Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Favelas – renovace domů chudoby

favelas-01

V brazilském Rio de Janeiru je jedno místo, které je krásné a současně děsivé. Jsou to slumy, které se nazývají favelas. Místo, které je opředeno chudobou a přesto svým vzhledem, barevností a záplavě domů, láká k návštěvě. Ne každý turista se sem odváží, ale jako umělci jste dostali jedinečnou možnost – projekt renovace a zkrášlení této oblasti je na spadnutí.

Bohužel se to všechno bude odehrávat pouze virtuálně u nás na stole. Ale snad i tak vznik této deskové hry vzbudí zájem o tuto smutnou oblast. Autorem hry s titulem Favelas je Chris Bryan a jeho výtvor připravila k vydání společnost Wizkids v roce 2017. Barevný obleček dodal celé zábavě ilustrátor Kwanchai Moriya. O distribuci na evropském trhu se stará firma Esdevium Games.

Hra sice má nenápadnou bledě modrou barvu, ale na víku vidíme takovou malou planetku tvořenou pestrobarevnými domečky. Uvnitř na hráče čeká spousta vycvakávání, protože tou stěžejní komponentou celé hry jsou kartonové šestiúhelníky. Jsou spojené do bloků po jedné či dvou dílcích. Ale hráči si každý před sebe položí mnohem větší oblast v podobě startovní destičky z devíti takových šestiúhelníkových domů. Právě to je část favelas, kterou hráč renovuje. Každá je trochu jiná, takže soupeři dostanou každý jednu náhodnou.

favelas-08

Z dvoudílných destiček vytvoří hráči zásobu uprostřed v podobě tří hromádek. Na konec každé z nich je třeba přidat také dílek konce kola. Tři první náhodně otočené dílky vytvoří otevřenou startovní nabídku. Hned nad nimi je třeba udělat prostor hromádku jednodílných stavebních dílků a pro bodovací destičku. Na políčko s nulou každý z účastníků umístí jeden ukazatel bodů a hodí sadou pěti kostek. Ty pak podle barvy rozmístí na společnou desku s číslicí, která padla a tím nastaví první zadání od radních města.

Celé zkrášlování města se odehrává na prostoru tří let, kterým odpovídají jednotlivé hromádky destiček. Každý rok se uzavře po objevení dílky s koncem roku. Ve svém tahu si nejdříve hráč dobere nový dílek do ruky. Může si vždy vybrat buď z otevřené nabídky tří destiček, nebo naslepo z hromádky pro aktuální rok.

Nově získanou destičku je třeba ihned umístit. Lze tak překrýt jakoukoliv oblast na své herní ploše, ale vždy může hráč pokládat dílek pouze tak, aby ležel celý ve výšce a nepřesahoval základnu plánu. Při tom se všichni soupeři snaží překrýt políčko dílkem stejné barvy. To hráči totiž umožní ovlivnit hodnotu na kostce, která leží ve stejné barevné oblasti. Je pouze na hráči, jestli hodnotu kostky navýší nebo sníží. Tady se každý bude řídit svojí taktikou.

favelas-03

Pokud hráči nevyhovuje ani jedna z možností výběru destiček, může se rozhodnout dobrat dílek jednotlivý. Toto rozhodnutí současně znamená, že musí povinně upravit hodnotu průhledné kostky. Upravení hodnoty je vždy povinné, takže i když kostka dosáhne maxima a pro hráče není výhodné její číslo snížit, musí tak udělat.

Hráči si tak dobírají jeden dílek a hned jej použijí. Jakmile se objeví destička s popiskem konec roku, daná fáze partie končí. Hráči si pak všichni obodují svůj barevný výtvor. Bodové ocenění dostane ale za barvu jen ten, kdo má na své ploše viditelných nejvíce domů. Ale to není vše, protože hodnota této většiny znamená pouze tolik bodů, jakou číslici ukazuje v závěru roku kostka pro tuto barvu. Průhledná kostka pak přinese odměnu všem hráčům, kteří mají na závěr roku viditelných všech pět barev.

