Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Concept Kids Animals – všechny zvířecí rysy

concept-kids-animals-01

Ve světě zvířátek jsou si všichni rovni, ačkoliv jsou mezi nimi ohromné rozdíly. Jeden je větší, druhý rychlejší a třetí má zase pořádně huňatý kožíšek. Některé rádo léta v noci, jiné se plazí přes den a vyhřívá na slunci a další nechce nic jiného, než plavat v hluboké slané vodě. Každé stvoření prostě má ty svoje rysy a přesto není nikdy jisté, kdo z nich se stane králem. Bude to ten, kdo zná potřeby a vzhled ostatních nejlépe.

Čistě do zvířecí říše totiž zavítala desková hra Concept a to ve své nové variantě Concept Kids s podtitulem Animals. Jedná se tedy o dětskou variantu velmi úspěšné party hry, za kterou stojí designéři Alain Rivollet a Gaëtan Beaujannot. O ilustrace všech zvířátek se postaral Éric Azagury, o vydání hry Repos Production a distribuci výsledku po Evropě zajišťuje Esdevium Games.

Krabici si nespletete, protože je celá opět oděná do bílé a na víku se skví opět klasický otazník. Tentokrát je jeho tvar ale složen z hlav nejrůznějších zvířátek. Krabička samotná je rozměry podobná a uvnitř asi nikoho nepřekvapí herní plán. Na něm najdou všichni hráči spoustu čtverečků, které charakterizují jednotlivé vlastnosti zvířátek.

concept-kids-animals-11

S velkou deskou, kterou hráči položí do středu stolu, ale dno krabice obývá také balíček karet. Na každé z nich je vyobrazeno jedno zvířátko a kolem něj je rámeček. Ten může být červený nebo zelený a určuje tak obtížnost hádání. K nim náleží také důležitý plastový stojánek ve tvaru psí packy. Velmi důležitou výbavou je ale také sada oranžových čtverečků, které si celý tým rozloží před sebe.

Jenže všechny ty komponenty budou hráči používat společně, protože Concept Kids je hra kooperativní. Ale hádání přetrvává. Jen místo, aby hráči mezi sebou soupeřili, snaží se poznávání a popisy vlastností udělat co nejlépe, aby se celá sestava účastníků mohla radovat.

V základní variantě se partie účastní děti a jeden starší hráč, který bude zvířátko hádat. Ze zamíchané hromádky karet vybere tucet a horní z nich zasadí do plastového stojánku. To vše tak, aby na kartu neviděl a vlastně ani netušil, co za zvířátko na ní je vyobrazeno. Zbývající tým hráčů na obrázek vidí naopak velmi dobře a nyní musí použít rámečky, aby jej co nejlépe popsali.

concept-kids-animals-05

K tomu jim slouží nabídka spousty různých vlastností od počtu končetin, přes životní prostředí, velikost či rychlost. Nesmí pak chybět ani barva. Tým není nijak omezený časem a děti mohou využít libovolný počet čtverečků pro každou kartu. Snaží se tím co nejvíce naznačit vzhled, ale při tom nesmí na tipy hádajícího odpovídat jinak než ano či ne.

Tým tak postupně losuje, napovídá a hádá jednu kartu za druhou. Ty správně vyřešené odkládají na jednu hromádku, zatímco ty, jejichž řešení navzdory veškerému úsilí vzdali, umístí na hromádku druhou. Jakmile projdou celou hromádku, vyhodnotí svůj společný úspěch s pomocí tabulky hodnocení v pravidlech. Čím více karet, tím lépe.

Concept Kids Animals překvapuje svým kooperativním pojetím. Současně ale právě tato volba je naprosto správná, když vezmeme v potaz její zaměření na malé děti. Konkrétně na opravdu ty nejmladší od čtyř let, což je naprosto fantastické!

concept-kids-animals-13

Proč? Protože s krabicí do ruky dostanou rodiče nástroj, který nejenže obohatí slovníček všech dětí, ale současně ještě vylepší jejich schopnost rozpoznávání zvířátek. Těch je totiž v boxu celkem 110 a nechybí tu zástupci různých druhů.

