Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Descent Výpravy do temnot Druhá edice

Descent: Výpravy do temnot - balení

Myslel jsem si, že to mrazení vzadu na krku je jen studený vzduch, který vane mezi stromy. Jak jsem se pletl. S skřípavým zvukem se mezi stromy začali pohybovat. Splývali s kmeny, které se v mihotavém světle měsíce zdály jako postavy vzrostlých lidí. Stínoví draci si se mnou hrají na schovávanou, a pokud mi někdo nepřijde na pomoc, je se mnou ámen.

Když jsem poprvé nahlédnul do světa deskových her, znal jsem jen pár her. Ale stačilo se rozhlédnout a měl jsem jasno. Někdy.. daleko v budoucnosti.. bych si chtěl zahrát Descent. Synonymum megalomanských RPG ve formě deskové hry. S příšerami, hrdiny, kampaní, předměty a vším, co si může každý přát. Takový byl sen.

Uplynulo osm let a sen se splnil. Postarala se o to firma ADC Blackfire, která vydala v češtině čerstvou druhou edici této hry. Krabice se zmenšila a změnil se i autor. Kevin Wilson (Civilizace – recenze) zůstal stát v pozadí a dal prostor Coreymu Konieczkovi, Adamu Sadlerovi a Danielu Lovat Clarkovi. Vydání této nové verze se datuje do roku 2012, ale české verzi to trvalo ještě o rok déle. A teď je na našem stole.

Descent: Výpravy do temnot - připravená hra

Descent: Výpravy do temnot se podařilo směstnat do čtvercové krabice, která je znatelně menší než ta z roku 2005. Na jeho víku najdeme dramatický výjev s hrdiny a drakem. Ovšem tentokrát bude nadšení tak velké, že si obrázek ani moc neprohlédneme. Místo toho ihned naše ruce natěšené zaplují do nitra krabice. A odsud vyloví hromadu mapových dílů, které mají různé nepravidelné tvary. Stejně tak se mění i prostředí, které na nich najdeme. Všechny jsou ale rozdělené do čtverečků a propojitelné pomocí puzzle ocásků.

Jenže pak tu je spousta figurek hrdinů i monster, záplava žetonů (únava, zranění, cíle, vesničani, velitelé nebo dveře) a samozřejmě velká spousta karet. Ty začínají už většími rozměry, které se věnují jednotlivým hrdinům, jež mohou do dobrodružství zasáhnout. Osm hrdinů má každý svoje vlastní karty specializací. Hráče v partii ovlivní také stavy, předměty či karty hledání. Většina z nich má na sobě pouze textový popis, podle kterého se jednoduše zachováte. Výjimkou jsou předměty s cenou a číselnými bonusy, ale také kategorizací do druhů výzbroje.

Změna nastává u karet nestvůr a velitelů, které ukazují rychlost, počet životů i útok nepřítele. Do hry zasahují i karty setkání, které jsou rozdělené na sekce a rozhodují o událostech, jež hrdiny na jejich cestě potká. To velká karta hrdiny je daleko podrobnější a nastavuje hned osm parametrů, k tomu postavě přidává i schopnost a hrdinský čin. Kromě příručky pravidel v krabici leží ještě mnohem silnější brožura s 44 stranami a mapou na zadní straně. Jmenuje se Almanach dobrodružství a obsahuje scénáře.

Descent: Výpravy do temnot - připravená hra

Na začátku partie si hráči musí zvolit scénář, který se pokusí pokořit. Tedy všichni až na jednoho. Právě v tuto chvíli je čas určit vládce zla, který se postaví všem hrdinům a bude jim házet klacky pod nohy. Podle zadání rozloží dílky mapy a to včetně případných dveří. Všechny žetony vytvoří zásobu vedle plánu, stejně jako balíčky hledání a stavů, které jsou předtím ještě zamíchané.

Každé kolo se na tahu střídají hrdinové a vládce zla. Ještě před samotnými akcemi mají hrdinové možnost změnit svoje vybavení a prověřit platnost efektů, které trvaly z minulých tahů. Poté už každý z bojovníků dobra má možnost provést dvě činnosti z široké nabídky. Mezi ně samozřejmě musí patřit pohyb a to i diagonálně, odpovídající jeho rychlosti (který lze navýšit za cenu žetonů únavy), útok na nestvůru nebo otevření a zavření dveří. Na některých místech lze hledat a nalézt nějakou cennou výbavu, ať už podle balíčku hledání nebo (v případě jedinečných předmětů) podle příběhu.

K boji se ještě vrátíme, ale teď se ještě podíváme na další možnosti. Dalším krokem k úspěchu jsou dovednosti postav, které lze za akci využít. Lze také léčit spoluhráče, vzpamatovat se po omráčení nebo odpočívat a tak se zbavit veškerých žetonů únavy. Poté, co hráči všichni dohrají svoje akce, může nastoupit tah pána zla. Ale my vás budeme ještě chvíli napínat a vrátíme se nejdříve k několika upřesněním.

