Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Figurix – tři obrázky v jednom

logo-figurix-01

Kroužek se cítil prázdný. Mohl se jen kutálet, ale vítr mu profukoval bříškem. Nebylo to vůbec příjemné, a tak se vydal na cestu. Rodiče ho zrazovali, že prý to je nesmyslná výprava a že šance na nalezení takového bříška je prakticky nulová. Přesto si nenechal svoje odhodlání vymluvit a vyrazil. A co se nestalo, opravdu našel svoji druhou část. Ale pořád mu něco chybělo. Společně s jeho dvojčetem se kutáleli dál, až najednou byli tři. Obrázek je doplnil a najednou byli kompletní. A šťastní.

O tomhle trápení tvarů a obrázků vypráví desková hra Figurix, kterou vydává společnost Ravensburger a přináší ji i na český trh. Celá zábava pochází z roku 2011 a z hlavy pana Hermanna Seitze. Ilustracemi oživil celý obsah Joachim Krause.

V překvapivě velké krabici se toho zase tolik nenachází. Žlutá barva a ptáček na obalu nás ale zvou dovnitř a zpočátku si toho nevšimneme. Všechny ty velké čtvercové desky plné obrázků (devět) a kulaté plastové žetony nás okouzlí. Určitě jim v tom pomáhají ty kostky. Známé čarodějnice. A přesto si později všimneme, že krabice je zbytečně vycpaná, když by se stejný obsah vešel do polovičního rozměru.

logo-figurix-04

Na začátku partie hráči vezmou šest velkých desek a rozloží je před sebe na stůl do obdélníku. Každý z nich je jedinečný a odlišuje se od všech ostatních a to minimálně jedním prvkem – kroužkem, kolečkem nebo obrázkem ve středu. Hráči si pak zvolí barvu a dostanou od ní sadu malých kulatých žetonů.

Na začátku každého kola by si měli hráči vzít do ruky jeden z těchto žetonů. Navíc začínající hráč dostane také trojici kostek. Ty dohromady poskytují 54 možností výsledků (3 x 3 barvy x 6 obrázků), tedy stejný počet, jako je místeček na deskách ve středu.

A každé správné kolo začíná právě hodem těmito třemi kostkami. V tu chvíli se pohledy všech hráčů upírají k jejich výsledku. Kombinace všech tří symbolů dohromady dá souřadnici, kterou budou hledat protivníci na deskách a snažit se být tím prvním, kdo tam umístí kulatý žeton úspěchu. Pouze ten nejrychlejší hráč může svůj žeton nechat na místě.

logo-figurix-11

Postupně v následujících kolech hráči rozmisťují svoje žetony na plán a snaží se být těmi nejúspěšnějšími. V budoucích kolech může padnout znovu stejná kombinace. V tu chvíli je povoleno, aby se k vítěznému žetonu z minulých kol přidal nový. Hráči se tedy i tak zbaví dalšího žetonu. A právě o tom jim jde. Vítězem se stává ten, kdo vyloží na plán všech šest svých žetonů.

Figurix je tedy prostou a jednoduchou reflexní hrou. Kromě jasných barviček a velkých kostek nepřináší vlastně nic nového. Všechno už jsme tu měli – házení kostkou, hledání symbolů a zbavování se žetonů. Není tedy jednoduché ospravedlnit jeho existenci.

logo-figurix-10

Na hře se nám nejvíc líbí velké herní plány, které zaberou dost místa, ale jsou velmi přehledné a snadno rozeznatelné i z dálky. A to určitě prospívá i celkovému zážitku ze hry, která je znatelně určena pro menší hráče už od pěti let. Těm se bude také líbit nejvíc, pokud tedy už podobnou hru nemají. Právě v tom případě může být Figurix nakonec dobrou volbou.

Žetony působí hodně obyčejně, ale celkově je hra pěkná a funguje dobře od dvou do šesti hráčů. Ve větším počtu trvá výrazně déle, zatímco duel je snadno u konce během pěti minut, partie v šesti může trvat i čtvrthodinu. To ale ani tak není nic závratného, u čeho by nevydržely sedět klidně i předškoláci.

logo-figurix-14

Figurix je reakční hrou, která je funkční a zábavná. Jenže jejím hlavním nedostatkem je zoufalý nedostatek originality. Je podobná spoustě jiných her a nenabízí nic, co by vás donutilo si koupit právě ji. Figurix je veskrze průměrnou hrou, kterou snadno zaměníte za další, jí podobné.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHermann Seitz
IlustraceJoachim Krause
VydavatelDamm / Egmont, Discovery Toys, F.X. Schmid, Ravensburger, VAKKO
Rok vydání1985
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieChildren's Game, Dice, Real-time
MechanismyDice Rolling, Pattern Recognition
Alternativní názvyCover Up, Figur-mix, Figurix, 피구릭스

Více o hře.

Recenze: Figurix – tři obrázky v jednom
Figurix je hra, které vládnou kostky a postřeh. Dohromady vytváří vždy 54 možností, na něž hráči musí rychle reagovat. Plán vypadá vždy trochu jinak, protože desky lze poskládat do odlišných uspořádání. Ovšem samotná hra nenabízí nic jiného než právě to staré známé spojování tří kombinací a hledání výsledku. Kdo je první, zbaví se jednoho ze svých žetonů. Ty jsou jen obyčejná plastová kolečka. A tak Figurix zahazuje veškeré svoje šance být výjimečný a zůstává nenápadnou hrou, která určitě pobaví.. stejně jako jí podobné.
Klady:

+ velké plány
+ pěkné ilustrace
+ tři kostky = hodně možností
Zápory:

- zbytečně velká krabice
- obyčejné žetony
- originalita
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Letter Jam – rozmačkaná písmenky