Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cuboro Tricky Ways Fasal – dřevo není všechno

Cuboro Tricky Ways Fasal - připravená hra

Znáte ten pocit zadostiučinění, když něco vytváříte a pak vidíte, jak to dělá radost nejen vám, ale i jiným? Podívejte se třeba na krásné stavby domina nebo prchavé ledové sochy. Když vykouzlí úsměv na lidských tvářích, uspěli jste.

Tentokrát si ale krásu úspěchu budete užívat sami, protože stavba drah pro kuličky je tu jen a jen pro váš vlastní prospěch. Do tohoto světa nás přivádí už podruhé Matthias Etter a Johannes Guischard. První z nich vytvořil samotný švýcarský systém cuboro, zatímco druhý od šestnáct let později na jeho základě vymyslel hru. A o další dva roky později, v roce 2014, se dočkaly Tricky Ways svojí nové verze podobou té původní Cuboro Tricky Ways (recenze).

Na první pohled vypadá krabice dost podobně. Na víku se skví už téměř hotová stavba, ale mnohem důležitější zážitky na nás čekají uvnitř. V první řadě tu jsou pravidla, která obsahují i češtinu zásluhou českého distributora iSale.cz.

A pod nimi už je ten opravdový fasal. Když obětujete trochu času zvědavosti a provedete průzkum, zjistíte, že se stále jedná o dřevo. Tedy on je to termoplastický materiál, jehož základem je právě dřevo a k tomu ještě kukuřice. Jeho hlavní složka navíc pochází z udržovaných lesních zdrojů (PEFC) a vyrábí se z něj různé hračky a technologický postup pochází z Rakouska (FASAL WOOD KG).

Cuboro Tricky Ways Fasal - rozehraná hra

Z tohoto materiálu je pak vyrobeno téměř vše, co najdeme ležící na dně krabice. V první řadě to je herní plán, který má pozici pro devět kostek a také dvanáct drážek, ve kterých může kulička svůj pohyb zastavit. Kolem něj se pak vine bodovací stupnice se startem v jednom rohu.

Tento společný herní plán je doplněn devíti kostkami, které jsou oboustranné a obsahují nejrůznější drážky a tunely pro kuličky a jednou vyšší startovní věží. Právě šestnáct těchto kulatých hlavních hrdinek celé hry cestovalo přes půl planety, aby mohlo být s vámi. Kuličky byly totiž podle pravidel vyrobeny jako jediná komponenta až v dalekém Japonsku. Pro hráče jsou zde ještě připraveny čtyři barevné bodovací figurky a po jedné mističce na kuličky.

Na začátku partie si hráči mezi sebe položí plán a do něj podle jednoho nebo druhého návodu (na základní a pokročilou hru) rozloží kostky. Každý z hráčů dostane dvě obyčejné modré a jednu speciální červenou kuličku. Všechny si zatím odloží do misky.

Cuboro Tricky Ways Fasal - rozehraná hra

Hráči se pak budou střídat na tahu, ve kterém mohou s některými kostkami pohnout. Ve svém tahu má pouze tři akce, kterými lze posouvat, otáčet nebo přeskakovat po plánu. Snaží se těmito třemi kroky vytvořit co nejdelší dráhu pro kuličku, kterou poté postaví do jediného zbylého prázdného políčka.

Z horní strany do věže vhodí jednu ze svých kuliček, a pak už pouze sleduje její cestu až do cíle. Nyní je čas určit body – za každou projetou kostku (včetně startovní věže) hráč dostane jeden bod, za který může posunout svoji barevnou figurku vpřed na stupnici. Kuličky zůstávají na svých místech a každé místo lze tak jako cíl použít pouze jedenkrát. Poté, co hráči využijí všechny svoje kuličky, hra končí a vítězem se stává ten, kdo nastřádal nejvyšší počet bodů.

Teprve s pokročilou hrou do zábavy vstupují také tunely. Kulička tak může jezdit nejen po povrchu, ale i uvnitř kostek. Tím se také zdvojnásobí maximální možný bodový zisk v jednom tahu. Samotné plánování je ale o dost těžší, protože hráči musí současně mít také dobrou představivost. Do hry totiž vstupuje nová varianta otočení – kostku lze nyní i zcela převrátit.

Cuboro Tricky Ways Fasal - rozehraná hra

Tricky Ways Fasal nepřináší do tunelové zábavy nic nového oproti svému předchůdci. Zůstávají tu tak všechny zřejmé výhody. Tou hlavní je skvělá zábava, protože hra výborně vypadá, ale především poskytuje vynikající zážitek ze stavění drah. Pocit ze sledování kuliček je prostě výtečný.

Při přesouvání a změně poloh kostek musí hráč být velmi taktický. Při tom by ale měl dodržovat časový limit, který je uvedený až v dodatkových pravidlech. Na jeden tah by tak měla vždy připadat minuta a za každých dalších dvacet vteřin plánování dostane hráč jeden mínusový bod. To zrychluje průběh celé partie, která se vždy vejde do dvaceti minut. Právě proto si také hráči vždy rádi dají odvetu.

Hra je skvělá pro rodiny i děti, ale i pro všechny, kteří rádi přemýšlí a plánují. Hra s devíti kostkami poskytuje velké množství variací a cest pro kuličky. Proto je každá partie zajímavá. Možností v každém tahu je dost a není jednoduché se v časovém presu rozhodnout.

Cuboro Tricky Ways Fasal - misky

Na zpracování si ceníme snížené hmotnosti. Hra není zdaleka tak těžká, protože fasal je prostě něco jiného, než soustružené dřevo. Fakt, že se jedná o vstřikovací formy, se odrazil také na prodejní ceně, která je výrazně nižší.

Tricky Ways Fasal je výbornou rodinnou hrou, která se točí kolem vytváření cest pro kuličky. Je to zábava a to nejen v prvních hrách, ale i později. Užijí si ji snadno i menší děti, ale i dospělí, kteří na hře ocení taktickou hloubku. Tricky Ways Fasal nabízí abstraktní hraní v té nejlepší formě.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJohannes Guischard
IlustraceMatthias Etter, Johannes Guischard
VydavatelCuboro
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAbstract Strategy
RozšířeníCuboro Tricky Ways: Cards
Alternativní názvyTricky Ways Fasal

Více o hře.

Recenze: Cuboro Tricky Ways Fasal – dřevo není všechno
Tricky Ways Fasal tak je jasnou odpovědí všem, kterým se původní luxusní dřevěná edice zdála příliš finančně nákladná. Je to jasná zpráva, že s touto zajímavou hrou je třeba opravdu počítat. A pro nás je dobré především zjištění, že změnou materiálů neztratila nic na své zábavnosti ani jedinečnosti. Vytváření drah a posílání kuliček tunely je skvěle zábavné a uhrančivé pro děti i starší hráče. Partie jsou rychlé, trénují prostorové vidění a rychlost. Tricky Ways Fasal je výborným počinem.
Klady:

+ levnější verze s vlastnostmi originálu
+ stále výtečné zpracování
+ trénuje prostorové vnímání
+ rychlá partie
+ dvě obtížnosti
+ velmi variabilní
+ vhodné pro děti i dospělé
Zápory:

- nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Keystone – základní kameny světa