Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Černá ovce – rodinná verze pokeru se zvířátky

Občas se stává, že do bílého stáda huňatých oveček se narodí několik černých. Většina pověrčivých farmářů bere tento fakt jako špatné znamení. Ovečky se ale kromě černé barvy od ostatních v ničem neliší a nejsou nikterak zlé. Sedláci s nimi i přesto často jedou na trh, aby je prodali. Po čase, když se jim nedařilo těchto nechtěných malých huňáčů zbavit, přišli na zajímavý trik. Začali prodávat ovečky v páru s jiným zvířátkem – třeba koněm, kravkou nebo pašíkem, čímž se jim zvednul okamžitě odbyt a černoušci mizeli v ohradách spokojených zákazníků.

Velké tržiště uprostřed vesnice se stalo místem, kam jezdili hospodáři z dalekého okolí, aby si za zajímavé ceny mohli pořídit dobytek do svých ohrad. Popularita rostla, ale omezené prostory trhu neumožňovaly rozšíření počtu prodávaných kusů. Proto se farmáři rozhodli, že několikrát do roka budou pořádat prodejní soutěže. Uprostřed náměstíčka proto vyrostly tři větší chlévy, kde se zvěř na prodej shromaždovala. Na začátku chovatelé náhodně vybrali z každého z nich po dvou zvířatech a poslali je na prostranství, kde je už nedočkavě vyhlíželi jejich potenciální majitelé. Koupě probíhala jednoduchou formou „kdo dá víc“. Někteří soutěživí sedláci měli téměř plné ohrady, a přesto neustávali v souboji se svými sousedy o to, kdo koupí nejvíce zvířat.

Ve větší krabici nežli je třeba (po otevření se zdá poněkud prázdnější) najdeme tři základní komponenty celé hry. Především igelitový sáček, kde se schovává 36 plastových miniatur zvířat – koně, krávy, prasata, ovce, slepice a černé ovce. Dále menší balíčky karet: 84 zvířecích, 12 úkolových a 12 bodovacích. Kartičky jsou malého rozměru, snadno se schovají do dospělé dlaně. Samostatnou herní plochu sestavíte ze tří čtvercových statků, na kterém se zvířátka narodí, a čtyř hráčských bodovacích ohrad, kam si je umístí jejich nový majitel.

Zpracování celé hry je opravdu vyvedené. Figurky jsou roztomilé (hezčí než v nedávno recenzované Agricole), věrně zpodobňují své skutečné zvířecí předlohy a každého na první pohled zaujmou. I když jsme si zpočátku nebyli jistí, jestli figurka koníka je opravdu statný hřebec, nebo tvrdohlavý oslík. Všechny postavičky mají stejnou nažloutlou barvu, to hlavně z důvodu jednoduchého odlišení od jediných tmavých figurek – černých ovcí. Tvůrce hry vybral jako zástupce zvířat na farmě krásné koně, flekaté krávy, špinavá prasata, chundelaté ovce, kokrhavé kohouty a nechtěné černé ovečky.

Největší počet hracích karet znázorňuje výše uvedená zvířátka. Musíme však hlavně pochválit zdařilé kresby, které umocňují rodinný charakter hry, protože děti se do nich poměrně snadno zamilují. Zbylé kartičky vás budou zajímat při bodování na konci hry. K rychlejšímu pochopení hry slouží referenční karty, na nichž stojí orientační přehled základních pravidel. Hrací desky jsou bohužel vyrobeny z lesklého tvrdého papíru, na kterém se časem může podepsat opotřebení. Vydavatelé pravděpodobně z důvodu udržení nízké ceny hry nesáhli ke klasickému pevnému provedení herních ploch.

Reiner Knizia je v současnosti považován za jednoho z nejlepších tvůrců moderních deskových her. Jeho jméno by mělo značit kvalitní zábavu a originální herní principy, i když i mistr tesař se někdy utne (sami jste viděli v recenzi na hru Callisto). Černá ovce však dokazuje autorovy kvality a jeho příslušnost mezi elitu návrhářů her. Kompletně česká, jednoduchá, ale přesto velmi zábavná pravidla pochopí i menší děti a proto Černé ovci dokonale sluší zařazení mezi rodinné hry.

