Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Conex – rohem k rohu

conex-15

Každá karta má čtyři rohy. A většinou všechny leží jen tak pospolu bok po boku. Tedy obvykle to tak bývá, ale ne ve hře Conex. Tu si pro hráče připravil Prospero Hall a zařadila se do herní řady společnosti HABA. Ta se jmenuje Game Night Approved a měla by znamenat, že hra této jinak na děti zaměřené společnosti, je vhodná pro opravdové hráče. Jedná se o novinku představenou na veletrhu Spiel 2017 v Essenu.

Celá hra se ukrývá v malé modré krabičce s náhledem herní plochy. Při pohledu na rohy se překrývající karty současně začnete trochu tušit, co vás asi čeká. Uvnitř pak je celkem 52 karet, které mají barevné pozadí a po stranách mají jeden nebo více výřezů jiné barvy s číslicí. Ty hráči zamíchají a rozdají každému účastníkovi pět kusů. Nikomu nesmí ukazovat, co na nich má. Společně pak hráči připraví startovní plochu z bodovací destičky a na úvodní políčko položí žeton zvolené barvy. Tento plán současně slouží jako startovní bod pro pokládání karet.

Hráči mají v tahu na výběr dvě akce. Ta jednodušší je dobrání dvou karet, čímž tah hráče končí. Obvykle ale využije především tu hlavní aktivitu, tedy přiložení jedné karty z ruky. A tady jsou pravidla jasná – kartu lze připojit pouze jedním z rohů a překrýt s ním stejně barevnou kartu. Za tento úspěch je odměněn tolika body, kolik je natištěno právě na této barevné výseči. O získané body si posune dřevěný ukazatel na stupnici.

conex-03

Na začátku hráči připojují k plánu, ale postupně se karty začnou rozpínat po stole a zaberou pořádný prostor. Ve většině případů se karty nesmí překrývat, což požadavky na prostor ještě navyšuje. Do hry ale zasáhnou také speciální akční karty, které umožní zdvojnásobit zisk bodů z jedné karty nebo odstranit jednu kartu ze stolu a položit ji dospod balíčku. Hráči po zahrání karty získají žeton, který jim dává možnost jednu nebo druhou ze zmíněných akcí provést, ale pouze v následujících kolech. Mezitím jim ale mohou tuto příležitost vyfouknout ostatní, pokud položí stejnou akční kartu. Ve hře je totiž pouze jeden dřevěný žeton od každé akce.

Hráči bojují tak dlouho, dokud jeden z nich nedosáhne konce bodovací stupnice. Předčasně může partie skončit i v případě, že hra dosáhne prostorového limitu na stole. Protože na začátku byl kartou označen začínající hráč, všichni dohrají tak, aby měli stejný počet tahů a ten, kdo má nejvíce bodů, se stává vítězem.

Conex je zajímavým zážitkem, ve kterém hráči potřebují štěstí při dobírání karet. Naštěstí, i pokud nemáte v ruce správné karty, můžete situaci napravit rychle tak, že si doberete dvě a příště už to bude snad lepší.

conex-05

Překrývání karet je zajímavým a nepříliš viděným mechanismem. V průběhu partie narůstá počet možných umístění výrazným způsobem a to přesto, že nelze překrývat karty. Výjimkou je karta +2, která naopak při překrytí poskytne bodový bonus.

Jenže jak hráči pokládají desítky karet, ty nároky na velikost stolu jsou opravdu výrazné. Naštěstí na to pravidla myslí a jednoduše hráčům říkají, že hrana stolu je hranice, kterou nelze překročit. Čím menší stůl, tím napínavější a rychlejší partie bude. Ale pro správný zážitek je lepší alespoň trochu větší stůl.

conex-10

Jednoduchá pravidla znamenají, že všechno krásně odsýpá. Hráči si pozice pro svoje karty mohou vybírat i v průběhu tahů ostatních a hledat možnosti. To je potřeba, protože pak všechno je mnohem plynulejší. Je dobře, že vždy hráči musí mít stejný počet kol, než se partie uzavře. Díky tomu mají všichni stejné podmínky.

V partii dokonce mohou hráči potřebovat i kostku. Pokud umístí kartu s její siluetou, mohou si hodit a tím určit nějaký efekt. Účastníci si pak užijí více akce s menším počtech účastníků, ale díky krátkému času na tahy je vše velmi dobré i v nejvyšším počtu čtyř.

conex-14

Conex je hra příjemně barevná, ale svojí náročností tolik neodpovídá zařazení pro hráče. Naopak je lepší spíš na rodinné hraní a dokonce i s dětmi. Těm stačí pouze rozeznávání barev a trochu šikovných prstů. Starší školáci to určitě zvládnou. A Cones je další z řady těch zajímavých her, ačkoliv v jejím průběhu hraje roli náhoda.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorProspero Hall
VydavatelHABA, Hobby World
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAbstract Strategy, Card Game, Dice
MechanismyDice Rolling, Layering, Pattern Building, Tile Placement
RodinaMechanism: Partially overlapping cards, Series: Family Games (HABA)

Více o hře.

Recenze: Conex – rohem k rohu
Conex je příjemná rodinná hra na občasné soupeření. Překrývání karet a propojování barevnými rohy je zajímavou náplní, která všem účastníkům zaručí solidní zábavu. Jde zase o sbírání bodů, ke kterému je třeba štěstí v kartách. Do hry zasáhnou i zajímavé akční karty a vše je krásně dynamické. Conex sice není výjimečná hra, ale zůstává stále velmi dobrou zábavou. A to často bohatě stačí.
Klady:

+ propojování karet
+ spousta možností každé kolo
+ rychlé a dynamické tahy
+ akční karty ozvláštňují průběh
+ vhodné pro rodiny
Zápory:
= náhoda dobírání karet= náročnost na prostor
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: QI The Travel Game – cestovní zajímavosti o světě