Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cézarky – kostky podle Julia

cezarky-01

Kostky měly za starodávných Římanů velkou váhu. Šest stěn, pět tisíc let a spousta zábavy. Kdo ví, k čemu je tenkrát naši předkové používali kromě občasného večerního relaxu. Možná měly své neposedné strany namočené i v nějakých zásadních rozhodnutích, podobně jako hody mincí.

A právě kostky zvané Cézarky jsou první krabičkou, kterou vám představíme z projektu Retrohraní, se kterým na hravý trh přichází 4 kavky, jmenovitě pak Alice Kavková. Jejím záměrem je oprášit staré hry, vytvořit soubory těch nejlepších a to všechno prezentovat v co nejlepším zpracování.

Cézarky se ukrývají v elegantní bílé krabičce, která je tak akorát velká a obsahuje ilustraci hrajících Římanů, respektive Římanek. Jakmile otevřete víko, zjistíte, že kostky opravdu byly vrženy. Kromě pravidel totiž najdete v složené příručce také nějaký historický základ a nějaké zajímavosti o kostkách obecně.

cezarky-05

A aby autorka obrazně přehodila dvě šestky, zařadila do krabičky přesně třináct her. Než se k nim ale dostanete, musíte ze dna vylovit plátěný pytlík. V něm se právě nachází to nejdůležitější náčiní, které na každého kostkomilce čeká. Pečlivě zavázaných tu je šest dřevěných kostek – tři v šedé a další tři ve zlaté barvě, aby se elegantně hodily k Římskému ladění celého boxu. Pokud tedy pak už pravidla umíte, stačí si do kapsičky zastrčit tento pytlík a hru máte s sebou kamkoliv na cesty.

Všechno to začíná klasickou 21, lepší otvírák souboru her si vlastně ani nemůžete přát. Oko bere nejen v kartách, ale i s kostkami. Hráči jednoduše hází, sčítají své výsledky a mohou kdykoliv končit.

Hra obecně jsou opravdu zajímavé. Nás třeba zaujala Nebe peklo, ve které se horní číslo násobí desítkou a spodní se k němu přičítá. Je to samozřejmě podobné, jako byste prostě házeli kostkou a sčítali horní hodnotu. Ale pro děti mají operace s vyššími čísly výrazně větší naučnou hodnotu, což jim ale určitě nechcete vysvětlovat. Bez naučného prvku je totiž bude hra určitě bavit.

cezarky-06

Pobavila nás ale třeba i Trdlo a Xantypa, která má opravdu základní premisu o snaze hodit jako první dvě kombinace. Ale děti strašně baví se dohadovat o to, kdo bude jako první Trdlo. No a taková zábava se pak snadno přenese i na rodiče.

Skok smrti je zajímavý, protože do hry zařazuje týmový prvek. Čísla se v něm sčítají, ale hráči musí vyhodnocovat své šance dopředu. Ale mezi hrami najdete třeba i Houpačku, která trénuje základní operace sčítání a odčítání.

Jednotlivé hry jsou označené určitým počtem kostek. Tím je určena jejich náročnost pro děti. Obvyklé povolené počty jsou při tom dva až pět hráčů, a to navzdory přítomnosti pouhých šesti kostek. Hráči se v jejich držení střídají.

cezarky-07

Je jasné, že hry jsou vždy závislé na náhodě. A to z velké části. Ale box je zaměřený na to, aby bavil děti i rodiče a jako soubor toho, co můžete dělat se šesti kostkami, je naprosto skvělý! Někdy jsou mechanismy kombinované s riskováním ze strany hráče (už zmiňovaná 21 nebo třeba Do stovky).

K popisu pravidel obvykle stačí jeden odstaveček. Jednoduchost určitě byla dalším z výběrových kritérií.

Když jsme ale psali o šedé a zlaté, možná jste si povzdechli, že takové barvy nemáte rádi. Pro vás máme dobrou zprávu, protože na trhu je krabička v řadě variant – Julius Jamajkus (žlutá a zelená) nebo Červenus Modrus (tipněte si, jaké barvy tam asi budou?). Pobaví Julius Princeznus. Teprve pak jsme se dozvěděli, že naše verze se jmenuje Zlatus Silverus, ale nikde na boxu to není možné zjistit.

cezarky-03

Cézarky jsou pěkným souborem kostkových her. Box zaujme svým puntičkářským zpracováním, od materiálů až po jednoduché ilustrace. Je jasné, že všechny hry jsou hodně podobné, ale i tak vás dokáže vrátit zpět do dětských let. Děti si jednotlivé hry rády vyzkouší a to je přesně ten hlavní cíl Cézarek.

Recenze: Cézarky – kostky podle Julia
Cézarky jsou lahůdkou pro menší děti, které se s pomocí krabičky nenásilně naučí počítat, aniž by si to uvědomovaly. Většina her si je hodně podobná, jde jen o házení kostkou a porovnávání výsledků, ale občas jde vývoj i ovlivnit vlastním rozhodováním. Kvalita zpracování je na špičkové úrovni na takhle malou krabičku, která by vlastně mohla obsahovat jen šest kostiček. Cézarky jsou pouhým souborem kostkových her, ale přesto jsou úspěšně retro.
Klady:

+ dostatek her
+ různé obtížnosti
+ hry trénují počítání
+ výborné na cesty
+ provedení
Zápory:

- vlastně jen házení kostek
- náhoda
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Da Vinci Code – rozluštěte soupeřovu šifru!