Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HABA Lenivý Kung Fu a Prima Balerína – extrémně zpomalené pohyby

Myslíte, že by mohl lenochod dělat bojová umění? I když do každého úderu dají celé srdce, bude každý trval možná i několik minut. Z bezpečnostních důvodů byly na začátku povolené pouze souboje lenochoda s lenochodem. A nakonec to dopadlo tak, že ji vytvořili jejich vlastní kategorii.

Lenochodí karate je základem malé karetní hry Lenivý Kung Fu (Kung Slothy), kterou si pro nás připravil ve své hlavě designér Charly von Feyerabend. A o jeho realizaci se pak zasloužila značka HABA, která ilustrace svěřila Adélaide Camp. . Do stejné kategorie chtějí ale zapadnout také baletky, které dostaly svoji vlastní hru Prima Balerínas a mají stejného autora. Jejich portréty při tanci ztvárnila Jacqueline Urban. O dostupnost obou her na našem trhu se postaral distributor značky HABA.

Všechno to cvičení bude probíhat ve stísněných prostorách malé krabičky. Ale ono to nevadí, protože jsou potřeba pouze dva tucty karet a jedna figurka. Podle zadní strany roztřídí hráči karty na dvě hromádky a z nich vytvoří nabídku do dvou řádků, obrázky dolů. Jejich celkový počet závisí na tom, kolik hráčů se partie účastní. Pouze první pár karet (první kartu z každé řady) odhalí a postaví nad ně figurku (lenochoda nebo baletky).

V průběhu této partie hráči nebudou jen tak nečinně stát. Místo toho si na vlastní kůži vyzkouší všichni pózy, do kterých se pohyby lenochod nebo baletka dostávají. Už nyní před začátkem partie si všichni vyzkouší kombinaci pozic pro horní a dolní polovinu těla, aby se rozcvičili a především věděli, co je poté čeká.

Poté se hráči střídají na tahu. Aktivní hráč v tu chvíli otočí novou dvojici karet (po jedné z každé řady) a odhalí tak novou pózu. Zvedne se od stolu a ukáže všem svým spoluhráčům nejen tu jednu, kterou odhalil, ale i tu předchozí. Dohromady tedy předvede poslední dvě pozice. Vše pak provádí poklidnými pomalými pohyby, jako by byl opravdu lenochodem nebo baletkou. Při tom by se neměl koukat na karty, ale provádět vše po paměti.

Ostatní se kochají a povzbuzují. To proto, že hráči pracují jako tým. Než další na řadě zase otočí nové karty a znovu provede dva cviky, musí nejdříve hráči posunout figurku mistra o jednu pozici doprava. Tím odpočítává konec partie, který nastane, jakmile je i poslední pár odhalený a převedený do cviků. V relaxačním tempu prohra není možná.

Účelem obou her je dostat malé děti od stolu, trochu je rozhýbat, ale současně jim také nabídnout trochu relaxace. Není to tak docela hra, jako pohodový způsob, jak strávit spolu trochu času. Nejde tu totiž prohrát.

Je dobré, pokud děti alespoň v první partii vede dospělý a může se třeba zúčastnit s nimi i partie. To proto, že je nejdůležitější, aby děti chápaly princip pohybů a jejich návaznosti. Především by ale neměly spěchat a užít si přechody z jedné do druhé pózy.

Celé cvičení je rychlé, protože karet je v řadě sedm až jedenáct podle počtu účastníků. A to znamená, že nemusíte mít strach z překročení deseti minut herní doby.

Navíc hra samozřejmě nabízí i prostor pro zvýšení obtížnosti, které pak už opravdu prověří i vaši paměť. Stačí, abyste museli ve svém tahu zopakovat nejen poslední dva, ale rovnou všechny dosud odhalené pózy. Na konci je to tedy až jedenáct cviků, což je opravdu nesnadné.

Prima Balerína i Lenivý Kung Fu nejsou tak docela hry, jako spíš aktivity. Je to zábava, do které děti snáze nalákáte, pokud jich bude u stolu sedět víc. Potom je už cvičení s kartami překvapivě láká a nabízí hodně netradiční zážitek z pomalého cvičení a měnění póz.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko
Instagram: @haba_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Concordia – obnova země po válce