Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Exxpedice – výprava za znalostmi

Vědomostní hry jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Svědčí o tom třeba obrovský úspěch televizního AZ Kvízu (recenze deskové hry AZ Kvíz) nebo Trivial Pursuit. Právě této obliby se chytili už kolem roku 2000 pánové Rostislav Pospíšil a Tomáš Večeřa z Brna z firmy CCB.

Krabice o čtvercovém tvaru obsahuje hromadu materiálu. Vaším největším problémem na začátku však bude se k nim dostat, protože krabice je nešťastně vyrobena a lze ji otevřít pouze s notnou dávkou trpělivosti. Naštěstí pokud ji budete otevírat častěji, což je pravděpodobné, tak se časem ochodí. Ovšem to trápení stojí za to, protože uvnitř mimo kratičkých pravidel najdete oboustranný hrací plán a dvě krabičky, které ukrývají to nejdůležitější: otázky. Samozřejmým doplňkem jsou figurky, jež budou reprezentovat váš postup ve hře a kostka, která tvoří nezbytný náhodný element.

Krabička nadepsaná Vševěd obsahuje celkem 1344 otázek na 336 kartičkách, zatímco druhá krabička s názvem Junior ukrývá 672 otázek na 168 kartičkách a je určená pro mladší děti od sedmi do deseti let. Kartičky samotné mohly být o trochu silnější (ty v standardním Vševědovi, v Juniorovi jsou totiž silnější), ale i takto jsou vyrobeny z kvalitního odolného materiálu. Jsou oboustranné, přičemž na jedné straně jsou otázky a na druhé naleznete odpovědi.

Protože se jedná, jak napovídá název, o expedici, vydáte se společně se svojí figurkou na výpravu do středu hracího plánu. Pouze jeden se může stát vítězem a o tom rozhodnou znalosti a trocha toho štěstí.

Základní varianta hry je tvořena sedmi soustřednými čtverci. Hráči začínají každý na jednom rohu plánu a vydávají se po směru hodinových ručiček. Ten, kdo je na tahu, hodí kostkou a posune se o patřičný počet polí. Pokud vstoupí na obyčejné pole bez znaku, dostane otázku. Správná odpověď mu umožní pokračovat v tahu a házet znovu kostkou, v případě špatné odpovědi je na řadě další hráč.

Speciální políčka na desce tvoří postup o jeden čtverec blíže středu (po správné odpovědi na otázku nebo přímo), sestup o jeden čtverec dále od středu (po špatné odpovědi na otázku nebo přímo) a políčko STOP, po kterém je okamžitě na tahu jiný hráč.

Vyhrává ten ze soupeřů, kterému se podaří nejdříve dosáhnout středového políčka, tedy vystoupat přes sedm čtverců.

Druhou hlavní variantou je Exxpedice Speed, k jejímuž hraní slouží druhá strana hracího plánu. Na ní je nakreslen okruh o 64 polích. Vyhrává ten, který jej dokáže nejrychleji oběhnout. Hráči se střídají ve hře po jednom hodu kostkou.

Na Speed straně lze hrát také varianty Dostih a Slimák. Změna u Dostihu spočívá v tom, že hráč po správné odpovědi pokračuje dále v tahu. U Slimáka naopak hází kostkou pouze v případě, že odpoví dobře na položenou otázku.

Dosud jsme nezmínili jednu velmi důležitou vlastnost otázek ve hře Exxpedice. Na každé kartičce totiž jsou čtyři otázky rozdělené podle obtížnosti na písmena A-D (A je nejlehčí), podobně jako například u oblíbené hry Byl jednou jeden život (recenze Byl jednou jeden život). Na rozdíl od ní jsou v Exxpedici otázky vybrané s citem a opravdu odpovídají konkrétní obtížnosti.

Navíc jsou jednotlivé kartičky rozděleny tematicky na sedm podskupin snadno poznatelných podle lemování karet. Jedná se o okruhy: příroda, sport, technika, geografie, kultura, historie a všeobecné. Je pouze na hráčích, které oblasti si do konkrétní partie zařadí, mohou hrát se všemi zamíchanými nebo klidně pouze s jednou.

Autoři doporučují obtížnost otázek zvyšovat v průběhu hry, což se nám také osvědčilo. V prvních dvou okruzích se hraje na obtížnost A, následující dva na obtížnost B, pak C a zlatý sedmý okruh připraví pro hráče nejtěžší otázky D.

