Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hladový aligátor si brousí zuby na banány

Hladový aligátor - balení

Starodávný prales je plný spousty dobrodružství. Jedno se odehrává zrovna teď těsně nad klidnou řekou. Zdálo by se, že přenést přes most banány a kokosy nemůže být složité. Jenže co když se dvě skupinky zvířat potkají na opačných stranách mostu a chtějí přenést svůj náklad? Dokážou se domluvit? A co se stane, když poprvé někdo zkusí vratký most přejít a z vody se vynoří hladová krokodýlí tlama?

Bezpečí je pouze na zelených travnatých loukách po straně mostu. Jenže každý z druhů má hnízdo na opačné straně a svého úlovku se určitě vzdát nechtějí. Hledali jej dlouho a teď stojí už jen tenhle most mezi nimi a nakrmením celé rodiny! A víte co? Měli bychom jim pomoct, co říkáte? Jeden z vás šup za opičkami na stromy a druhý si zatím bude štěbetat s papoušky. My to přece dokážeme a hladového aligátora přelstíme!

Hráči nemají lehký úkol v nové akční deskové hře od Mattela s názvem Hladový aligátor. Na krabici rozeznáte novou grafiku, kterou doprovází také nové logo Mattel Games, pod něž patří i česká distribuční pobočka. V Mattelu vyvíjí hry jako tým, takže pod hrou nenajdete podepsaného žádného autora. V původní anglické verzi nese hra název Greedy Gator.

Hladový aligátor - připravená hra

Podobně jako další kompletně plastové hry, například Padající opičky (recenze), i Hladový aligátor se nachází v prostorné krabici. Ta se otevírá ze strany, kudy některým z malých otvorů vytáhnete řadu plastových komponent. Dohromady vytváří most, ale to zatím ještě neplatí.

Zatím totiž v ruce držíte most složený z neposlušných prken a navíc také dvě pevniny se zelenou trávou. Tohle jsou místa kolem mostu, kudy můžete svůj přechod zahájit. Ale musíme se vrátit zpátky k prknům na mostě, ke kterým patří lístek s nálepkami. S jejich pomocí jednotlivé části lávky očíslujete hodnotami od jedničky do trojky, pouze prostřední ze sedmi prken na sobě nemá žádné číslo.

Všechny ostatní polepíte. Další dvě speciální půlkruhové nálepky patří na pevninu. Na jedné straně se díky tomu objeví kokosy a na druhé banány. Obě pevniny od sebe bude stále možné rozeznat díky provazům omotaným kolem prken po stranách. Na jednom dílku jsou oranžové, zatímco na druhém mají barvu modrou.

Hladový aligátor - připravená hra

Jakmile takhle všechno polepíte, můžete všechny tři díly zaklapnout do sebe. Tím vytvoříte konečně ten most. Kdesi pod ním dole je řeka, kterou sice nevidíte. Ale o to reálnější je krokodýl, jehož figurka se ukrývá kdesi hluboko dole na dně krabice. Spolu s ním jsou uvnitř také figurky opic a papoušků a to vždy po pěti.

V první úrovni hry aligátor není tolik hladový a vy máte menší rodinu. Celkem potřebujete převést přes most v pořádku pouze dva ze tří členů svojí rodiny. Ten třetí už nic nenese a může přeskákat (nebo přeletět) bez nutnosti přecházet po vachrlatých prknech. Jedná se o verzi vhodnou pro začátečníky, malé děti a také pro naučení hry.

Základní úroveň je ale jednodušší ještě v dalších ohledech, ale o tom si povíme až později. Teď je na čase se pustit do našeho prvního přechodu přes most. Jste napnutí? Tak postavte trojici svých hrdinů (ať už jste si vybrali papoušky nebo opice) na jednu stranu pevniny. Na druhou stranu si vyskládá svoje postavičky váš soupeř. Dolu postavte figurku krokodýla a jsme připravení k začátku.

Hladový aligátor - připravená hra

Každý z hráčů ve svém pohybu rozjede figurku krokodýla směrem k mostu. Jeho úkoly jsou dva – ten první zní shodit některého ze soupeřových rodinných příslušníků. Nebojte, krokodýl je nesežere, místo toho mu zvířátka uniknout a vrátí se na začátek mostu, odkud zkusí přejít znovu.

Aligátor se s radostí rozjede směrem k mostu a svými mohutnými zády pohne s některým z prken. Pokud na něm stojí jakákoliv figurka (i vaše), okamžitě padá dolů a musí znovu na start. V tu chvíli vás ale začíná zajímat číslo, které na roztočeném prkně je nalepené. To udává počet políček, o které můžete posunout svoje figurky vpřed.

Každé svoje zvířátko můžete posunout kupředu právě o tolik polí, jaké prkno se vám na mostě podařilo otočit. Tím se dostanete kupředu a blíž k přechodu. Jakmile se některému ze soupeřů podaří přeběhnout dvěma figurkami celý most, partie končí jeho vítězstvím a hladové krky v jeho rodině se konečně pořádně nadlábnou.