Descent: Výpravy do temnot - rozehraná hra

Ve chvíli, kdy je hrdina blízko nepřítele, může jej vyzvat k souboji a to buď na dálku, nebo na blízko. Zde hraje důležitou roli také zbraň, kterou si hráč musel připravit na začátku kola. Na základě svojí vybavené zbraně si hráč připraví sadu kostek, zatímco napadený se pokusí útok vykrýt s pomocí obranných kostek (obrana postavy plus případné bonusy z výbavy). Po útoku lze ještě využít dalších speciálních schopností, po jejichž aktivaci si bránící strana poznačí zranění.

Temný pán má k dispozici karty zla. Na začátku každého tahu dostane jednu novou (každá má jasně daný okamžik, kdy ji lze použít) a může poté využít akce vázané na úvod kola. Mnohem důležitější je ale aktivace příšer a to vždy po skupinách podle jejich druhu. Na každou figurku pak připadají rovnou dvě akce a mohou se tedy pohybovat v závislosti na své rychlosti, útočit na hrdiny, využívat své akce, ale umí i otevírat a zavírat dveře.

Protože se každé dobrodružství skládá hned ze dvou částí, není hned jasné, kdo vyhrál. Obě strany mají ale svoje vítězné podmínky, které jsou jedinou cestou k výhře. Ta strana, která bude sledovat svoji cestu odhodlaněji a zvládne souboj s časem, bude moci slavit vítězství.

Descent: Výpravy do temnot - rozehraná hra

Druhý Descent se za těch pár měsíců na trhu stihl stát opravdovým fenoménem. A nevyhnulo se to ani naší redakci, kde mu většina z nás propadla. Několik hráčů se znalostí původní verze jej zavrhlo z lásky k originálu, ale všichni ostatní si myslíme, že jeho mechanismy jsou vyladěné. Asi není takovou peckou, jaká se z něj dělá. Ale k úspěchu stačí otevřený hladový trh a kvalitní hra. A tou bezesporu hra Descent: Výpravy do temnot je.

Má svoje nesporné kvality. A ty plynou z její komplexnosti, která ale současně není na úkor plynulosti. Celkově je zábava jasná a nekompromisní ve všech počtech hráčů. Výborná je samozřejmě role pána zla, který si bude svoji zápornou roli užívat se vším všudy. Možnosti obou stran ale zůstávají vyrovnané a ani s jednou výhrou temnoty nic nekončí. Délka jednotlivých scénářů se liší a variuje mezi jednou hodinou a sto padesáti minutami.

Descent: Výpravy do temnot - karta hrdiny

Mnoho činností ve hře rozhodují kostky, které jsou barevné a obsahují speciální symboly. Ty ukazují zásahy, obranné štíty nebo úplnou ránu vedle. Ovšem dokonce i na dostřel se musí házet a přízeň kostek se nedá koupit. Takovéto zjednodušení dostřelu je vítané, ačkoliv dále prohlubuje závislost na náhodě.

Ale štěstí k Descentu prostě nerozlučně patří. Hra z něj těží svoji atmosféru. Napětí je citelné s každým útokem a obranou, které mohou dopadnout všelijak. To je ale společné pro většinu her, které mají za svoje téma procházení nějakých temných chodeb, například Mice and Mystics (recenze).

Descent: Výpravy do temnot - karty

V popisu pravidel jsme úmyslně nezabíhali do detailů. Ovšem těch je v této hře požehnaně a právě ony z ní vytváří skvělý zážitek i pro hráče v roli hrdinů. Vybavení každého bojovníka je například omezeno symboly výbavy v levém dolním rohu karty předmětu – prostor k výbavě jsou dvě ruce, zbroj a ostatní (a ve hře jsou i obouruční zbraně). Věci lze dokonce i nakupovat, když nastane ta pravá chvíle.

Tahounem celého zážitku je ale kampaň. Právě na tu je Descent postaven a ta přinese tu nejlepší možnou atmosféru. Hráči totiž společně prochází velkolepým příběhem, který se větví podle výsledků jednotlivých scénářů a vypráví opravdový příběh. Pohádku o boji dobra a zla. Na pokračování, které si užijete od začátku do konce.

Hra je parádně zpracovaná a to od miniatur, přes detailní pravidla až pro krásně ilustrované karty. Je radost se na ni koukat a to je dalším krůčkem ke spokojenosti. Teď už nám nezbývá než doufat, že se na trhu v češtině objeví také rozšíření, která ke hře vyšla.