Základ celého herního principu tvoří stále oblíbenější texaský poker. Teď jste se doufám nezalekli – hra určitě nemá za úkol z dětí vychovat karbaníky, právě naopak. Vyzkoušíte si zde své taktické schopnosti, ačkoliv na celý průběh má vliv náhoda reprezentovaná taháním karet z balíčku. Na začátku důkladně zamícháte kartičky (pořádné promíchání je velmi důležité, podobně jako u hry Ticket to Ride – viz recenze), vezmete si každý svoji ohradu a vysypete z pytlíku na stůl zvířátka. Doprostřed stolu položíte tři čtvercová pole, na kterých je ztvárněna pastvina. Na každém okraji leží statek různé barvy.

Tím jsme hru téměř připravili. Posledním úkonem před samotným hraním je umístění zvířátek na jejich rodnou farmu. Z balíčku líznete vždy dvojici karet a podle toho, jaké zvíře se na kartičce nachází, vezmete jej a položíte doprostřed herních čtvercových polí. Každý z hráčů si lízne tři karty se zvířaty a hra může začít. Začíná statkář, který nejhlasitěji zabučí.

Postupně hráči přikládají kartičky vedle pastvin se zvěří vždy do počtu maximálně tří. Jak již bylo zmíněno, jedná se o pokerový herní princip. Když tedy chcete získat dva koně z ohrady, bude pro vás nejlepší přiložit další tři koně, tím získáte převahu nad ostatními, protože pět koní (zvířátka v ohradě si můžete představit jako karty) už jiný hráč nepřebije. Pokud by se stalo, že by dva soupeři vyložili stejné karty, vyhrává ten, který dokončil pokládání jako první. Každá kartička zvířete má určitou hodnotu jako v klasických karetních hrách. Zde je nejvyšší kůň a nejnižší černá ovce.

Občas se stane, že už nemáte kam přiložit kartu, takže musíte jedno kolo hry přeskočit. Jakmile všichni hráči zaplní kartami dané pole se zvířaty, přichází na řadu vyhodnocení. Pár dobytku získá ten, kdo bude mít nejvyšší kombinaci. Hra končí v okamžiku, kdy při vylosování zvířátek líznete takové, jejichž figurky už nemáte v zásobě. Každý hráč si na konci sečte hodnotu svého stáda.

Na bříšku každého zvířátka je uvedena číselná hodnota od jedné do tří, přičemž u černých ovcí se tato hodnota počítá jako záporná. Jejich velikost nepotěší lidi s horším zrakem, protože jsou napsány pomocí mrňavých číslic. Na závěr vyhodnocení se rozdělí bodovací karty, které odmění hráče s největším stádem a největším počtem určitých zvířat. Snaha mít vyrovnané stádečko je velmi důležitá, protože rozdání bonusových karet může patřičně zamíchat pořadím.

Pokud byste si hru chtěli trochu zpestřit, pravidla umožňují tzv. úkolovou variantu, opět podobně jako ve vláčkovém Ticket to Ride. Hráči si na začátku vytáhnou kartičky s úkoly, například nasbírat nejvíce koní, nebo získat všechny černé ovce. Navíc na stole zbudou dva úkoly společné pro všechny účastníky, které mají za úkol podpořit soupeřivost. Při závěrečném sčítání bodů jsou hospodáři patřičně odměněni za jejich splnění.

Hra je určená všem milovníkům zvířat. Ať už máte rádi koně, čuníky, ovečky nebo některé jiné zvířátko, určitě si mezi nabízenými jeden oblíbený druh naleznete. A co může být lepší, než se stát jejich majiteli a mít je pěkně v bezpečí zavřené ve své ohrádce? Příznivá cena a množství rodinné zábavy z této hry dělá vynikající investici. Tak už nečekejte, než zvířátka v té zimě umrznou, a rychle je běžte vzít do tepla vašich domovů a zahrňte je zájmem, který si zaslouží!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReiner Knizia
IlustraceUrsula Vernon
VydavatelFantasy Flight Games, Edge Entertainment, Hobby World, Kaissa Chess & Games, Silver Stars Publishing, Smart Ltd, Ubik
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(9 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Children's Game
MechanismyHand Management, Set Collection
RodinaAnimals: Sheep, Series: Fantasy Flight Games Toys
Alternativní názvyCrna ofca, Oveja Negra, Μαύρο Πρόβατο, Чёрная овца, מהה מהה

Více o hře.

Recenze: Černá ovce – rodinná verze pokeru se zvířátky
Klady:

+ roztomilé figurky zvířat a ilustrace
+ cena
+ hra pro všechny
+ jednoduchá pravidla
+ herní princip
Zápory:

- krabice mohla být menší
- kvalita papírových herních desek
- malé písmo u bodového hodnocení
4
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: HABA Skládací pyramida Lesní přátelé