Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Grabolo – s čerty nejsou žerty

Grabolo - balení

S čerty nejsou žerty, a když se před vámi jeden takový roháč zjevil, lekli jste se a upustili lžičku, kterou jste právě drželi, na zem. Prý je tu, aby dodržel dohodu, kterou uzavřel s vaším tatínkem, když byl v nouzi. Za deset let přijde a vezme si to nejlehčí, co v domě najde. A tak vás zaprodali.

Naštěstí čerti milují všechno kulaté, takže se nechal přesvědčit na jednu partii rychlé karetní hry. Možná to nevíte, ale protože jsou čerti od sazí úplně všude i kolem očí, tak špatně vidí. Jejich kukadla jim pořád slzí a kvůli tomu se pořád musí odvracet. Vyvlékněte se peklu z náhubku a ještě se u toho dobře pobavte!

Možná právě k nám dorazila karetní hra Grabolo od autorky Maureen Hiron. Její jméno si můžete pamatovat už z jiné naší recenze na barevnou hru Continuo (recenze). V případě Grabola se jedná o jednoduchou karetní hru, ve které vládne postřeh, barvy, čísla, ale k vítězství vám pomůže i trocha paměti.

Grabolo - připravená hra

Na Grabolo se čekalo poměrně dlouho. Vydavatelská společnost Stragoo Games nás na ni lákala na svých stránkách už od začátku roku 2013 (nás pak ještě o pár měsíců dřív), ale teprve teď, o čtyři měsíce později si ji můžeme opravdu zahrát. Jedná se po delší době o první hru od firmy, která nám přinesla skvělého Speedway Championa (recenze) i zajímavý Klondike 1896 (recenze).

Tentokrát ale nečekejte žádné velké krabice a záplavy součástek, Grabolo sází na jednoduchost a podle toho také vypadá. Přitom vás ale velmi rychle zaujme díky své kulaté kovové krabičce s prolisy a vystouplými místy, jak je dnes moderní. Poprvé nás tímhle vzhledem dostala Timeline (recenze), ale kovové krabičky se nikdy neomrzí. Obzvlášť, když mají ještě zajímavý tvar.

Na svůj průměr je box poměrně vysoký a neustále štěrchá. Tajemství toho cvakavého zvuku odhalíte až ve chvíli, kdy poprvé zvednete víko. Uvnitř se kromě 36 karet nachází také dvojice kostek – jedna je číselná od jedničky do šestky a druhá má na sobě šest barev modrou, žlutou, zelenou, bílou, červenou a hnědou. Barvy jsou zvolené dobře a nejblíž odstínem si jsou červená a hnědá, ale i ty od sebe rozeznáte v umělém osvětlení.

Grabolo - připravená hra

O kartách se už na venkovní straně krabičky dozvíte jednu velmi zajímavou informaci. Tu označuje modré logo kapky s písmeny H2O. Nápis „water resist“ pod ním už pak je jen potvrzením toku vašich myšlenek. Karty jsou opravdu vodě odolné a díky tomu je hra vhodná nejen na hraní s dětmi, ale třeba i na zábavu ve vaší oblíbené hospůdce.

Samotná pravidla jsou popsaná na jednom kruhovém lístečku, který překrývá balíček karet. I on je má na dotek opravdu takový hrubý povrch, kterým se nejspíš vyznačuje právě ošetření proti působení vody. Všechny karty na sobě mají jednu velkou číslici a především jejich pozadí odpovídá jedné z již vyjmenovaných barev, které se nachází na šesti stěnách kostky. Na zadní straně najdete barevné ruce a logo hry.

Začátek partie představuje rozložení kulatých karet po stole. Důležité je, aby všechny byly otočené číslem nahoru a viditelné pro hráče. Tyto zamíchané a rozmístěné karty představují herní plán, ve kterém budete hledat dle zadání. Ke hře pak potřebujete už jen dvě kostky. Hráči do začátku nedostanou nic.

Grabolo - rozehraná hra

V Grabolu hrají všichni současně, jen se musí najít jeden hráč, který na začátku kola hodí kostkami. Ve chvíli, kdy padne nějaká kombinace číslo – barva, začnou ji všichni hledat mezi kartami na stole. Jakmile ji najdete, musíte na ni položit ruku. Žádné braní do ruky, nic takového není povolené, protože karty by asi takové zacházení dlouho nepřežily.

Kdo jako první dokázal položit ruku na správnou kartu, může si ji vzít k sobě a číslem otočenou dolů ji položí na vítěznou hromádku. Tady všichni hráči střádají získané karty, které jim ve výsledku přinesou body a mohou z nich udělat vítěze.

Zatím by se podle všeho jednalo o jednoduchou reflexivní karetní zábavu. Jenže Grabolo má v kapse jeden důležitý zvrat. Ten nastane ve chvíli, kdy na kostkách padne nějaká kombinace podruhé. To znamená, že karta už na stole neleží, ale místo toho je schovaná v balíčku některého z hráčů.

Grabolo - rozehraná hra

V tu chvíli se snažíte místo hledání na stole uhodnout, kdo má kartu ve svém balíčku. Pokud se vám to povede správně jako prvnímu, získáte tuto kartu ze soupeřovy hromádky. Ale v případě, že jste se zmýlili a označili nesprávného hráče, musíte naopak odevzdat jedno číslo ze své sbírky zpět na stůl. Díky tomu se karty točí a některé můžete na stole najít i vícekrát. Nejdůležitější tak zůstává mít přehled o všem, co se děje a dobře si pamatovat, kdo kterou kartu získal.

