Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hobit Neočekávaná cesta – desková hra LEGO

Hobit: Neočekávaná cesta - balení

V Hobitíně je živo. Gandalf s sebou přivedl tucet a jednoho trpaslíka, které rovnou ubytoval v Dně pytle. Rodina Pytlíků z toho není nijak unesena, ale mladý Bilbo Pytlík z toho je nadšený. Jeho touha po dobrodružstvích se vyplnila s novou návštěvou šedivého kouzelníka. Trpaslíci s sebou totiž přinesli těžký úkol, který před nimi leží.

Bilbo poslouchá a sní. Jenže trpaslíci kromě vyprávění dělají také mnoho jiných věcí, které tito malí zavalití tvorové dělají. Právě v tom si s pohostinnými hobity velice dobře rozumí – jídlo a pití je v oblibě u obou jejich ras. A tak se stalo, že se deset vousáčů (kromě Dwalina, Kiliho a Filiho) vytratilo na návštěvu do některé z nor v okolí zrovna, když je Gandalf potřeboval.

Vy patříte mezi vyslance, kteří dostali za úkol trpaslíky v Hobitíně vypátrat. Právě s tímto tématem přichází do obchodů nová hra z kostiček LEGO od stejnojmenné firmy. Jedná se o hru Hobit: Neočekávaná cesta (The Hobbit: An Unexpected Journey) nesoucí stejný název, jako nový film Petera Jacksona, který o Vánocích vstoupil do kin i v České republice.

Hobit: Neočekávaná cesta - sestavování hry

A ještě o něco dříve (asi o měsíc) se dostala na pulty obchodů tato hra, jejíž principy připravil Cephas Howard. Možná byste očekávali nějaké souboje v duchu akčních sekvencí z filmu, ale tentokrát půjde o jednodušší paměťovou zábavu.

LEGO hra Hobit se řadí mezi složitější hry z oblíbených kostiček. Rozměrem krabice odpovídá další klasické adaptaci – Star Wars: Battle of Hoth. Na víku se nad herním plánem sklání vousatý Gandalf se špičatým kloboukem a malý zarostlý Dwalin. V krabici najdete pravidla v osmi jazycích a to včetně češtiny a slovenštiny.

Tím nejdůležitějším je však řada pytlíků s průduchy. V nich jsou kostičky mnoha tvarů a barev, ze kterých si teprve složíte svoji vlastní LEGO Hobit hru. Kromě kostiček jsou zde pochopitelně i figurky a mnoho různých dílků netradičních tvarů, včetně tří pantů, jejichž využití vám bude od začátku stavění záhadou.

Hobit: Neočekávaná cesta - sestavování hry

Stavba je tentokrát poměrně jednoduchá, protože hobití nory jsou zde vždy ve čtyřech exemplářích jedny a ve čtyřech pak trochu odlišné. Takže vždy skládáte několik stejných dílků za sebou, což jde rychleji. Kromě nich pak už zbývá složit pouze obrázky trpaslíků a připevnit je na kloboučky. Zatím je nikam nedáváte.

Každá nora má ze čtyř stran zelený kopec a pouze shora má otvor místo střechy. To je prostor, ve kterém se budou nacházet jedlíci trpaslíci. Ale kromě těchto nor ještě při skládání připravíte červenobílý stan, ve kterém hobiti pořádají oslavy.

Nejzajímavější na celém herním plánu jsou ale tři panty po stranách, spojující vždy čtveřice hobitích nor. Právě pomocí červenobílého stanu je zatím zamknete tak, že s nimi nepůjde pohybovat. To znamená, že na začátku partie budete mít postavený Hobitín jako čtverec z čtyři krát čtyři nor.

Hobit: Neočekávaná cesta - připravená hra

Před samotným hledáním musíte nejdřív nechat trpaslíky rozprchnout. Zamícháte tedy žetony s jejich obrázky, ale také ty, které obsahují jídlo, hobita nebo runu. Dohromady jich je šestnáct. Každý z nich tajně a náhodně rozmístíte do jedné z nor na herním plánu tak, aby nikdo nevěděl, co je tam ukryté.

Hráči si nyní vyberou, za kterou postavu chtějí hrát. Mají na výběr Gandalfa, Dwalina, Kiliho a Filiho. Samozřejmě o čaroděje se špičatou čepicí je vždy velký zájem. Pak ještě určíte začínajícího hráče, který dostane LEGO kostku se stranami obsahujícími číslice jedna, dvě (2x), tři (2x) a jednu mapu Hobitína. V rozích mapy pak jsou připravené dvě pochodně, jejichž pomocí budete vousáče hledat.

Teď tedy nezbývá nic jiného, než postavit figurky do rohů plánu a hodit poprvé kostkou. Číslo samozřejmě udává počet kroků, které může vaše postava udělat po Hobitíně. Až svůj pohyb zastaví, můžete se podívat na obsah nory, u níž se právě nacházíte. Zdvořile zaklepejte, vezměte do ruky pochodeň a s její pomocí zdvihněte víko z hobití nory. Podívejte se na obrázek, všem ho ukažte a hned zjistíte, koho se vám podařilo najít.

Hobit: Neočekávaná cesta - rozehraná hra

Pokud je to trpaslík, můžete si jej okamžitě vzít k sobě a váš tah končí úspěchem. Všechny ostatní žetony vyžadují, abyste se pokusili najít druhý stejný žeton do páru v libovolné jiné noře Hobitína. Vezmete tedy druhou pochodeň a vyberete si jedno místo, kam se můžete ještě podívat. Pokud odkryté obrázky nesouhlasí, pak se nic nestane, vrátíte je na své místo a pokračuje další hráč hodem kostkou.

