Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Existenz On the Ruins of Chaos – LCG s herním plánem

ExistenZ: On the Ruins of Chaos - balení

Země je spálená a zvrásněná mnoha trhlinami. Ve dne i v noci z nich vychází kouř a šlehají plameny. Zdá se, jako by zloba planety za to, co jsme jí provedli vypuštěním viru X-6-10-Z, neznala mezí. Svět je v troskách, stejně jako bájné civilizace, které na jeho povrchu žily. Desítky postav bloumají zničenou krajinou. Zmutovaní vlivem viru. Přeživší.

Poměr sil se změnil. V chaosu kvete zlo. A právě to teď zvedá svoji tvář a bude se snažit dokončit to, co bylo započato. Svými temnými silami otevřeli sopku Vargah a planeta dlouho nečekala na svoji příležitost a začala na povrch chrlit potoky lávy. Obyvatelé, jejichž příbytky se nacházely na úpatí sopky, nyní v hrůze prchají pryč a hledají bezpečný úkryt.

Vy jste jedním z nich. Naštěstí ale nejste tak úplně obyčejný člověk a vládnete magickými silami, které ani po zničení planety neztratily na síle. Právě naopak vir jejich síly umocnil a vy musíte odvést nevinné lidi z vesnice zpět do bezpečí.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos - připravená hra

Hra ExistenZ: On the Ruins of Chaos vypráví příběh o virem zdevastované planetě, ve které se utkají celkem čtyři frakce při svém útěku do bezpečí. Hru vytvořili Patrick Ruedisueli, Bas de Vaan, Niels Molle, Robèr Coolen a Bob van de Vijfeijke v produkci společnosti Cartamundi. Všechno to se dělo v roce 2012 na pozadí vydavatelské firmy Quantuum Magic B.V. Za ilustracemi stojí více než desítka různých autorů.

Krabice hry vás na první pohled zaujme svým pohledem na temnou armádu stojící před siluetou světa. Rozměry má klasické čtvercové, ale je výrazně nižší, než jste zvyklí u jiných her podobného zaměření a typu.

Uvnitř najdete pečlivě zasazené čtyři krabičky s pěknými obrázky. Každá krabička obsahuje balíček karet pro jednu z frakcí dostupných v základní hře. Jsou zde Arnunnianská Aliance, Nemrtvé legie, Konfederace pirátů a Bratrstvo rudých barbarů. Každá z nich se hraje zcela odlišně a obsahuje vždy 50 karet plus jednu základní – váš domov.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos - připravená hra

Co vás asi hodně překvapí je fakt, že taková karetní hra obsahuje herní plán. Na něm se v kruhovém globusovém světě nachází pavučina propletených cest, jimiž se budete moci ubírat. Uprostřed je pak již zmiňovaná hora Vargah, od které se budete snažit dostat pryč.

Abyste ale mohli po plánu běhat, potřebujete k tomu figurky. Ty jsou zde vyvedeny jako štíty různých barev zasazené do připravených stojánků. Jejich kompletaci zvládnete sami při prvním vybalení hry. Každá z dostupných barev (zelená, červená, fialová a modrá) dostane do vínku šest figurek. Nejdůležitější figurku vaší základny, pak jednu pro draka, létající plavidlo, armádu, berserkra a poslední pro šelmu. Všechny budou představovat vaše mazlíčky na herním plánu v případě, že si je vyvoláte.

Tím ale popis komponent končí. Už zbývá jen zmínit pěkně natištěnou příručku plnou poctivých příkladů. Z ní se naučíte hrát ExistenZ během půl hodiny a to přesto, že na kartách je poměrně hodně informací. Samotný herní princip a průběh totiž není vůbec složitý.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos - rozehraná hra

Ale než se k němu dostaneme, ještě se podívejme podrobněji na herní plán. Ten má tedy uprostřed sopku a u ní šest startovních pozic pro vaše hrdiny. Svoji létající základnu si vezete s sebou a posouváte se vždy po čarách a bílých puntících. Pravidla přesunu i souboje platí taková, že byste měli dodržovat směr (nelze třeba útočit a pak ustoupit) a neprocházet zatáčky přes ostré úhly. Proto je dobré si pohyb a cestu plánovat dopředu.

