Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Maze Racers – kuličky v bludišti

maze-racers-20

Kulička je moc smutná. Někdo jí zbořil její labyrint. Ještě včera tu stál, plný chladných zdí, nečekaných zatáček a slepých uliček. A dnes je pryč. Nezbyly po něm ani ty kameny ani stín jeho cestiček. A tak kulička smutně čeká, jestli se znovu neobjeví.

A my máme tu moc jí udělat radost a postavit jí labyrint znovu. Zase trochu jiný. Tuto možnost nám poskytla společnost FoxMind a konkrétně pak designer Andy Geremia, který tento svůj nápad dotáhle do konce v roce 2015 pod názvem Maze Racers. A evropský trh o hru nebude ochuzený zásluhou společnosti Esdevium Games.

Bleskurychlá kulička vítá hráče z víka krabice a ta patří do supertěžké váhové kategorie. To proto, že obsahuje dva masivní plastové plány, které budou hráči plnit pěnovými tyčinkami. Protivníci si vezmou každý jeden tento velký plán, protože Maze Racers jsou hrou pouze pro dva účastníky. Poté dostanou oba hráči také další výbavu – hromadu pěnových zdí (žluté nebo modré), jednu dřevěnou tyčinku a také startovní a cílový oblouček (zelené a červené barvy).

maze-racers-05

Oba velké plány mají plochu rozdělenou na čtvrtiny a před začátkem každého kola se musí oba protivníci dohodnout, kde bude jejich bludiště začínat a ve kterém kvadrantu má cesta pro kuličku končit. Tyto obdélníky označí umístěním půlkruhů startu a cíle. Poté si oba odpočítají start a začnou každý stavět bludiště z pěnových dílků své barvy.

Snaží se poskládat co nejsložitější cestičku pro kuličku. Mezi zdmi vždy musí vést alespoň jedna nepřerušovaná cesta od začátku až do konce. Kdykoliv chtějí, mohou použít dřevěnou tyčinku, aby ověřili šířku svých průchodů a uliček. Pokud jimi projde, pak je zde dostatek místa i pro červenou kuličku.

Jakmile je jeden ze soupeřů spokojený se svým výtvorem, jednoduše ohlásí tuto skutečnost soupeři a otočí přesýpací hodiny. To znamená, že jeho soupeř má ještě minutu na to, aby dokončil svoji vlastní stavbu.

maze-racers-13

Jakmile oba protivníci dokončí svoji stavbu, vymění si svá postavená bludiště, umístí kuličku do startovní zelené přihrádky a odstartují si své společné snažení. Každý se snaží dopravit kuličku do červené cílové pozice, a pak zase zpátky na start. Musí při tom naklánět plán s bludištěm a navádět neposlušný míček postavenými uličkami. Ten, komu se to podaří jako prvnímu, se stává vítězem kola. Plány se vrátí zpět majitelům, kteří zboří hotový labyrint a pokračují novým kolem. Kdo jako první dosáhne dvou vítězství, ovládnul celou partii.

Maze Racers je překvapivá závodní hra s kuličkou. Jenže zvratem není myšlenka nechat dva hráče honit kuličku bludištěm na čas. Celé kouzlo se ukrývá v tom, že si navzájem ta bludiště postaví! A právě tady mají oba protivníci v rukou soupeřův úspěch. Záleží to čistě na tom, jak složitou trasu mu připraví.

Největší zábavou pro mnohé hráče bude právě ta první fáze stavění bludiště. Oba hráči budou mít přibližně stejné podmínky i při plnění, protože soupeři si na začátku každého kola určí, kde bude trasa začínat a kde končit. Většina destiček zdí je rovná a nabízí různé délky. Jejich sestavu pak doplňuje několik zatočených zdí. Všechny dohromady se používají ke stavbě moc dobře, protože dílky jsou magnetické a drží na pláncích pevně.

maze-racers-10

Maze Racers jsou pocitově napůl cesty mezi hrou a hračkou. Po většinu času si totiž oba protivníci hrají sami a skládají plán. To je také nejdelším časovým úsekem každého kola a postavení solidního bludiště trvá nějakých pět minut. Jeho složitost závisí čistě na rozhodnutí hráčů a nikdo je nenutí dělat komplexní trasy. Ovšem výborné jsou slepé uličky, kterými lze protivníka dokonale zmást.

Hra nabízí fantastickou zábavu pro děti, které si při stavění trénují řadu důležitých schopností. Současně se také znatelně zlepšují. S výjimkou svojí váhy je Maze Racers vynikající na cesty. Naštěstí třeba v autě vám její váha vadit nebude a skvěle zabaví děti, které se nebudou neustále ptát „Už tam budem?“

Zpracování je naprosto luxusní. Masivní herní plány sedí výborně v ruce. Pěnové zdi na sebe hladce navazují a jsou dostatečně velké, aby se s nimi dobře manipulovalo. Je dobře, že hráči mají i v průběhu stavby šanci ověřit šířku svých uliček, aby pak nedošlo k zaseknutí kuličky a tedy špatné stavbě. Bludiště, které nelze dokončit, znamená automaticky prohrané kolo.

maze-racers-19

Pravidla nabízí týmovou variantu, ve které hráči společně staví, a pak každý projede kuličkou pouze polovinu trasy (jeden tam a druhý zpět). Na oficiálních stránkách najdou hráči ale také speciální rozložení pokročilých bludišť, která dostanou do začátku už nějaké rozmístěné zdi.

Maze Racers je opravdu originální hra, která je naprosto perfektní pro všechny děti už od nějakých osmi let. Stavba bludiště i jeho řešení je ohromná zábava, která nezklame ani dospělé. Samozřejmě tu nečekejte nějaké taktizování, všechno je jen o rychlosti – jak ve stavbě, tak v následném bloudění s kuličkou. Maze Racers si ale zaslouží výborné hodnocení a především si zaslouží velkou pozornost všech, kdo hledají originální hry pro své potomky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndy Geremia
VydavatelCompeto / Marektoy, FoxMind, Gém Klub Kft.
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAbstract Strategy, Action / Dexterity, Maze
RodinaComponents: Sand Timers
Alternativní názvyÉszvesztő Útvesztő, Maze Race

Více o hře.

Recenze: Maze Racers – kuličky v bludišti
Pokud vaše děti milují stavění, budou Maze Racers zbožňovat. V každém kole si mohou vytvořit nový labyrint, kterým pak soupeř musí provést svoji kuličku. První fáze kola je výrazně o plánování, protože složení destiček do rozumného bludiště vyžaduje výbornou představivost. Chaotický labyrint vytvoří každý, ale udělat takový, ve kterém zabloudíte, to je umění. Maze Racers jsou pravidlově nenáročnou skvělou dětskou (a rodinnou) hrou.
Klady:

+ velmi originální
+ skvělé magnetické provedení
+ výborné na cesty (do auta)
+ stavba je super zábava
+ stavíte pro soupeře
Zápory:

- spíš hračka než hra
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Omalovánkové pexeso – omalujte si výhru