V opačném případě si je ale ponecháte a můžete využít speciální schopnosti daného předmětu. Od hobita dostanete radu (můžete se tajně podívat do jedné nory), použít magii k přivolání trpaslíka nebo dokonce odlákat jednoho už nalezeného trpaslíka zpět do některé z nor.

Soupeření a hledání končí až ve chvíli, kdy jste našli všech deset trpaslíků a porada s Gandalfem může konečně začít. Přidejte se k ní nejen vy, jako vítězové, ale i ostatní hráči. A nebo si zahrajte ještě jednou.

Hobit: Neočekávaná cesta - rozehraná hra

Hobit Neočekávaná cesta je jednoduchá paměťová hra, která nepřináší zatím nic nového. Hráči se prochází po plánu a hledají žetony. Některé po párech, ale u trpaslíků jim stačí najít pouze jednoho, aby si jej mohli odvést s sebou.

Nejzajímavější na základní hře je asi způsob provedení herního plánu. Žetony jsou pěkně ukryté a nikdo na ně nemůže vidět, dokud nepoužijete pochodeň. Právě toto otáčení opravdu na děti působí, jako by hobití nory prozkoumávaly a velice se nám tematicky líbí.

Možná jste ale zaregistrovali, že jsme se nějak nezmiňovali v popisu pravidel o druhých šestnácti dílcích, které jsme zmínili v sestavovací části recenze. Důvod je jednoduchý – ani samotná pravidla ke hře je totiž nezmiňují kromě jediné věty na začátku. Ta vám řekne, že je máte vložit dolů do nory. Ale už nikde nenajdete, co s nimi!

Hobit: Neočekávaná cesta - připravená hra

To je poměrně zásadní chyba v pravidlech, protože i na těchto kostičkách jsou obrázky trpaslíků a bez nich nejde ukončit hru! Samozřejmě jakmile se dostanete přes první vrstvu kostiček, můžete se s loučí pustit i do objevování druhé vrstvy. Některé z vás to asi napadne hned, ale nebylo by lepší, kdyby to prostě pravidla obsahovala a bylo to tam jasně řečeno?

Ovšem nebylo by to LEGO, kdyby neobsahovalo možnost si svoji hru upravit, změnit a navrhnout. Nejzásadnější změnou, která možná mohla být ještě více propracovaná (třeba někdo z vás přijde na nějakou pěknou úpravu – v tom případě ji napište do komentářů) jsou panty. Herní plán tak v průběhu partie bude měnit tvar! Stačí pouze odložit středový stan a vždy, když vám padne na kostce mapa, můžete desku libovolně přeskládat.

To nabízí zajímavé strategické možnosti – můžete třeba odříznout soupeře od již jistého vítězství, protože mu jeho vytouženou noru položíte na úplně jinou stranu Hobitína. Navíc samozřejmě způsobíte zmatek v paměti všech hráčů.

Hobit: Neočekávaná cesta - žetony

Hobit: Neočekávaná cesta je jednoduchá dětská hra, která je plná náhody. Hody kostkou nemají až tak zásadní vliv. Mnohem větší problém jsou náhodně rozmístění trpaslíci. Když budete mít smůlu, tak prostě žádného nenajdete. Můžete však na začátku ukázat všem hráčům jejich rozložení a tím zcela změnit taktiku a průběh celé hry. Přesto se dětem její téma líbí a navíc je to LEGO.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCephas Howard
IlustraceMax Valembois
VydavatelLEGO
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game, Fantasy, Memory, Novel-based
MechanismyMemory, Modular Board, Roll / Spin and Move, Set Collection
RodinaAuthors: J.R.R. Tolkien, Series: LEGO Games
Alternativní názvyLEGO The Hobbit: An Unexpected Journey

Více o hře.

Recenze: Hobit Neočekávaná cesta – desková hra LEGO
Hobit: The Unexpected Journey je desková hra z kostiček LEGO, která se veze na popularitě prvního dílu trilogie filmů. Ve skutečnosti se však jedná o velice jednoduchou hru na paměť ve stylu pexesa. I zde hádáte na začátku naslepo, a postupně se propracováváte k některým obrázkům, hledáte trpaslíky a páry. Hra je dokonce víc náhodná než pexeso, protože trpaslíky nemusíte objevit v páru, ale stačí vám pouze jeden. Největší naděje jsme vkládali v panty, na kterých jsou upevněny strany hobitích nor. Jenže ty slouží pouze k tomu, abyste ve svém tahu mohli přestavět herní plán, a tak trochu zmátli nejen soupeře, ale nejspíš i sebe. Jediná taktická věc, ke které je lze využít, je oddělit soupeře od nory, kde které míří. Bohužel ale tato drobnost a ani rozšiřující pravidla nestačí, aby z Hobita byl důstojný soupeř některých jiných, povedenějších LEGO her. Takto se z ní stává jen jedna z těch průměrných.. Škoda. Třeba za rok, až se setkáme se Šmakem, to bude lepší.
Klady:

+ lego dílky
+ panty, na kterých jsou hobití nory
+ dvouvrstvé ukrytí trpaslíků
+ k odkrývání používáte louč
+ rozšiřující pravidla
Zápory:

- chybějící vysvětlení v pravidlech (druhá vrstva žetonů v norách není vůbec vysvětlena)
- málo využité panty
- v podstatě jen o paměti
- podobných her už tu bylo hodně
1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Operation Escape Room Junior – za zvuku tikající bomby