Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Gravity Maze – přitažlivá logika

gravity-maze-19

Gravitace je jednoduchý fyzikální děj. A přesto skrývá netušené možnosti pro každého, kdo je ochotný trochu experimentovat. Může donutit předměty nejen padat k zemi, ale také třeba létat dokola nebo na sebe reagovat. Je to síla, která vzbuzuje úžas. Ale pokud jste dostatečně uctiví, můžete si s ní skvěle pohrát.

A právě takové hrátky s gravitací nám umožní zbrusu nová logická hra od společnosti ThinkFun. Nese název Gravity Maze a jedná se o nápad z hlavy Olivera Morrise. Za jednotlivými úkoly pak stojí nejen on, ale také další trojice: Wei-Hwa Huang, Tyler Somer a Tanya Thompson. Jejich společné dílo vyšlo v roce 2014 a o rok později se dostalo i na český trh zásluhou firmy Corfix Distribution.

Protože ale gravitace je pořádná síla, přichází k nám tato hra také v pořádně velké krabici. Ta sice vypadá jako čtverec, ale ve skutečnosti není symetrická. Na víku vidíme už trochu prozrazení jejího obsahu, ale žádné okénko, abychom se sami přesvědčili. A tak až po otevření opravdu uvidíme plastový herní plán o rozměrech 4×4 čtverečky.

gravity-maze-01

Jenže pravá zábava začíná teprve pod ním. Tady i po stranách jsou rozmístěné plastové věžičky různých barev. Jsou složené z menších čtverečků a každý má svoji vlastní zatáčku. Po ní se bude kroutit jedna z přítomných kovových kuliček od chvíle, kdy se jí na horní hraně stavby chopí mocná ruka gravitace. Ta nejmenší červená krychle představuje cíl.

A teprve pod tou největší věžičkou složenou z pěti kostiček se ukrývá krabička, v jejímž nitru najdou všichni natěšení řešitelé šedesátku různě obtížných úkolů. Všechny se točí kolem jednoho středu, svého Slunce – gravitace.

Na začátku každého luštění si hráč musí vybrat jednu ze šedesáti karet a nedívat se na její zadní stranu, kde se nachází řešení. To naštěstí není na první pohled zřetelné. Karta pak hráči řekne, kam na plán má rozmístit startovní věž a také cílovou kostičku. Současně ale karta ve spodní části říká, které další dílky bude jejich úkolem přidat.

gravity-maze-05

 

Úkolem v každém hlavolamu pak je dovést kuličku bezpečně od startovního místa s bílým puntíkem do červeného cíle, který leží obvykle o několik pater níž. Volba je omezena pouze na některé dílky, které hráč musí stavět šikovně a s vnímáním prostoru. Může samozřejmě kdykoliv vyzkoušet, jak se jeho rozestavěný tobogán chová.

U této logické hry je jasné, že nebude nijak jednoduchá. Už od prvního úkolu vyžaduje přehled a představivost. Není tedy rozhodně pro žádné mrňousy. První úkoly mohou zvládnout děti kolem osmého či devátého roku, ale s těmi těžšími si těžko poradí. K tomu už je lepší mít alespoň deset let. A rozhodně jimi nepohrdne ani dospělák.

S každou novou barvou (úrovní obtížnosti) se snižuje počet nápověd. Ale už od střední žluté úrovně zůstane hráč napospas pouze se startovním a cílovým dílkem. Všechny ostatní je třeba využít. Pak už se zvyšuje pouze počet věží, které je třeba propojit. A s tím také množství kombinací, které je třeba vyzkoušet, než řešitel přijde na vítěznou možnost. Ke konci tak budou hráči vytvářet bludiště i z osmi věží, což zní opravdu děsivě.

gravity-maze-13

Většina hlavolamů, se kterými se setkáte, těží především z boje hráče sama proti sobě. Snaha překonat se a dostat se zase o jeden úkol dál je to, co vás pohání. Jenže tady je nově ještě jeden dojem. Hráč si totiž užívá každé puštění kuličky. Je to skvělé divadlo a při tom současně napínavé, jestli to dopadne tak, jak si přeje.

Šedesát úkolů je opravdu pořádná nadílka a hráčům vydrží dostatečně dlouho. Obzvlášť, když započítáme náročnost těch pokročilých. Ty už se rozhodně nedají vyřešit během pohodových pěti minut, pokud tedy nemáte extrémní štěstí.

Největší zbraní této hry je ale její vzhled a zpracování. To je naprosto parádní a je vidět, že autoři mysleli na všechno. Například orientace dílků, která je v této hře naprosto zásadní, je naznačena vždy počtem puntíků na hranách.

gravity-maze-17

Řešit Gravity Maze je ohromná zábava. A to nejen proto, že se perete sami s vlastními chybami, ale také proto, že je skvělé sledovat kuličku projíždět bludištěm, které jste právě postavili. Někdy ani nebudete hledat odpovědi na hlavolamy, ale budete si jen tak stavět pro radost. Tak dobrý je to koncept. Gravity Maze je parádní logická zábava, která stojí i za trochu vyšší cenu.

Recenze: Gravity Maze – přitažlivá logika
Gravity Maze je logická hra pro jednoho, ve které je třeba postavit vysokou věž a najít z ní bezpečnou cestu dolů. A to pro nikoho jiného, než pro kovovou kuličku, která bude proplouvat chodbami uvnitř tak, jak jí přikáže gravitace. Úkoly jsou pořádně těžké a vyžadují solidní prostorové vnímání. Ale tato výzva je současně dobrou zprávou, protože hlavolam opravdu vydrží dlouho. Gravity Maze budete mít na stole, i když nebudete zrovna řešit. To si jen tak čas od času pustíte kuličku pro radost.. Nevěříte?
Klady:

+ sledování kuličky nepřestává bavit
+ dostatek obtížných úkolů
+ řešení nejsou čitelná na první pohled
+ dostatečně variabilní
+ můžete si jen tak stavět
+ parádní zpracování
Zápory:

- vyšší cena
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hurá zmrzlina – kopeček na kopeček