Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hledej – po stopách dvojic

Někdo má na hledání skvěle připravený nos. Jiný zase má oči, které objeví i toho nejlépe ukrytého tvora. Pokud se do díla pustí spolu, nemůže jim uniknout ani malá a hbitá myška.

A do hledání se mohou pustit i všichni, kdo najdou zálibu v malé karetní hře jménem Hledej!, kterou si pro nás připravili tvůrci v Nakladatelství Plot. Malá žlutá krabička už siluetami slibuje pořádnou smečku psů. A tu dostanete, jakmile otevřete víko a objevíte 62 karet. Ty se všechny bez rozdílu zamíchají do jedné hromádky, ze které si každý účastník vezme jednu kartu a položí ji obrázky psů dolů.

Na signál všichni účastníci otočí svoji kartu, porovnají ji s obrázky ležícími na dobírací hromádce. Snaží se najít jeden jediný obrázek, který tyto dvě karty mají společný. Všechny do jedné jsou navrženy právě tak, aby na vás na kartě koukalo šest z celkových jednatřiceti plemen a nikdy nebylo možné sestavit více než jeden pár.

Pokud se někomu pár podaří najít, sejme spojenou kartu ze společné hromádky, položí ji před sebe a překryje tím svoje předchozí karty. Nová karta se totiž stává zadáním pro všechny. A opět lze okamžitě hlásit nový nalezený pár.

Zradou jsou momenty, kdy se na kartách mohou shodovat rovnou všichni pejskové, protože hráči nemají vůbec jednoduchý úkol v nalezení takové výjimky. Místo toho často zahlásí pár a tím přijdou o nadstandardní zisk, který zahrnuje nejen středovou společnou kartu, ale i po jednom exempláři od každého protivníka.

Všichni účastníci se střídají na tahu v otáčení až do momentu, kdy je odhalena poslední karta ze společného balíčku. Nyní je na čase určit vítěze, kterým se stává ten, kdo nastřádal největší počet karet.

V případě hry Hledej Jedná se o klasickou postřehovku, která sází na prověřené mechanismy populárního Dobble, tentokrát s pomocí pejsků. Ti jsou rozházení po kartě, takže ani tentokrát není jednoduché najít pár ihned. Pokud se hráči nevyznají dokonale v plemenech pejsků, pomáhají jim s pojmenováním a hlášením textové popisky. Tím hra kromě rychlostního prvku plní funkci také zlehka vzdělávací.

Naštěstí se ale nejedná o bezmyšlenkovitou kopii. Autoři přemýšleli a k tradičnímu párování ilustrací přidali možnost neustále pokračovat vpřed se společnou hromádkou. Každá kulatá karta je v hlavní roli pouze chvíli, než ji jeden z účastníků dokáže napárovat na svoji aktuální sadu plemen. Zadání se ale změní pouze tomuto hráči, protože všichni ostatní mají svoji vlastní skladbu karet stále stejnou. Jen ta uprostřed se neustále mění.

Pokud by někomu nestačilo to, jak jsou nalajnovaná základní pravidla, dočká se na jedné kulaté kartě s pravidly také variant. V těch mají hráči každý svoje balíčky rovnoměrně rozdělené mezi všechny účastníky, současně otáčí horní kartu a porovnávají obrázky ve snaze najít někde pár v kombinaci s některým z protivníků.

Partie je dynamická, karty a zadání udržují všechny v pozoru. Pokaždé je odpověď jiná a hráči musí rychle reagovat na změny. Obrázky pejsků a popisy jejich plemen jsou provedené moc pěkně. Ve hře je celkem 31 psích ras, takže se setkáte se všemi těmi oblíbenými chundelatými kamarády. Hledej je hra, která není zajímavá jen obrázky psů. V rámci souboje postřehů budou tentokrát hráči porovnávat své vlastní obrázky se společnou kartou uprostřed. I když ale zrovna nebudou úspěšní, jednoduše stačí počkat na další kartu. Milovníci psů budou v sedmém nebi, ale kulaté karty potěší i všechny rodiny, které se prostě jen chtějí bavit.

Recenze: Hledej – po stopách dvojic
Hledej je hra, ke které jsme přistupovali s určitými obavami a zvědavostí. A ačkoliv se v jádru ukrývá jen hledání stejných obrázků na dvou kartách, děti se mohou zabavit i hrou lepší a jednodušší. Především ale hra nabízí možnost čekat a hlavně nelitovat, když se hráči nepodaří hned napoprvé spojit dvojici. Hledej je fajn karetní hra s pěknými kulatými kartami.
Klady:
+ spousta pejsků
+ varianty
+ rychlá herní doba
+ párování se solenou
Zápory:
= základ herního mechanismu je notorický známý
= někomu může ta jeho rasa chybět
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ježkovy voči – jedna, dva, ale tři už ne