Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Grabolo Little Mole – Krtek a karty

grabolo-little-mole-10

Krteček se doslechl, že myška dostala k narozeninám karty. Jenže jsou větší než ona, tak jí okamžitě přispěchal na pomoc. Jednu po druhé ji náročně vytahali na povrch a rozložili. Jenže něco chybělo. Teprve s pomocí padajících lístků okolních květin mohli hrát. Kdo rychleji doběhne na kartu stejné barvy, jako je na nově padajícím lístku, vyhrává!

Děti, které se rozhodnou hrát si s Krtečkem ale nebudou muset nikam běhat. Místo toho mohou jednoduše zůstat sedět u stolu, protože právě sem za nimi dorazí nová varianta hry Grabolo s tématem večerníčku o krtkovi. Na krabičce ale v rámci mezinárodnosti najdeme podtitulek Little Mole, který by mohl leckoho oklamat. Ale samotný obrázek na plechovém víčku už ne. Za vznikem této verze samozřejmě stojí autorka originálu Maureen Hiron a pak také firma Stragoo Games.

A než víko otevřeme, kromě krtka a myšky si všimneme ještě jedné vodní kapky. Ta naznačuje, že i tyto karty jsou voděvzdorné a děti si s nimi tedy mohou hrát klidně i u vody. A uvnitř je celkem šestatřicet karet a dvě různě velké kostky – jedna s barevnými puntíky a druhá s portréty všech důležitých hrdinů – krteček, myška, žabka, ježek, veverka i zajíček. Na kruhových kartách jsou pak přesně tyto postavy s různými barvami pozadí.

grabolo-little-mole-03

Na stole hráči rozloží všechny karty obrázkem nahoru a to zcela náhodně. Poté se hráči střídají na tahu a vždy hodí dvojicí kostek. Ty určí kombinaci postavy a obrázku, který musí všichni soupeři najít a to co nejrychleji. Pouze ten, kdo na ni jako první položí svoji ruku, si ji může vzít k sobě jako svoji kořist.

Hráči se v házení kostkou střídají, takže pokaždé je znevýhodněný rozptýlením pozornosti někdo jiný. Jenže jak karet ubývá, zvyšuje se šance, že již někdo kombinaci ukořistil dříve a na stole tedy už neleží. A protože si hráči svoje úlovky ukládají obrázkem dolů, musí si všichni pamatovat, kdo má jaké karty. Při opakovaném hození kombinace lze takovou kartu ukrást soupeři, pokud správně hráč jmenuje jako první jejího aktuálního držitele.

Za omyly hráči vždy platí jednou kartou ze svého držení zpět na stůl. Partie pokračuje střídáním v hodech kostkou a bojem o karty až do chvíle, než některý z účastníků získá cílový počet. Tento hráč se okamžitě stává vítězem.

grabolo-little-mole-01

Na hře Grabolo: Little Mole tedy zcela jasně není nic nového. Jedná se pouze o změnu vzhledu, která ale naštěstí je ku prospěchu. Zatímco u původní hry bojují hráči o nekonfliktní obrázky a barvy, tentokrát je všechno mnohem osobnější. A to především pro české hráče, kteří mají ke krtečkovi prakticky srdcový vztah.

Hra samotná je stále výborná. Ne proto, že bychom tu neměli jiné hry s nutností být nejrychlejší, když se objeví nějaké zadání. Takových je spousta. Jenže pak do hry vstoupí šance krást karty soupeřům. A tento důraz na paměťový prvek je vynikající a dodává partii náboj i v pozdějších fázích. Nikdy není nic jasného a je možné zvrátit vše ve svůj prospěch, i když se vám na začátku nedaří.

grabolo-little-mole-05

Partie při tom zůstává velmi rychlá, ale především přístupná i skupinkám až šesti hráčů, kteří pak mají až problémy se u jednoho stolu směstnat tak, aby všichni všude dosáhli. Ale čím více konkurence, tím lépe. Bez ohledu na počet soupeřů bude i s šancemi na občasné loupení partie u konce během patnácti minut. Ve více hráčích je totiž cílovým počtem třeba jen šest karet pro jednoho (oproti deseti ve dvou).

Rozhodně musíme pochválit zpracování. Kruhové karty už nejsou takovou výjimkou, ale voděodolné karty jsou stále specialitou tohoto vydavatelství. K tomu přidejme plechovou krabičku a skvělé barevné obrázky populárního večerníčku.

grabolo-little-mole-06

Grabolo: Little Mole je kopií hry, která už tu je. A přesto právě tato verze je lepší ve všech ohledech, protože nabízí svět jednoho z našich největších hrdinů. Krtečka. A tento svět je přesně ten, který dokáže uhranout dětem a rodičům mnohem lépe. Přejeme tedy Grabolo: Little Mole velký úspěch, protože hra je to rozhodně dobrá!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMaureen Hiron
IlustraceMaureen Hiron
VydavatelStragoo Games, 999 Games, Bonaparte, Game Factory, Happy Baobab, John Adams (IDEAL), KENSHO Kft., Lúdilo, PlayMonster
Rok vydání2012
Počet hráčů3 - 5
Herní doba20
Minimální věk4 and up
KategorieDice, Real-time
MechanismyMemory, Pattern Recognition
Alternativní názvyBogyó és Babóca, Grabit, Grabolo Junior, Grabolo Kisvakond, Grabolo: Little Mole, 와글와글 사파리

Více o hře.

Recenze: Grabolo Little Mole – Krtek a karty
Grabolo: Little Mole sice je pouhým (v uvozovkách) přebarvením klasického Grabola. To ale v tomto případě vůbec nevadí, protože ze hry vyzařuje kouzlo krtečkova světa. To, které umí uhranout dospělým i dětem a na které všichni vzpomínáme ještě dnes. A právě proto je toto okamžitě naší nejoblíbenější verzí hry Grabolo. Pokud tedy Grabolo nemáte, pak si pořiďte Little Mole. A pokud jej máte, tak jej darujte a pořiďte si krtečka!
Klady:

+ krteček
+ zpracování a voděodolnost
+ loupení karet
+ kostky rozhodují
Zápory:

- nic nového proti Grabolu
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mage Knight Desková hra – absolutní zážitek pro všechny dobrodruhy