Partie končí ve chvíli, kdy některý z hráčů nasbírá předem určený počet karet. Ten závisí na počtu soupeřů, kteří se bitvy účastní. Vždy se musí jednat o tolik karet, abyste po vynásobení počtem hráčů dostali číslo menší než 36, tedy celkový počet kartiček na stole.

Grabolo je příjemnou a jednoduchou karetní hrou, která nemá v kapse žádné výjimečné překvapení. Je založená na základním principu hledání kombinace mezi kartami, která už tu byla mnohokrát. Nabízí ale pěkný zvrat, který hráče navzájem znepřátelí a mohou si krást svoje úlovky a zvrátit tak průběh partie.

Grabolo - karty

Každý z exemplářů karty se v krabičce nachází právě jedenkrát – šest čísel krát šest dostupných barev. Díky tomu je skvělé zařazení pravidla o kartě, která už ve středu stolu není. Pokud znáte jejího majitele, musí vám ji odevzdat a tak můžete být nakonec blíž k vítězství.

Tenhle důraz na vyfouknutí už hotových úlovků nabývá na důležitosti s tím, jak se partie chýlí ke konci. Hráči mají větší hromádky a s menším počtem karet na stole se zvyšuje pravděpodobnost, že některá z takových kombinací na kostkách padne. Musíte dávat pozor a nejen hledat, ale také si správně pamatovat, které dvojice číslo-barva už tu byly.

Grabolo je oficiálně doporučené pro tři až pět hráčů, ale vlastně vám nic nebrání, abyste jej hráli i s menším nebo větším počtem. Jen musíte počítat s důrazem na tu nejdůležitější část Grabola – kradení karet. Díky tomu se ve dvou může protáhnout, protože hráči si mohou neustále krást karty.

Grabolo - karty

Naopak ve více hráčích musíte neustále snižovat počet karet nutných k vítězství. V šesti je to pět, v sedmi pak už jen čtyři. To pak může hru udělat už opravdu rychlou a konec nastane dřív, než se nadějete. Ale to nevadí, lze hrát třeba i na více partií a střádat vítězné body za karty, které se vám podařilo v jednotlivých bitvách ulovit.

Velká změna nastane, pokud začnete karty bodovat ne jako kusy, ale podle jejich číselných hodnot. Tahle varianta sice je více náhodná, ale o vítězi není celou dobu rozhodnuté. Díky tomu může hráč vyhrát klidně i s jednou kartou a všichni mají šanci až do posledního kola. To je dobré třeba s dětmi, které jinak obvykle snadno porazíte.

Grabolo se zásluhou svojí kulaté krabičky i karet nevyhne srovnání s hrou Dobble (recenze). Na rozdíl od již dříve vydané hry však Grabolo má na svých kartách pouze čísla a o dění rozhodují dvě kostky. Ačkoliv je hra zábavná, není tak nápaditá, jako je Dobble. Ale to nevadí. Všechno vynahrazuje kartami odolnými proti vodě.

Grabolo - krabička

Grabolo je novým přírůstkem do reflexivních her, u kterých je obvykle zábava zaručena už samotným soupeřením mezi hráči. A nejinak tomu je i tady. Už jen to, že se předháníte s ostatními, je dostatečně zábavné a když k tomu přičtete ještě možnost ukrást protivníkovi kartu, pokud víte, že ji má, je neustálý přísun legrace zaručen.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMaureen Hiron
IlustraceMaureen Hiron
VydavatelStragoo Games, 999 Games, Bonaparte, Game Factory, Happy Baobab, John Adams (IDEAL), KENSHO Kft., Lúdilo, PlayMonster
Rok vydání2012
Počet hráčů3 - 5
Herní doba20
Minimální věk4 and up
KategorieDice, Real-time
MechanismyMemory, Pattern Recognition
Alternativní názvyBogyó és Babóca, Grabit, Grabolo Junior, Grabolo Kisvakond, Grabolo: Little Mole, 와글와글 사파리

Více o hře.

Recenze: Grabolo – s čerty nejsou žerty
Grabolo je jednoduchou postřehovou hrou, ve které je vaším hlavním úkolem najít kartu odpovídající kombinaci hozené na dvou kostkách. Jenže jak ze stolu ulovené karty mizí do balíčků hráčů, stále častěji se stane, že budete hledat marně. Tady nastupuje zvrat a příležitost pro vaši paměť. V tu chvíli je třeba si správně tipnout, který z hráčů danou kartu má v balíčku. Tak ji můžete ukořistit sami pro sebe! Tahle záludná myšlenka dělá z Grabola hru plnou krádeží a zajímavých zvratů. Je jednoduchá, rodinná a pěkně zpracovaná. Pokud tedy nemáte postřehových her ještě dost, pak tahle je opravdu fajn..
Klady:

+ voděodolné karty
+ cena
+ rychlá postřehovka
+ nutnost pamatovat si získané karty ostatních
+ zajímavý zvrat, když na stole není hledaná kombinace
+ teoreticky lze hrát i v jiných počtech hráčů
+ výborná pro hraní s dětmi
Zápory:

- postřehových her už je spousta
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Raverun – armády nájemných bojovníků