O samotném mechanismu Konceptu (původní verzi u nás vydává ADC Blackfire) už toho bylo napsáno hodně. Podle našeho mínění se jedná o úžasný nápad, který je ještě lépe provedený. A to platí i u nového zvířecího boxu. Při tom všechny komponenty prošly redukční dietou, ale zůstalo zachované to hlavní – zábava!

concept-kids-animals-10

Je dobře, že jsou karty rozdělené na dvě obtížnosti. Díky tomu opravdu můžete hrát i s menšími dětmi, které by jinak měly problém se složitějšími zvířaty. K těm totiž už potřebujete používat spoustu nápověd. Při tom na počtu vlastně ani nezáleží, hráči se jen mohou lépe radit. Hádat bude ale vždy jeden.

V pravidlech jsou na výběr také jiné varianty – především můžete nechat děti hádat. Toto otočení rolí může být zajímavé, ale je pro děti náročnější než napovídání, na kterém mohou spolupracovat. Pro ty starší děti je tu trochu zajímavější úprava, kdy hráč dostane v každém tahu dvě karty, ze kterých si může vybrat tu jednu k napovídání.

concept-kids-animals-17

A přesto máme jednu výtku. Některá zvířátka jsme prostě s pomocí dostupných nápověd nedokázali uspokojivě vysvětlit. Platí to třeba pro některé druhy ryb, ale zaseknout se můžete třeba i na ptáčcích. Není totiž jednoduché je uspokojivě odlišit od jiných a vysvětlit je tak pouze s pomocí charakteristik.

Naprostou pochvalu si pak zaslouží zpracování. Ilustrace jsou nádherně barevné a kreslené s jasným důrazem na rozpoznání. Rámečky jsou precizní. Ale tím nejlepším je samotný herní plán, který je skvěle rozvržený, rozdělený na části a nabízí spoustu možností.

concept-kids-animals-18

Concept Kids Animals je fantastickou hrou pro děti už od raného věku. Partie nejsou zbytečně dlouhé a při tom jsou všichni neustále zapojení do hádání nebo vysvětlování. Hra je pro děti a rodiny naprosto zaručenou zábavou, která vystupuje z řady obyčejných dětských her. Concept Kids Animals je prostě parádní hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGaëtan Beaujannot, Alain Rivollet
IlustraceÉric Azagury
VydavatelRepos Production, Asmodee, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., Rebel Sp. z o.o., Rozum
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 12
Herní doba20
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Children's Game, Deduction
MechanismyCommunication Limits, Cooperative Game
RozšířeníConcept Kids: Animals – Fantasy Animals Promo Cards
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Misc: LongPack Games, Organizations: Forgenext, Versions & Editions: Junior Versions of Grown-Up Games
Alternativní názvyConcept Kids Állatok, Concept Kids Animaux, Concept Kids: Animales, Concept Kids: Animali, Concept Kids: Animaux / Dieren, Concept Kids: Tiere, Concept Kids: Zwierzaki, Концепт для дітей: Тварини, 语破天机 儿童版 动物篇

Více o hře.

Recenze: Concept Kids Animals – všechny zvířecí rysy
Concept Kids Animals patří do každé rodiny, protože nabízí jedinečnou šanci objevovat svět zvířátek a jejich vlastností. Děti se naučí rozlišovat stvoření v přírodě podle řady prvků, ať už je popisují s pomocí čtverečků nebo je hádají na základě vytvořených nápověd. Všichni ale ve výsledku spolupracují a snaží se mít co nejvíce uhodnutých karet. O vítězství tu nejde, spíš o zábavu na cestě za ním. Concept Kids Animals je fantastickou dětskou verzí klasického Konceptu.
Klady:

+ nádherně jednoduché
+ nabídka vlastností zvířat na plánu
+ dvě obtížnosti karet
+ parádní provedení
Zápory:

- některá zvířata je těžké vysvětlit
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dino Crash – dinosauří dupání