Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelné čtení Pohádky na dobrou noc

Všichni je známe z dětství. Ale co když dostanete za úkol uspat svého mrňouse? Sedíte u postýlky a marně hledáte slova? Co, kdyby za vás zaskočili Zlata Adamovská a Petr Štěpánek? Namluvili totiž knihu Pohádky na dobrou noc, která je zařazena do série Kouzelné čtení a to pro ty úplně nejmenší čtenáře. Jedná se tedy o interaktivní mluvicí knihu. Abyste se dostali k její magii, potřebujete k tomu elektronickou tužku Albi.

Na obalu knihy vidíme hrdiny z většiny pohádek, které najdeme uvnitř. Ještě než ale knihu otevřeme, potřebujeme stáhnout ze stránek www.kouzelnecteni.cz zvukový soubor a nahrát jej do interní paměti tužky. Soubor má necelých 180 megabajtů.

Každá dvoustrana je věnovaná jedné pohádce a těch je dohromady v knize osm. A jsou mezi nimi ty notoricky známé, ale třeba i ty, na které byste si na první pokus možná nevzpomněli, jako třeba Hrnečku, vař nebo O neposlušných kůzlátkách. Příběh je vyprávěný s pomocí červené nitky, která se vine po celé dvoustraně jako klubíčko a po jeho cestě jsou nakreslené obrázky, které odpovídají konkrétním momentům a scénám z pohádky.

Všechny pohádky mají společné jedno. Na druhé stránce jsou vždy ikony, kterými se ovládá chování tužky a to, co se čtenáři dozví. Základem je samozřejmě možnost dotknout se tužkou libovolného místa a scény v knize.

Netradičně ale chybí některé ikony a je tu pouze jedna bublina, která umožní postavám, aby promluvily v jednotlivých scénách. Díky tomu si děti mohou prozkoumat pohádku vlastním tempem a podívat se na její vizuální ztvárnění. Mohou se tak zamyslet nad děním a nemusí jen pasivně poslouchat, ale mohou se stát součástí vyprávění.

Pak tu samozřejmě nechybí kvíz. Děti mohou hledat některé části příběhu. Jakmile zazní otázka, musí špičkou tužky najít správnou odpověď a ukázat na ni. Hraje se na počet správných odpovědí, i když nikdo nemůže prohrát ani vyhrát, protože jde o testování jen tak pro zábavu.

Základem veškeré zábavy je ale nová ikona, která je sice kulatá, ale po stranách jsou čtyři úchyty. Ty dva nalevo na sobě mají natištěnou jedničku, ty dva na pravé straně zase dvojku. Uprostřed je kolečko rozdělené napůl, jeho horní část ukazuje korunku, spodní zase smajlíka.

Všech šest pozic znamená vyprávění. Hlavní ikonou je korunka, po jejímž dotyku tužka umí odvyprávět celou pohádku v jednom kuse od začátku až do šťastného konce. Příběh lze rozdělit na poloviny, tedy začít a skončit někde uprostřed nebo začít v polovině a dostat se až na konec. K tomu slouží právě číslice jedna a dvě v horní části ikony.

Spodní část se smajlíkem je překvapením, protože nabízí novou variantu pohádky, originální a zábavný pohled na to, jak mohla pohádka jinak dopadnout. Obvykle se jedná o překvapení a dětem nabídne jiný náhled na tradiční pojetí pohádky. Je vidět, že se autoři nebáli experimentovat a pustili se do těchto zajímavých vod.

Vše doprovází zkušené hlasy, z nichž jasně vyčnívá Zlata Adamovská. Hlas Petra Štěpánka je občas mírně nezřetelný či netradičně frázovaný. Ale obecně jde opět o velmi vysokou kvalitu, která nezklame.

Kniha Pohádky na dobrou noc jsou přesně tím, co byste podle názvu čekali. Současně jsou ale i mnohem víc, protože kromě osmi klasických a pěkně odvyprávěných pohádek dostanete dalších osm, které jsou sice z části stejné, ale také překvapivě jiné. To vše je třeba spojit s pěkným vizuálním zpracováním, které dodává všem tradičním příběhům nový rozměr. Pohádky na dobrou noc jsou knihou, kterou rádi dáte svým dětem proto, aby se jim lépe usínalo, když zrovna nemůžete pohádku číst vy sami.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Taco kočka koza sýr pizza – tajné heslo nebo jen pár náhodných slov?