Descent: Výpravy do temnot - figurky

Descent: Výpravy do temnot není pecka při pohledu na jeho originalitu. Vlastně jen bere prověřené nápady a svoji původní verzi, mění, vypouští a dolaďuje. Pravé kouzlo je ukryto v tom, jak je všechno pospojované do návykového a zábavného celku. Takového, kterému těžko řeknete ne, když dostanete šanci zahrát si znovu. I taková může být definice pecky. Buďte rádi, že si našla v češtině cestu na naše stoly. Naše Výpravy do temnot zdaleka nekončí!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDaniel Clark (I), Corey Konieczka, Adam Sadler, Kevin Wilson
IlustraceAlex Aparin, Devon Caddy-Lee, Sylvain Decaux, Tod Gelle, Charlène le Scanff, Thomas Lishman, Henning Ludvigsen, Dallas Mehlhoff, Sandara Tang, Allison Theus
VydavatelFantasy Flight Games, ADC Blackfire Entertainment, Arclight Games, Delta Vision Publishing, Edge Entertainment, Galakta, Giochi Uniti, Heidelberger Spieleverlag, Hobby World, Wargames Club Publishing
Rok vydání2012
Počet hráčů1 - 5
Herní doba120
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(97 voters)
KategorieAdventure, Exploration, Fantasy, Fighting, Miniatures
MechanismyAction Points, Cooperative Game, Dice Rolling, Grid Movement, Hand Management, Line of Sight, Map Addition, Modular Board, Movement Points, Multiple Maps, Once-Per-Game Abilities, Role Playing, Scenario / Mission / Campaign Game, Solo / Solitaire Game, Stat Check Resolution, Team-Based Game, Variable Player Powers
RozšířeníDescent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Alric Farrow Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Ardus Ix'Erebus Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Ariad Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Belthir Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Bol'Goreth Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Bonds of the Wild, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Crown of Destiny, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Crusade of the Forgotten, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Dark Elements, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Eliza Farrow Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Fall 2014 Game Night Kit, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Forgotten Souls, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Gargan Mirklace Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Guardians of Deephall, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Heirs of Blood, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Kyndrithul Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Labyrinth of Ruin, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Lair of the Wyrm, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Lost Legends Expansion Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Manor of Ravens, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Merick Farrow Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Mists of Bilehall, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Nature's Ire, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Oath of the Outcast, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Queen Ariad Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Raythen Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Road to Legend, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Rylan Olliven Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Serena Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Shadow of Nerekhall, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Shards of Everdark, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Skarn Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Splig Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Stewards of the Secret, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – The Chains That Rust, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – The Delve, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – The Trollfens, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Treaty of Champions, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Trials of Frostgate, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Tristayne Olliven Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Valyndra Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Verminous Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Visions of Dawn, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Zachareth Lieutenant Pack, Descent: Journeys in the Dark (Second Edition) – Zarihell Lieutenant Pack
RodinaCategory: Dungeon Crawler, Components: Miniatures, Creatures: Monsters, Game: Descent – Journeys in the Dark, Mechanism: Campaign Games, Misc: Watch It Played How To Videos, Players: Games with Solitaire Rules, Players: One versus Many, Setting: The Realms of Terrinoth
Alternativní názvyDescent: Die Reise ins Dunkel (Zweite Edition), Descent: Viaggi nelle Tenebre (Seconda Edizione), Descent: Viaje a las Tinieblas (Segunda Edición), Descent: Voyages dans les Ténèbres (Seconde edition), Descent: Výpravy do temnot (druhá edice), Descent: Wędrówki w mroku (Druga edycja), Descent: Странствия во Тьме (Вторая редакция), Odalent: Kalandok a mélyben, ディセント第2版 〜闇世界への旅立ち〜, 深入絕地:暗黑世界之旅第二版 (繁體版)

Více o hře.

Recenze: Descent Výpravy do temnot Druhá edice
Descent: Výpravy do temnot je opravdovou výpravou, kterou se hráči vzdávají části svých životů. Jakmile začnou hrát, těžko svět jen tak opustí a budou toužit po dalších dobrodružstvích. Hra jim je poskytne v podobě kampaně, která se vyvíjí různě a pokaždé vypadá trochu jinak díky přípravám na partii a nabídce ras hrdinů. Každý scénář má výbornou atmosféru a vše je velice vyrovnané až do konce. Propracovaná a detailní pravidla plná drobností, které potěší, dotváří výborný zážitek. Descent: Výpravy do temnot je (navzdory své vyšší ceně) výbornou zábavou a v první řadě opravdovým zážitkem pro každého milovníka dobrodružství.
Klady:

+ parádní atmosféra
+ kampaň s vývojem
+ zábavná hra za obě strany
+ krásné zpracování
+ variabilní (i scénář lze hrát znovu s různými zážitky)
+ vypráví příběh
+ vybavování postav předměty
Zápory:

- snad jen ta náhoda (která ale podporuje atmosféru)
- vyšší cena (kompenzovaná obsahem)
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pirátské kostky – opice, papoušci a diamanty