě toho se ale po plánu budou pohybovat také ptáci a jejich pohyb se řídí hodem kostky. Hozený symbol tak určí, kterým směrem se nebezpeční predátoři posunou, ať už podle šipek světových stran nebo směrem k pozici králíčka či mrkvičky. Pokud včas dosáhnou svého cíle, pak zvládli utéct i s ulovenými mrkvičkami. Právě tyto oranžové dobroty si položí stranou a pokračují v dalších dvou kolech. Každé nové kolo ale staví na již hotovém lesním bludišti, ke kterému přikládají hráči nové destičky nebo nahrazují ty současné. Současně ale mají také více času na stavbu i poté na útěk. Po třetím kole si hráči posčítají mrkvičky a potřebují mít alespoň dvacet mrkví. Pouze tak mohou slavit vítězství.

carrotia-07

Carrotia nám svojí pohodovostí trochu připomíná hru Leo musí ke kadeřníkovi. Obě jsou kooperativní, ale zatímco u lva vstávajícího za zvuku budíku hraje hlavní roli paměť, tady se musí hráči spolehnout na rychlé rozhodování a bleskovou domluvu.

Společné vytváření cesty podle zadání je super. Hra v této chvíli krásně ubíhá a baví. Všichni jsou neustále pod tlakem a snaží se ze všech sil postavit bludiště nejen rychle, ale také správně. Králíček musí totiž projít rychle, bezpečně, ale při tom sbírat také mrkvičky, pro které se vypravil. Nahrazováním dílků se sice hráči připravují o drahocenný čas, ale současně mohou také opravovat chyby nebo rozhodnutí, které o pár vteřin později už nemusí vypadat jako nejvhodnější.

Jenže pak je najednou bludiště postavené a přijde na řadu druhá fáze. Pohybování zajíčkem krok za krokem a k tomu hod kostkou a posouvání ptáků. A tahle část kola zdaleka není tak zajímavá a spíše bychom ji označili slovem nudná. Bohužel pohyb figurkou trvá příliš dlouho a dokonale kazí výborný pocit z celé partie.

carrotia-10

Hra je samozřejmě v první řadě o spolupráci, ale ono není moc kdy a jak. V první části každého kola se počítá každá vteřina, takže spoluhráči si vyměňují jen rychlé myšlenky, ale čas na nějaké plánování nebo domlouvání není. A v druhé fázi už zase není příliš o čem přemýšlet. Starší děti a rodiče uvidí jasně nejlepší cestu vpřed.

Do cesty se jim mohou všem postavit pouze nepředvídatelní ptáci. A tady je všechno čistě a jen o náhodě, kterou reprezentuje hod kostkou. Létaví nepřátelé jsou sice zpočátku anonymní, jak krouží nahoře mimo dohled malých zajíčků. Jenže jak sletí níž, najednou mezi nimi rozeznají hned šest různých druhů, které umí kromě překvapení hrdinů také jíst nebo přenášet mrkvičky. A celé to má naprosto zásadní vliv na úspěch hráčů, kteří ale nemají žádnou možnost, jak to celé ovlivnit.

carrotia-11

Partie jsou rozumně rychlé a zaberou vám nějakých dvacet až třicet minut. Z nich ale polovinu strávíte posouváním zajíce. Potěší samozřejmě grafické ladění, které směřuje jasně na děti a těm je hra také nejblíže (osm let je dobré doporučení). Současně je i nejmenší šance, že jim bude vadit pomalost druhé části, protože se i zde budou mít potřebu domlouvat nad každým krokem. Hráčů nesmí být příliš, protože se tím ztrácí pocit kooperace a hráč se dostanou příliš málo k tahu.

Carrotia vás naláká krásným zpracováním. Hráči se společně jako skupinka hrdinů vydají do lesa a pokusí se posbírat dostatek mrkviček pro svoji králičí rodinu. K tomu potřebují dobře postavit stále se zvětšující bludiště a poté svoji postavičku provést od začátku do konce. To vše s omezeným časem

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMalte Kühle
VydavatelMAGE Company, Bragelonne Games, Ninja Division, Zvezda
Rok vydání2016
Počet hráčů1 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Party Game, Real-time
MechanismyCooperative Game, Team-Based Game, Tile Placement, Variable Player Powers
RozšířeníCarrotia: Carroting, Carrotia: Carrots Out, Carrotia: Tutancarrot
Alternativní názvyCarrot's Labyrinth, Le Royaume de Carrotia

Více o hře.

Recenze: Carrotia – odvážní zajíci
Carrotia je dobrodružnou kooperativní hrou, ve které se zajíci musí na své výpravě vyhýbat ptákům. Jejich hlavní úkol je ale sbírání mrkviček, které znamenají nakrmení rodiny. Svoji cestu postupně budují a rozšiřují hráči společnými silami z rozdaných destiček. Musí tak připravovat cestu svému králíčkovi. Už předem je ale dané, kde přesně mohou posbírat mrkve a kterým místům by se měli vyhnout. To vše v závislosti na variabilních kartičkách úkolů. Bohužel proti skvělé první části stojí velmi slabá druhá fáze, kde se vlastně vůbec nic neděje. A navíc hráčům jejich snažení ještě pokazí smůla. Carrotia tak zůstává výbornou volbou pro mladší školáky. Všem ostatním druhá fáze kola zážitek pokazí až příliš.
Klady:

+ pěkná kreslená grafika
+ speciální schopnosti ptáků i hrdinů
+ docela těžké (vzrůstající obtížnost s každým kolem)
+ výborná první fáze společného přikládání
+ lákavé pro děti
Zápory:

- žádná možnost, jak počítat odehrané tahy v druhé fázi
- náhodnost pohybu ptáků
- nudná a pomalá druhá fáze kola
- ve více hráčích málo akce pro jednotlivé účastníky
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Honeycombs – uvnitř včelího úlu