Poté hráči pokračují v druhém a třetím roce, jejich stavby ale zůstávají a musí s nimi pokračovat dál. Postupně tak překrývají svoje domy dalšími a dalšími barvami, upravují kostky a snaží se všechno zvrátit pro sebe. Na konci třetího roku si všichni soupeři porovnají nastřádané body na stupnici a ten, kdo jich nasbíral nejvíce, se stává vítězem.

favelas-12

Favelas je tak pravidly a průběhem velmi nenáročnou hrou o přikládání destiček a snaze získat převahu v některé z barev. Hráči současně sami ovlivňují také bodové odměny za jednotlivé barvy, mohou tak pomoci sobě nebo uškodit soupeřům.

A přesto nerozhodují hráči o všem. V každém kole si musí vybrat z nabídky dílků a někdy prostě budou odkázaní na štěstí a smůlu. Současně se ale právě touto částí partie ukáže, jak se umí vypořádat s nechtěnými destičkami. Obvykle je většinu barev možné chytře využít a upravovat tak hodnoty na kostkách. S tím lze vždy pracovat pouze ve chvíli, kdy hráč překryje domeček jinou stavbou stejné barvy.

Díky opravdu jasným a základním pravidlům je hra skvělým magnetem pro rodiny a méně zkušené hráče. A tady bude rozhodně slavit úspěch, protože překrývání barev, změna hodnot na kostkách, a po tom všem bodování na základě většiny, je zárukou zajímavého průběhu.

favelas-13

Konec partie nikdy není předem jasný a může se odehrát v rámci několika posledních destiček. Díky tomu je konec každého z roků napínavý, protože situace se může změnit, ještě než rok končí. Naštěstí tyto roky jsou tři, takže hráči mají možnost napravit chyby z předchozích let.

Aby byla legrace se změnou kostek, pak je pochopitelně ideální co nejvyšší počet účastníků. To znamená tentokrát konkrétně čtyři protivníky, kteří pak mohou velmi dobře bojovat o převahu v jednotlivých barvách. Partie je přesto stále rychlá a celá barevná bitva je záležitostí nějakých čtyřiceti minut.

Zpracování je vynikající. Krásné barvité ilustrace celou hru opravdu zdobí a rozložená města vypadají opravdu krásně. To všechno dotváří ještě obrovské kostky. Celkově tak zážitek kazí snad jen mírně diskutabilní znovuhratelnost, protože mezi partiemi se toho moc nezmění.

favelas-16

Favelas je tak trochu abstraktní hra, která s sebou přináší zajímavou rodinnou zábavu. Zdobí ji jednoduchá pravidla a také příjemný průběh. Všechno to krásně vypadá, takže hře (především s ohledem na cílové publikum) odpustíme i mírné rezervy v opakovaném hraní. Favelas jinak ale dělá svojí barevnou povahou také radost a barevný zážitek.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChris Bryan
IlustraceKwanchai Moriya
Vydavatel17wanzy (Yihu BG), Arclight Games, WizKids (I)
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk14 and up
KategoriePuzzle
MechanismyArea Majority / Influence, Tile Placement
RodinaCountry: Brazil
Alternativní názvyファヴェーラ, 五彩贫民窟

Více o hře.

Recenze: Favelas – renovace domů chudoby
Favelas je hra, ve které jde především o správnou taktiku a použití. Téma tu sice je, ale ve výsledku se jedná spíš o abstraktní zábavu. Díky jednoduchým pravidlům je hra důležitým adeptem na zábavu u deskovkových začátečníků. Ti náplň hry dozajista ocení, protože nabízí zajímavou kombinaci několika prvků. To vše je zabaleno v krásném hávu, takže Favelas je velmi solidní rodinnou hrou.
Klady:

+ krásný vzhled
+ jednoduchá pravidla
+ výborné ve třech a čtyřech
+ hráči ovlivňují bodování
+ překrývání destiček je taktické
Zápory:

- znovuhratelnost
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mistakos – židliáda