Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Granny Apples – babiččina jablíčka

Jablíček na zahradě není nikdy dost. Krásná, červená a slaďoučká, každý je má rád. Nejlépe to vystihuje jedna z říkanek, které mají děti rády: „Měla babka čtyři jabka a dědeček jenom dvě, dej mi babko jedno jabko, budeme mít stejně.“

Jenže když se do úrody pustí červi nebo nadšené pekařky dortů, mohou rychle mizet před očima. Pak nezbývá než si nechat zajít chuť na čerstvé jablíčko a pochutnat si na jablkovém koláči. V druhém případě pak můžete doufat, že na vaši zahradu zabloudí nějaký ten černočerný kos a červíky z jablíček vyzobe.

O jedné takové zahrádce vypráví i nová společenská party hry Granny Apples, kterou vydává společnost Gamewright. Pán s velmi zajímavým křestním příjmením, Leviticus Williamson, vymyslel hru, jež balancuje na pomezí výukové hry pro děti a party hry. A kde je u nás tato krabička v obchodech k dostání? Můžete ji koupit na internetovém obchodě Spolecenske-hry.cz patřícím firmě H.S.H. Sport. O ilustrace k celé hře se postarala dvojice Sebastiaan de Ruiter a Dean MacAdam.

Jablíčka se ukrývají uvnitř netradiční vysoké krabičky, kterou svými ostatními rozměry můžeme přirovnat například k Duchovi (recenze). Na obrázku vidíte titulní babičku i její jabloň na kopečku, která každoročně nosí ta nejsladší jablíčka v okolí. Jenže právě proto se na ně slézají červi z celého okolí. A také lidské hladové krky.

V krabičce najdete součástky, které zaujmou na první pohled. Největší je velká nůše, ve které asi babička svoje vypěstovaná jablíčka nosí domů. V sousední přihrádce se ukrývá zbytek drobnějších herních částí. Malé kartonové žetony s obrázkem středu jablíčka, které slouží ve hře jako vítězné body.

Na závěr jsme si ale ponechali to nejzajímavější. Ve hře totiž najdete krásná dřevěná jablíčka rozkrojená napůl. Jejich vnější kulatá strana je krásně červená, na té rozkrojené pak najdete papírovou nálepku s obrázkem. Může na něm být střed jablíčka, červ, kos, koláč nebo babička.

Celé balení samozřejmě doplňují anglická pravidla. Jenže společnost H.S.H. Sport vám ke hře dodá také barevná česká pravidla, ze kterých se vám bude hra učit lépe. Jsou přeložena dobře a obsahují i názorné obrázky.

Do středu stolu nachystáte všechny součásti – hromádku jablečných žetonů (můžeme si o nich představit, že to jsou sušená jablka), dřevěná půljablíčka a také nůši.

Granny Apples můžete hrát od tří hráčů a ocitáte se pod babiččinou jabloní. V každém kole se jeden stává nedočkavcem, který zatřese větví. Na ostatní jeho parťáky zbývá úkol, aby jablíčka našli a spočítali. Právě tento hráč si vezme k sobě všechna jablka. Podle pravidel by je měl zamíchat v ruce a hodit na stůl, ale všichni měli mnohem lepší pocit, když se jablíčka míchala v nůši. Ta ve hře má jinak pouze smysl pro odhazování žetonů, pro což lze stejně tak dobře použít třeba víko od krabice.

Jakmile se jablíčka vykutálí na stůl a ustálí se v poloze na bříšku nebo na zádech, mohou oba sběrači začít počítat. Pokud je jablíčko červeným bříškem nahoru, počítá se jako celé. V případě, že dopadne vzhůru rozkrojenou stranou, záleží pak na tom, co ukazuje obrázek.

Rozkrojené jablíčko při pádu ze stromu záhadně ztratilo svoji druhou stranu, ale obrázek ukazuje jádra a šťavnatou dužinu, takže je zdravé a počítá se za půl jablka. Horší je to, pokud najdete na obrázku červa. Takové jablíčko se nepočítá, protože už nebude dobré. Ovšem může se stát, že červíka sezobne kosák, který se objevil na jiném obrázku. V takovém případě ještě můžete jablíčko zachránit a přičtete jej klasicky za polovinu.

Plány na sběr jablíček vám také může překazit některý z mlsných kolemjdoucích, který vám vezme dvě jablka na koláč. Pokud vám padne obrázek koláče, musíte od celkového součtu jablíček odečíst rovnou dvě.

