Recenze: Delfín Nino a jeho tulení kamarádi

Delfíni jsou od přírody hraví. Když plujete lodí někde, kde jsou, můžete je vidět radostně vyskakovat a máchat ploutvemi. Hned byste skočili za nimi a dováděli s nimi v moři.

Jenže tihle chytří delfíni dovádí rádi i na souši. Tedy pouze v případě, že není teplo, nikdo se nekouká a mají poblíž svoje věrné kamarády tuleně. To si nejdříve společnými silami postaví hrad a pak si hrají s míčky. Delfín se schová v hradě a úkolem jeho kamarádů je proplížit se s míčem na zádech kolem hradu a donést je do cíle.

Delfín však je šikovný a z hradu má několik tajných chodeb, ze kterých vždycky vystrčí čumáček a tuleně kamarádsky šťouchne. Ten většinou míč upustí. Nezbývá mu tak, než se vrátit znovu na začátek a pokusit se projít znovu.

Někdo ze společnosti Ravensburger tuhle tajnou zábavu těchhle dvou živočichů viděl. A teď ji představuje celému světu v nové rodinné stolní hře Delfín Nino. Nevíme, podle kterého delfína se hra jmenuje, ale určitě musel být velice chytrý.

Hru Delfín Nino, stejně jako všechny společenské hry od Ravensburgeru, v češtině přináší firma DinoToys. Jedná se o novinku v nabídce, která patří do roku 2010. Podobně jako Závod stavitelů Extreme (recenze) nebo Ramses II (recenze) láká i tato hra na pěkné téma a zpracování, jak se brzy přesvědčíme, když společně odhalíme obsah krabice.

Delfín Nino je zabalený netradičně v hranaté krabici, která je dost hluboká. Za všechno mohou rozměrné plastové komponenty, které uvnitř za chvilku objevíme. Nejdříve nás ale zaujme obrázek delfína na krabici – tak tohle je Nino. Do nitra krabice se pak dostanete stranou krabice, stejně jako u her od Mattelu.

Uvnitř najdete velkou plastovou základnu představující vodotrysk. Na jedné straně je páčka, která ovládá plastovou ruku, jejíž konec je zatím prázdný. Dobře zabalenou najdete také plastovou figurku delfína Nina. V pytlících vytáhnete také jeho kamarády – čtyři šedé tuleně.

Všech pět kamarádů si rádo hraje s balónky, takže nemohou v krabici chybět ani ty. Tyhle balónky jsou však malé, těžké a kovové. Je jich celkem šestnáct, po čtyřech od každé hráčské barvy. Ve hře však využijete pouze tři, čtvrté kulička je náhradní.

Zbývá zmínit ještě balíček karet a pak také spousta kartonových komponent. Ta největší vytváří kruh kolem vodotrysku s delfínem a po vycvakání koleček z něj získáte políčka, po kterých budou hopsat tuleni. Z archů získáte také záchranné kruhy ve čtyřech barvách a jeden hrad z písku, který má uprostřed otvor – to je cíl celé tulení pouti.

Příprava hry z pohledu účastníků je jednoduchá – každý si vezme dva šedé tuleně a tři míčky svojí barvy. K tomu dostane také záchranné kolo, které drží zásobu jeho míčků. Dvě z kuliček položí svým tuleňům na záda – každému jednu. To je možné díky speciálnímu tvaru ocasní ploutve, zahnuté nahoru. Kulička tuleňům na zádech opravdu drží.

Na konec dráhy pak hráči položí hrad z písku, kam se všichni snaží své míčky donést. Vedle hracího plánu pak je místo pro pořádně zamíchaný balíček karet. Každému by měl zbýt jeden míček v záchranném kruhu.

Teď už je ke hře nachystáno všechno, kromě hravého a záludného delfína. Jeho pozice totiž je uprostřed hracího plánu, na špičce vodotrysku. Samotná pravidla doporučují, aby figurku delfína na konec tyčinky připevnil někdo dospělý. Jinak by mohlo dojít k snadnému ulomení tenké části. Jakmile je i Nino na svém místě, může hra na honěnou začít.

Partie probíhá velice jednoduše. Hráči si střídavě berou kartu z hromádky. Na ní je na obrázku vždy vidět postavička tuleňe. Pod jeho ploutvemi najdete jednu až tři stopy, které vám říkají, o kolik se můžete v tomto kole posunout s některým svým svěřencem blíže k cíli.

Vždy si můžete vybrat pouze jednoho tuleně, ačkoliv můžete mít současně na okruhu oba. Samozřejmě kolem vodotrysku je víc tuleňů než jen ti vaši. Každé obsazené políčko přeskakujete a nepočítá se do pohybu. Tím by byl tah u konce, kdyby neměl Nino hravou náladu, ostatně jako vždy.

