Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Circuit Maze – hlavolam pro malé elektroniky

circuit-maze-01

Na první pohled by se mohlo zdát, že je dnes všechno bezdrátové. Ale přesto jsme pořád otroci kabelů. Vedou k nám elektřinu na sloupech. Právě to je zdroj pro dnešní civilizaci naprosto nepostradatelný. Každé zařízení dřív nebo později potřebuje svoji dávku nové energie. Není tedy od věci se naučit, jak ji transportovat.

Elektrické obvody jsou tématem logického hlavolamu, který si pro nás připravila společnost Thinkfun. Jejich novinka se jmenuje Circuit Maze a navazuje tak i názvem na vynikající Gravity Maze. A ačkoliv se jedná o horkou novinku roku 2017, můžeme se radovat z české verze. Její vydání si vzala na starost společnost Corfix Distribution.

Krabice je to na první pohled opravdu velká a pořádně to v ní jiskří. Naznačuje to už i víko, ale teprve pod ním najdou hráči plastový herní plán s pětadvaceti pozicemi. A pod ním je bezpečně uložena desítka staveních kamenů, které vytvoří společně nějaký elektrický obvod. Mírně stranou pak je taková malá elektrárna na tři tužkové baterie a také protikus. Tyto dvě komponenty jsou propojeny kabelem, aby po správném zapojení vytvořili uzavřený elektrický obvod.

circuit-maze-05

Hráči na začátku každého řešení zaloví v krabičce s šedesátkou karet. Pod ní se nachází dalších šest kamenů s vodivými lištami. Ale zpět k samotným kartám. Každá na jedné straně ukazuje startovní rozložení na plánu a to musí luštitel hned na začátku připravit. K tomu dostane dalších několik dílků. Jeho úkolem samozřejmě je poskládat to celé do obvodu, který bude fungovat podle zadání.

S kameny, které jsou umístěny zadáním, nelze hýbat. Ale někdy je možné je natáčet (jak naznačí šipky). Ostatní může ale řešitel libovolně natáčet a kombinovat. Samotný úkol se ale v této hře liší podle obtížnosti a konkrétního zadání. Někdy tak může vyžadovat použití přepínače, který je součástí zadání. Nejdůležitější jsou ale takzvané majáky – světýlka, která se po dodání elektrické energie rozsvítí. A teprve když se to všechno chová správně a kameny jsou použity, hlavolam byl vyřešen. Je na čase si to rozdat s dalším v pořadí.

Už jsme říkali, že v krabičce je šedesát karet, které jsou rozděleny do různých obtížností. Čím vyšší číslo, tím složitější plánování a propojení po hráči autor chce. Je dobře, že ty úplně první úkoly spíš seznamují nováčky s principy. Teprve později budou moci hráči využít opravdu všechny možnosti a užít si hrátky s elektřinou.

circuit-maze-10

Tyhle hrátky s elektřinou jsou opravdu návykové. Už samotné zpracování je tak famózní, že se budou o svoji šanci na luštění určitě hádat tatínkové s dětmi. Ostatně tato novinka je určena především pro starší hráče. Pro mnoho dětí se bude jednat o první setkání s obvody, takže je možné hru krásně využít i jako výukový nástroj.

Doporučení zní od osmi let a my můžeme souhlasit, že to je rozumné minimum. Při tom nemusíte mít strach z nějakého zranění, protože celá hra je napájená ze tří tužkových baterií. Ty nejsou zdrojem velkého napětí, takže dětem nehrozí vůbec žádné nebezpečí.

circuit-maze-15

Při řešení hráči musí používat představivost. Náhodně skládat jeden kámen k druhému není tím správným řešením. Je lepší se snažit každý úkol pochopit a vyřešit jej krok za krokem. Vždy je to možné a v této hře je každé řešení také současně logičtější. To proto, že elektřina má jasně daná svá pravidla, která nikdo porušit nedokáže.

Šedesát zadání je dostatečná zásoba právě i proto, že v rodině spolu mohou soupeřit všichni na čas, který potřebují k vyřešení. Pokud je některý úkol nad vaše síly, můžete nakouknout na druhou stranu karty. Ta ukazuje závěrečné rozložení kamenů, které vede k úspěšnému rozsvícení všech potřebných majáků.

circuit-maze-19

Circuit Maze je znovu naprosto výjimečným hlavolamem, který si na sebe bere opět zajímavou podobu. Sázka na elektřinu je výborná a je to další přídavek do vynikající série. Pokud tedy rádi řešíte nějaké zapeklité úkoly, pak vám tuhle novinku musíme doporučit. Je originální, zajímavá a pořádně prověří představivost každého řešitele. Circuit Maze je prostě parádní hlavolam.

Recenze: Circuit Maze – hlavolam pro malé elektroniky
Circuit Maze je logický hlavolam, kterému nemáme co vytknout. Je to famózní zábava pro všechny, kdo rádi luští nějaké mechanismy. A propojování obvodů je něco, co tu ještě rozhodně nebylo. Celé to je výborně zpracované a nabízí opravdu solidní zásobu úkolů. Ty budou lákat hráče všech věkových kategorií a tak nákupem vlastně získáte dárek hned pro několik zájemců. Circuit Maze by měl mít doma každý lamač hlavolamů.
Klady:

+ hrátky s elektřinou
+ hodně zadání
+ přepínač, různé majáky
+ skvělé pro táty se syny
+ řešení je zábava
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fantastic Park – fantastická zvířata bez Mloka Scamandera