Nyní je důležité na základě těchto jasně daných pravidel sečíst všechna jablka a dopočítat se ke správnému výsledku. Ten ze sběračů, kterému se to podaří prvnímu a vykřikne správný výsledek, vyhrává jeden žeton sušeného jablíčka. O správnosti rozhoduje hráč, který se počítání v tomto kole neúčastnil, stejně jako o tom, kdo vykřikl výsledek dřív.

Určitě jste si všimli, že jsme zatím nevysvětlili význam obrázku babičky. Děti na stromě totiž vždy koukají směrem k domu, jestli náhodou babička nejde. Cesta k vrcholu kopce s jabloní má třináct zatáček. Jakmile ji tedy zahlédnou po dvanácté, je na čase se rychle schovat.

Pokud tedy padne na jablečné kostce obrázek babičky, dáte stranou jeden žeton sušeného jablka. Ve chvíli, kdy jich nasbíráte přesně tucet, celé sbírání jablíček končí a je třeba určit toho nejlepšího sběrače. Ten, kdo nasbíral nejvíce odměn sušených jablek, se stává jasným vítězem. V případě, že by došlo k remíze, si to tito dva protivníci rozdají v závěrečném rozhodujícím kole.

Granny Apples jsou hrou, která vás na první pohled odzbrojí. Půljablíčka ležící na stole vedle nůže vypadají totiž naprosto úchvatně. A to dokonce i pro dospělé, takže si dokážete určitě představit, jak na ni reagují děti.

Ale pouze do chvíle, než se dozví, že je hra v podstatě o zlomcích. Proto jim to nesmíte prozradit! Prostě budou počítat jablíčka. Z neznámého důvodu totiž děti slovo zlomky odrazuje, ať už protože jim to připomíná školu nebo proto, že prostě spousta dětí matematiku nemá ráda.

Samozřejmě je Granny Apples právě tímto přičítáním a odečítáním polovin omezeno věkově. Děti kolem osmého či devátého roku věku už začínají význam polovin chápat, musíte jim to jen správně vysvětlit.

U partie je pak obrovská spousta legrace, protože všechno záleží jen na rychlosti počítání. Dospělí by své potomky určitě ve většině kol porazili, ale nechají je solidárně vyhrát, aby si pořádně potrénovaly počítání a zároveň dostaly motivaci hrát Babiččina jablíčka znovu.

Hra se možná postupem času začne trochu opakovat, ale u party her to až tolik nevadí. Přesto zůstanou Granny Apples zábavou, kterou vytáhnete většinou na jednu či dvě partičky, aby lidé zarelaxovali. Tedy pro dospělé publikum. U dětí to funguje trochu jinak, protože ty budou chtít hrát tak dlouho, dokud mohou své rodiče porážet.

Největší slovo v dojmu má rozhodně zpracování, o kterém už jsme se několikrát letmo zmínili. Největší dojem samozřejmě zanechávají krásná dřevěná jablíčka. Ony ve skutečnosti vlastně fungují jako kostky. Dokonce vám kromě rubu a líce může padnout ještě třetí možnost – jablíčko se postaví takzvaně na hlavu. V takovém případě máte tímhle jablíčkem hodit znovu.

Granny Apples jsou skvělým lákadlem a na několik minut soustředí pozornost na jakékoliv party. K tomu navíc slouží jako skvělá pomůcka při výuce sčítání zlomků. A vzhledem k jejímu zpracování nebude ani vadit, že ji obvykle vytáhnete jen na jednu či dvě partie jako odreagovávací zábavu. Právě na to jsou totiž Babiččina jablíčka ideálním kandidátem.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 10 % za dětský pohled.

Tuto hru k recenzi věnovala společnost H.S.H. Sport

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLeviticus Williamson
IlustraceSebastiaan de Ruiter, Dean MacAdam
VydavatelGamewright, Productief BV
Rok vydání2005
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk8 and up
KategorieDice, Educational
MechanismyDice Rolling
RodinaTheme: Food / Cooking

Více o hře.

Recenze: Granny Apples – babiččina jablíčka
Klady:

+ skvělé zpracování
+ jablíčka jako kostky
+ trénuje počítání se zlomky
+ vhodné na relaxační zahrání
+ česká pravidla
Zápory:

- děti mohou odradit zlomky
- s více partiemi v řadě zábava upadá
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Monster Ghost – strašidelné příšery