Na kartičce, kterou jste si vytáhli, totiž v pravém horním rohu může být vidět silueta vyskakujícího delfína. Pokud jej tam nemáte, nic se neděje a hraje další hráč. Na většině karet jej však najdete a znamená to nejistotu pro všechny políčka kolem vodotrysku.

Hráč, který kartu vytáhnul, nyní musí za pomoci páčky na vodotrysku Nina vyskočit ven a překvapivě zaútočit na jedno z políček kolem. Může být prázdné, ale také na něm může stát některý z tuleňů nesoucích míček. Nejenže způsobí paniku v řadách tuleňů, ale tomu, který stojí na políčku, vezme jeho nesený míček. Ten se zakutálí daleko a malému hrdinovi nezbývá, než začít svoji pouť znovu od začátku.

Partie pokračuje tak dlouho, dokud se některému z hráčů nepodaří i přes překvapivé útoky delfína Nina donést do cíle celkem dva míčky. Díky třetí kuličce se mohou hry až do konce účastnit všichni tuleni a jeden z nich není po doručení svého nákladu vyřazen.

Delfín Nino je v základu jednoduchá hra o náhodě, které velice pomáhá její zpracování. Přesto v průběhu najdete místo pro taktizování a strategii, protože skoky delfína se dají s trochou zkušeností předvídat. Pak se ze hry nestává závod o co nejrychlejší sprint do cíle, ale snaha o vyhnutí se skokům. Teprve pak můžete mít jistotu, že budete s míčkem na konci první.

Právě tahle pravidelnost sice bere hře trochu na napětí, ale snižuje vliv náhody. Ta je tak zastoupená především dobíráním pohybových karet. Můžete mít štěstí a budou vám prostě chodit pořád karty s více pohyby. Na samotném skoku delfína až tolik nezáleží, protože ten vás ohrožuje i při tahu protivníků.

Chcete minimalizovat vliv náhody? Osvědčila se nám varianta, ve které se karty rovným dílem rozdělily mezi jednotlivé hráče. Každý měl tedy stejnou šanci na pohyb. Ovšem pochopitelně je nutné snížit počet pohybových karet bez vyskakujícího delfína tak, aby každý ze soupeřů měl jen tři. Pokud hráčům rozdané karty dojdou dříve, než je partie u konce, pak je rozdejte znovu, ale tentokrát zcela bez. Vhodným používáním karet pak můžete nejen dobře postupovat, ale i škodit soupeřům.

Jak jsme již zmínili při popisu balení, velký podíl na dojmu z celé hry má její provedení. Je vidět, že každé drobnosti byla věnována velká pozornost. 3D vodotrysk s delfínem vypadá opravdu velmi pěkně, karty mají hezké ilustrace a potěší i detail v podobě záchranných kruhů. Jejich zásluhou se vám kuličky nikam nerozkutálejí a nemusíte je na stole nějak složitě hlídat.

Ale to nejlepší a nejluxusnější na celé hře je systém, jakým Nino bere tuleňům jejich hračku. On totiž vyskočí ze svého úkrytu, a pokud na daném místě stojí tuleň, pak mu míček odnese. Neshodí, ale odnese. Kulička je totiž kovová a Nino má na čumáku magnet. Elegantní princip, který ohromně pobaví a skvěle vypadá. Navíc je i praktický, protože vám kulička neuteče někam, kde byste ji museli složitě hledat.

S vyskakováním se pojí také jediný výraznější zápor, který jsme na hře objevili. Každý výskok Nina totiž je doprovázen docela hlučnou ránou, což při hře ve večerních hodinách nemusí být zrovna vhodné. Drobností pak zůstává, že se delfín občas na kuličku netrefí – závisí to hodně na tom, jak svého tuleně v kroužku na plánu natočíte.

Děti si s Ninem užijí spoustu legrace už od pěti let, ve kterých už některé z nich umí základy počtů. Páčka, kterou se s delfínem vyskakuje, neklade velký odpor a lze ji stisknout i pomalým pohybem. Všechny součástky jsou trvanlivé a především na pohled velice pěkné.

Delfín Nino vás zaujme na první pohled. Jako dětská hra zaslouží v podstatě jen chválu od nápadu, přes jeho provedení, až po hratelnost. Pokud hru chcete pro děti nebo vám nevadí trošku lehčí herní zábava, pak vám můžeme zaručit, že s delfíny a tuleni si užijete spoustu legrace.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
Autor(Uncredited)
IlustraceDynamo Limited
VydavatelRavensburger
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Adventure, Animals, Children's Game
MechanismyModular Board, Pick-up and Deliver
RodinaAnimals: Dolphins

Více o hře.

Recenze: Delfín Nino a jeho tulení kamarádi
Klady:

+ skvělé zpracování
+ využití magnetu
+ jednoduchá hra
+ nutnost strategického pohybu
+ bezpečná místa
+ skvělá hra pro děti
Zápory:

- mechanický spoj delfína Nino nemusí vydržet cvakání
- hlučná hra
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Match n Turn – najdi, otoč a vyhraj