Volba obtížnosti zároveň umožňuje soupeřit dospělým s dětmi, protože na začátku hry lze pro každého účastníka stanovit jeho konkrétní obtížnost. Navíc můžete dětem pokládat otázky ze speciální krabičky Junior. Ta je navíc snadno odlišitelná popiskem, takže se nemusíte bát jejich zamíchání.

Při čtení otázek doporučujeme kartičky pokládat na stůl, protože obvykle budete sedět proti sobě. V tu chvíli by váš soupeř měl odpověď na kladený dotaz přímo před svýma očima.

Hráč nemůže ani s obrovskou dávkou štěstí a vědomostí vyhrát hru v jednom tahu. Existuje totiž pravidlo, že pokud hráč postoupí o úroveň (okruh) výš, končí tím jeho tah a na řadě je jeho soupeř.

Ve standardní hře kromě samotného čtení otázek chybí jakákoliv hráčská interakce, která by zvyšovala soupeření. O to se stará dodatek v pravidlech, který píše o takzvaných flekovaných otázkách. Na začátku hry se každému ze soupeřů přidělí fleky (doporučený počet je tři až pět), reprezentované třeba sirkami. Ve chvíli, kdy hráč dostává novou otázku, může se kdokoliv z protihráčů rozhodnout ji oflekovat. Tím vlastně provede jakýsi druh sázky. V případě špatné odpovědi sestupuje odpovídající hráč o okruh níže, pokud odpoví správně, sestupuje figurka flekujícího hráče.

V pravidlech jsou také další varianty pro ulehčení a ztížení hry jako vícenásobné otázky za tah, možnost zvolit nižší obtížnost v případě, že hráč neví a podobně.

Na internetových stránkách hry se dozvíte o některých chybách v odpovědích nebo změnách, ke kterým došlo od jejího prvního vydání (třeba změna pravidel ve stolním tenise změnila délku setu z 21 na 12 bodů). Všechny opravy a několik úsměvných připomínek od fanoušků najdete na adrese http://www.exxpedice.cz/cz/erratta.html.

Jednotlivé partie jsou překvapivě rychlé a to i vzhledem k faktu, kolik během tohoto času stihnete položit otázek. Šestice hráčů je sice omezení dané pravidly, ale ve skutečnosti se může hry zúčastnit klidně i více soupeřů.

Exxpedice nabízí velmi širokou škálu zábavy, otázek je dostatečné množství na to, abyste stihli odpověď zapomenout, nežli se znovu propracujete ke stejnému dotazu. Velmi se nám líbí jednotlivé varianty a vyvažování obtížnosti mezi hráči, které hru dostává bez problémů do kategorie rodinných kvízových her.

Jediný černý petr padnul na zpracování a trochu vyšší cenu. Oboje má na vině fakt, že se jedná o amatérské autory, kteří si hru vyrábí v podstatě na koleně. O to je příjemnější dojem z celé hry, plán sice nevypadá na první pohled úplně líbivě, ale svůj účel plní dokonale a to je hlavní.

Navíc pokud tuto cenu jednou zaplatíte, můžete si ke hře pořídit ještě rozšiřující balíčky: Vševěd II, Sport, Světová historie, Česká historie (každý balíček přináší dalších 1344 otázek za příznivých 189 korun). Autoři vydali i speciální verzi pro golfové nadšence, takzvanou Golf Edition, která obsahuje navíc 672 otázek z golfové oblasti. Škoda jen, že autoři dále hru nerozvíjejí a nedočkáme se tak slibovaných dalších tematických (a jazykových) rozšíření.

Je překvapivé, že Exxpedice si nezískala za těch deset let více fanoušků a větší popularitu, možná to je dáno pouze nedostatkem marketingové podpory ze strany autorů. Důležité však je, že i po těchto deseti letech má stále co nabídnout. Za sadami otázek je vidět snaha autorů a spousta práce v jejich třídění podle obtížnosti.

Recenze: Exxpedice – výprava za znalostmi
Klady:

+ vyvážená obtížnost
+ spousta otázek
+ sedm oblastí
+ oboustranný hrací plán
+ v pravidlech obsažené varianty her
+ záleží v první řadě na znalostech, pak na štěstí
Zápory:

- cena
- tenké kartičky
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: BrainBox V kostce Desková hra – kolik kostek se vejde do deseti vteřin?