Puntíky mají několik různých podob. Kromě startovních červených s bílou tečkou najdete na plánu ještě chráněné čistě červené (na nich nelze bojovat), šedé cestovací a především bílé s červenou tečkou. Ty jsou cílem vaší celé poutě.

Než se ale pustíme do popisu přípravy, je třeba dodat, že ExistenZ je nejen hra karetní, ale také Living Card Game. To znamená, že zde je velice důležitý příslib nových rozšíření, které hru obohatí. Přitom ale nebudete muset spoléhat na štěstí v náhodně sestavených rozšiřujících balíčcích, ale místo toho dostanete předem jasně danou novou sadu karet, které vám výrazně obohatí zážitek. Takové je LCG, oblíbený formát především posledních dvou let, kdy jejich počet narůstá.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos - rozehraná hra

Ve hře se setkáte celkem se čtyřmi typy karet. Okamžité karty (flux), trvalé účinky (catalyst), energetické krystaly poskytující zdroje pro magii a především summony, tedy vyvolávaná stvoření, které za vás budou bojovat.

Tyto karty od sebe odlišíte snadno podle nápisu v levém poli pod obrázkem. A když už jsme se takto dostali k detailům, podívejme se rovnou na anatomii karty celé. Horní část ovládá nějaká obvykle velice povedená ilustrace. Pod ní jsou dva boxy – ten nalevo slouží jako informace o kartě, jejím typu, maximálním počtu těchto karet v balíčku a především druhu cíle. Každé kouzlo může být použito pouze na určité druhy karet, třeba na summony. Této vlastnosti karty se říká zaostření (focus). Poslední informací, kterou zde najdete, je příslušnost karty do balíčku, pokud se rozhodnete si sestavovat svoje vlastní sady.

Mnohem důležitější pro hru je druhý větší box, který obsahuje schopnosti daných karet a postav. U summonů zde najdete jejich sílu útoku, obrany, rychlosti a vzdálenosti, na kterou dokáže útočit. Pod nimi pak stojí text popisující případné speciální dovednosti a také způsob, jakým jej dosáhnete. Často stačí jen aktivovat kartu (otočit o 90 stupňů), čímž ji pro daný tah vyčerpáte.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos - karty

Poslední důležitá informace kromě názvu karty je cena jejího vyložení, která je uvedena ve čtyřech zdrojích, druzích energie. Každou z nich zastupuje jedno písmeno – B je boost neboli posílení, M je mystika, R je robiumm a poslední H je šílený Halos.

S těmito znalostmi je pak samotná hra velice jednoduchá. Na začátku si připravíte plán, rozeberete barevné figurky podle chuti. Největší bitva ale bude o balíčky karet, které určí frakci, za niž budete bojovat. Start je uprostřed plánu, kam umístíte žeton svojí life base (tedy základny). Všechny ostatní figurky začínají hru vedle plánu. Vyložíte si také kartu vaší základny a ze zamíchaného balíčku doberete prvních sedm karet, s nimiž se pustíte do boje.

Hráči se nyní střídají v aktivaci svých jednotek a ve vykládání nových karet. Na začátku každého kola můžete vyložit jednu kartu zdroje, která vám přidává energii. A věřte nám, že právě tu budete potřebovat ke všemu, co ve hře budete dělat. Ať už je to pohyb, přivolávání posil nebo využívání nějakých dalších sil, všechno stojí energii jednoho nebo více druhů. A vy ji tedy musíte mít k dispozici, abyste vůbec něco takového mohli provést.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos - detail plánu

Nyní můžete vyložit tolik karet z ruky, na kolik vám stačí právě energie. Pokud se jedná o summony, pak je můžete vyvolat na mapu a položit na dané místo odpovídající figurku. Jednu ze šesti. Každý druh jednotky můžete mít ale na bojišti pouze jedenkrát, takže lze ovládat pouze jednu armádu, draka, bestii nebo plavidlo. Další nemůžete vyvolat.