Hladový aligátor - rozehraná hra

Často ale mohou nastat i výjimečné situace. To, že nesestřelíte ve svém tahu žádné prkno, se může stát pouze začátečníkům. V takové situaci vůbec nehrajete a nehýbete žádnou svou figurkou. Naopak pokud trefíte rovnou dvě, vždy se počítá to s nižší hodnotou. Pouze z něj padají zvířátka do vody a za něj dostáváte i pohybové body pro svoje hrdiny.

Při pohybu nemohou stát dvě vaše figurky na stejném políčku mostu. Naopak se přeskakují a tím se dostávají dál, než by došly obvykle. Není ovšem žádnou výjimkou či specialitou, že stojí spolu na prkně papoušek a opice. V případě zásahu padají do vody oba.

V prostřední obtížnosti vám stále zůstávají pouze tři figurky. V čem je tedy hra obtížnější? Pohybové body, které jste měli pro každou z postaviček, musíte nyní rozdělovat mezi figurky! Nemáte tedy tři krát dva pohyby (v případě, že otočíte lávku s číslem dvě), ale pouze dva. Musíte mnohem více takticky uvažovat a snažit se využívat přeskakování figurek. Ovšem přesná muška soupeře vám plány často překazí.

Hladový aligátor - rozehraná hra

Poslední a nejvyšší obtížnost pak už pouze přidá figurky. To znamená velké hromady banánů a kokosů čekajících na přenesení a ještě více hladových krků na druhé straně, kteří vás netrpělivě povzbuzují.

Hladový aligátor je jednoduchá akční hříčka, která kombinuje šikovnost a strategii. Neobsahuje žádné geniální myšlenky, ale ty nejsou k dobré zábavě nutné. A tu přináší tahle hra opravdu zaručeně. Pouze hráč se správnou kombinací zručnosti a uvažování má šanci na vítězství v tomhle duelu dvou zvířecích druhů.

Zatímco v první, nejjednodušší variantě, je všechno jasné a rychlé, další obtížnosti už po hráčích nechtějí jen bezmyšlenkovitý posun vpřed. Právě tady vstupuje do hry zásadní strategie. Je třeba shazovat takticky soupeřovy figurky, které jsou nejdále a přitom si dávat pozor, abyste neohrozili vlastní postavičky.

Hladový aligátor - rozehraná hra

Uprostřed přechodu je jedno bezpečné místo, na kterém si můžete odpočinout. Díky možnosti rozdělovat pohyby můžete ovlivnit, kde vaše postavička skončí. To činí ze základní verze opravdu pouze náhodou zábavu pro naučení. Pravá bitva mezi hráči nastává až s pokročilou obtížností.

Přitom partie nepostrádá akci, rychlost a napětí. Celé soupeření mohou hrát pouze dva hráči, pro které jsou zde dva týmy. Ve hře se neustále něco děje, hýbe a přesunuje, takže děti jsou zaměstnané a nemají šanci se začít nudit.

Krabice doporučuje Hladového aligátora od pěti let, což je vhodné číslo. U dětí hra procvičuje přesnost, odhad, ale také je nutí logicky uvažovat. To všechno v opravdu povedeném provedení, ať už se jedná o kvalitu zpracování nebo grafiku.

Hladový aligátor - opičky

Celkově je zpracování vynikající. Do krabice sice nevložíte zpět složený most, ale to nevadí, protože dílky od sebe lze poměrně snadno oddělit. Zdá se, že i po více partiích budou zámky držet, ačkoliv jsou pouze z plastu a někdy v budoucnu určitě službu vypoví.

Hladový aligátor je příjemnou směsí akční hry a přemýšlení. Ačkoliv se zdá, že to dohromady nejde, stačí tah hráče rozdělit na dvě fáze a je to. Ale uvažovat musíte už u střílení krokodýla, protože jeho zásah ovlivní vaše možnosti pro druhou část tahu. U téhle hry se vaše děti určitě na nějakou dobu zabaví a vy možná s nimi.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJeff Bazarko
VydavatelMattel, Inc.
Rok vydání0
Počet hráčů2 - 2
Herní doba10
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game
RodinaAnimals: Alligators / Crocodiles, Players: Two-Player Only Games
Alternativní názvyCocodrilo Comilón Juego, Croco Jungle Jeu, Crocodilo Comilão Jogo, Kalle Krokofalle

Více o hře.

Recenze: Hladový aligátor si brousí zuby na banány
Hladový aligátor je pohádkou o tom, jak se opičky a nelétaví papoušci pokusili přejít řeku. S sebou nesou plnou náruč banánů a kokosů, na které krokodýl dostal chuť. Děti musí šikovně posílat figurku aligátora, aby z provazového mostu shodil do vody přecházející figurky. Za každou úspěšně shozenou část mostu se ale hráči teprve posunou vpřed, takže musí být opravdu šikovní. Na číslech ale také záleží. Celá hra nabízí rovnou tři obtížnosti a moc podařené zpracování, které potěší každého hravého prcka..
Klady:

+ opravdu podařené zpracování
+ tři obtížnosti hry
+ je třeba trochu šikovnosti i taktiky
+ figurkou pohybujete podle zasažené plošiny
+ hráči si navzájem škodí
Zápory:

- jen pro dva
- do krabice se nevejde složený most
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Desková hra Tain. Vydejte se na lov!