Pro celý průběh hry je ale nejdůležitější pohyb a útok. Obojí spolu úzce souvisí a je propletené s pavučinou cest na mapě. Jak se snažíte se svými jednotkami posouvat vpřed, současně blokujete snahu soupeře. To vám usnadní fakt, že můžete nejen vyvolávat své jednotky jinde, ale lze s nimi také cestovat za pomocí warpových míst.

Za pohyb většiny jednotek musíte ale zaplatit a nestačí pouze jejich kartu aktivovat (= otočit), ale také musíte využít nějakou energii. Její množství a druh je vypsaný přímo u karty u možnosti pohybu. Za tuto cenu se pak můžete posunout až o tolik polí, kolik má vaše jednotka rychlost. Současně můžete také zaútočit na soupeřovu jednotku, které prostě jen přidělíte počet poškození. Boj tedy není nijak řešen, prostě se počítají zásahy. A dokud jednotce stačí životy, může stále cestovat, ale pokud získá poškození odpovídající její obraně, je z bitvy vyřazena.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos - karty

Hra může pak skončit nejen zničením soupeřovy základny, ale také dosažením cílového pole. Ten, komu se podaří přežít a utéct do bezpečí z dosahu sopky, se stává vítěznou frakcí a může slavit. Vítězství a existenci.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos je zajímavým spojením karetní hry s deskovou. A to takovým způsobem, že vám to bude připadat naprosto přirozené. A za to je třeba se poděkovat a složit hold autorům, protože herní plány u LCG jsou zatím novinkou.

Samotná mapa pak působí velice zvláštním a netradičním dojmem, který zaujme většinu hráčů. Stejně jako čtyři zcela odlišné balíčky nabízející různé taktiky. Protože se jedná o living card game, předpokládá se s jejich rozšiřováním. Co je ale dobrou zprávou je skutečnost, že tato hra je plnohodnotná už od začátku a nové balíčky budou pouze přidanou hodnotou a poskytnou větší možnosti.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos - rozehraná hra

Ve skutečnosti jsou ale jednotlivé armády pěkně namixované a s kartami si užijete spoustu napínavých chvil. Díky jednoduchému hernímu systému, ve kterém se za všechno platí prostě pokleknutím dostatečného počtu vyložených karet energie, hru naučíte nováčky během několika minut.

Horší už to je s textem na kartách a se znalostmi balíčku. Ty jsou ke hře hodně potřeba, protože musíte prostě kalkulovat s pravděpodobností, že vám přijde do ruky zrovna ta a ta karta. Bez znalosti svých možností budete jen doufat a našlapovat ve tmě.

Bohužel náhoda dobírání karet může mít v průběhu partie velký vliv. Dobře zamíchaný balíček je základem každé living card game, ale vzhledem k přítomnosti hned čtyř různých zdrojů energie se můžete dostat velice snadno do slepé uličky. V té se na vás soupeř vrhne silou, zatímco vy nebudete schopní se nijak bránit, protože nebudete mít potřebné krystaly. Bohužel tato situace čas od času nastane a vede obvykle k rychlému konci partie.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos - karty

Druhým nedostatkem je začátek souboje samotný. Hráči sice nejsou svými základnami od sebe nijak daleko, ale obvykle se hned neženou do ofenzívy. Tím je prvních několik kol hodně pomalých a nepříliš záživných.

Ovšem ve chvíli, kdy se hráči začnou na mapě napadat a navzájem si blokovat cestu do bezpečí, začne ExistenZ opravdu excelovat. Největší roli v tom mají skvěle navržené karty, možnosti mít také podpůrné schopnosti vedle plánu a využívat jejich síly. Žádné jednotky nejsou nezničitelné a s použitím správné taktiky a pohybů můžete vybruslit z mnoha situací.

V průběhu hry musíte dobře hospodařit se surovinami. Ty se vám sice na začátku každého tahu obnovují, ale jejich zdroje nejsou nevyčerpatelné. Vzpomeňte si, že je potřebujete nejen na vyvolávání nových jednotek, ale i na podporu armády a především na její přesun. Za každou takovou činnost musíte zaplatit a často vám vaše prostředky nebudou dostačovat k provedení všeho, co budete chtít.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos - karty

Zajímavé je, že partii ExistenZ lze hrát nejen ve dvou, ale také ve třech a čtyřech soupeřích. V každé situaci je startovní rozložení odlišné. Lze dokonce hrát týmovou hru. To je další možnost, jak si okořenit svoje zážitky.

ExistenZ má velice povedenou grafiku. Jenže je vidět, že se na ní podílelo opravdu hodně autorů, takže kvalita a styl často kartu od karty kolísá. V celkovém dojmu ovšem je hra velice vysoko a působí vynikajícím dojmem. Jen sourodost mohla být na trochu vyšší úrovni.

ExistenZ: On the Ruins of Chaos, neboli X610Z, je living card game pro akčně založené hráče, kteří mají rádi konfliktní hry. Sice musí překonat několik úvodních kol míru a mít trochu štěstí při dobírání karet energie, ale pak už je čeká povedená strategická řežba. Pokud tedy máte rádi karetní hry a ExistenZ vás zaujal, pak mu určitě dejte šanci!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPatrick Ruedisueli
IlustracePeter Coolen, Erik de Brouwer
VydavatelQuantuum Magic
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba90
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(2 voters)
KategorieCard Game, Fantasy
MechanismyHand Management, Point to Point Movement
RozšířeníExistenz: On the Ruins of Chaos – Energy Sublimation Apparatus Promo
Alternativní názvyX610Z: Living Card and Board Game

Více o hře.

Recenze: Existenz On the Ruins of Chaos – LCG s herním plánem
ExistenZ: On the Ruins of Chaos je povedená karetní LCG hra. Na počátku vás asi zaujme především svým luxusním zpracováním a nádhernou grafikou. Ale naštěstí to není vše, co se uvnitř ukrývá. Čeká vás originální spojení karetní hry s plánem a šest jednotek, které se po ní pod vaší barvou mohou pohybovat. Bojujete na dvou frontách - snažíte se dorazit se svojí základnou do bezpečí, ale přitom také bráníte soupeři, který se na jiné části mapy snaží o totéž. K tomu využíváte kouzel placených čtyřmi různými energiemi. A to je zároveň příčinou napětí, ale také problémů. Čtyři různé suroviny totiž předpokládají, že budete mít trochu štěstí. Pokud vám nepřijde správná karta na začátku, můžete se dostat do problémů a kvůli této nevýhodě prohrát. A čeká vás také trochu pomalejší začátek partie. Kromě toho je ale ExistenZ podařenou přímočarou hrou o přímém konfliktu několika hráčů. Nechte se nakazit virem X-6-10-Z i vy!
Klady:

+ Living Card Game s herním plánem
+ několik surovin, kterými platíte za vykládání karet
+ grafika karet
+ možnost hrát ve dvou až čtyřech hráčích
+ neobvyklé rozložení cest na plánu
+ až šest figurek na plánu
+ náročné rozhodování
+ jednoduché souboje (jen ubrání životů)
+ čtyři frakce
Zápory:

- určitě zatoužíte po rozšiřovacích balíčcích, které nejsou ještě v prodeji
- náhoda má díky většímu počtu surovin větší vliv na hru
- začátek partie není tak zábavný
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Professor Tempus a cestování časem