Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: HOPE card game – hrdinové postapokalyptického světa

Jak začala třetí velká válka, si už nikdo nepamatuje, ale následky byl strašné. Po jaderných útocích začala být Země neobyvatelná, zbytky lidí se stáhly do podzemních bunkrů, kde bojovaly o přežití. Zemi ovládly jiné rasy – mutanti, kteří se přizpůsobili novým životním podmínkám, boti, kteří se vyvinuli z původně jednoduchých robotů a nyní představují ničivé stroje s umělou inteligenci a zhmotněné noční můry allieni. Boj o planetu se rozhořel.

Hra HOPE neboli Hrdinové postapokalyptické Země, je česká karetní hra primárně určená pro dva hráče. Hru vymyslel Michal Suchánek a na svět ji přivedlo HOPE studio.

Hra se odehrává na Zemi po třetí světové válce, a hráči se snaží zajistit dominanci své rasy. Jde o hru karetní, hrát můžete za jednu ze 4 ras – lidé, mutanti, boti, allieni.  Každá frakce má svůj unikátní balíček karet, různé jednotky, lokaci i vlastnosti. Jednotlivé bitvy se odehrávají na jednoduchém herním plánu. Hra je v anglickém jazyce, ale je doplněna českými pravidly s překladovým slovníkem.

Hra je určena pro přeživší ve věku od 14 let a do 10-30 minut by mělo být o dalším osudu rozhodnuto.

Celá hra

 

 

Co najdete v krabici

To hlavní, co je v krabici, jsou 4 balíčky karet, 1 balíček pro každou frakci. Karty jsou tři typů – jednotky, lokace a události. Jednotlivé balíčky jsou předpřipravené, takže stačí zamíchat a můžete hrát. Karty doplňuje herní plán, rudé skleněné kameny pro označování zranění, kartonové žetony a pravidla v anglické a české verzi.

Všechny komponenty jsou velice kvalitní, karty jsou nádherně ilustrované a všechny komponenty vám pomohou skvěle navodit atmosféru postapokalyptického bojiště. Na kartách je text psaný anglicky, a i přesto, že pravidla obsahují vysvětlení základní klíčových slov, minimální znalost angličtiny potřebujete. Bohužel je překlad koncipován trochu nešťastně, jednotlivé pojmy jsou sice seřazeny abecedně, ale podle českých názvu, které jsou uvedeny jako první.  Mnohem přehlednější by bylo dle abecedy seřadit anglické názvy a u nich česky vysvětlení.  Hlavně ze začátku je hledání nepříjemné.

Karty lidí

Karty lidí

Karty mutantůKarty mutantů
Karty Allienů

Karty vetřelců allienů

Karty botů

Karty botů

Jak se to hraje?

Souboj se odehrává na herním plánu, který je rozdělen mřížkou na 5 x 5 polí. Na jednotlivá pole vynášíte karty, posunujete se po něm a snažíte se dosáhnout dominance. Dosáhnout vítězství lze dvěma cestami – získáte 30 zdrojů (základní a jediné platidlo ve hře) nebo stlačíte soupeřovy zdroje na 0.  Každé herní kolo se skládá ze šesti fází, ve kterých se hráči střídají – vždy začíná ten, kdo má právě minci přežití.

Jednotlivé fáze jsou:

Příprava – hráči vynášejí na bojiště karty jednotek, přičemž za ně platí jejich cenu ve zdrojích. Počet jednotek není omezen, musíte mít jen dostatek zdrojů a místa na herním plánu. Jednotky můžete umísťovat jen na základnu – do první řady nebo vedle objevených lokací.

Pohyb – můžete posunout až 3 jednotky po bojišti horizontálně nebo vertikálně o jedno pole. Snažíte se získat jednak co nejlepší pozici pro boj a také dominanci na herní plánu.

Objevování – v této fázi můžete vyložit z ruky kartu lokace (musíte za ni zaplatit její cenu ve zdrojích). Lokace má několik funkcí – můžete vedle ní nasazovat své jednotky, může tvořit kryt proti soupeřovým útokům a blokovat jeho jednotky a každá má svou vlastní schopnost.

Boj – hlavní část celé hry, kdy se snažíte ničit soupeřovy jednotky a lokace a za to získávat zdroje. Každý hráč může označit až 3 cíle, na které útočí. Pokud síla útoků převýší obranu, je jednotka zraněna, pokud je útok několikanásobně větší, je zničena. Za vyhraný souboj útočník získá 2 zdroje a poražený 2 ztrácí, pokud je soupeřova jednotka jakkoliv odstraněna z herního plánu získáte tolik zdrojů, kolik stálo její vynesení.

Dominance – mechanika, která se mi líbí, s její pomocí získáváte další zdroje. Pokud dosáhnete nejvyššího počtu karet v řadě nebo sloupci získáváte za něj 1 zdroj. Zde se hodí mít vyneseny lokace, protože každá lokace se počítá za 2 karty.

Dobíraní karet – můžete z ruky odhodit libovolný počet nepotřebných karet a doberete si do šesti. Poté předáte Minci přežití soupeři. V příštím kole bude všechny fáze začínat on.

Během všech fází je možné hrát příslušné karty události, které přinášejí do hry další překvapení pro soupeře nebo podporu pro vás.

Hra končí v okamžiku, kdy jeden z hráčů splní jednu z podmínek vítězství – má 30 zdrojů nebo soupeři klesne počet zdrojů na 0.

Rozehraná hra

A co dále?

Po odehrání několika základních partií se můžete pustit do dalších variant popsaných v pravidlech. Díky tomu, že máte 4 armády, můžete si zahrát i ve čtyřech, jen si musíte dokoupit ještě jeden herní plán nebo si jej stáhnout ze stránek hry a vytisknout.

A po vydání základní hry mají autoři s hrou další plány. Již nyní je k dispozici první rozšíření – tzv. balíček přežití, kde najdete další karty. A to by mělo dále pokračovat, budou vycházet nové karty i nové armády. A pro fanoušky grafické podoby hry jsou k dispozici HOPE karty na hru Prší.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelHOPE Studio
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk14 and up
KategorieCard Game, Fighting, Horror, Science Fiction
MechanismyArea Majority / Influence, Cooperative Game, Deck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Player Elimination, Variable Phase Order
RodinaCrowdfunding: Kickstarter
Alternativní názvyHOPE: Heroes of Postapocalyptic Earth

Více o hře.

Recenze: HOPE card game – hrdinové postapokalyptického světa
Hodnocení hry klesalo s počtem odehraných bitev. Přitom, jak se člověk seznamuje s hrou a začíná vymýšlet strategie, přichází na nedostatky v pravidlech, především v otázce, zda můžu hrát tuhle kartu teď? Co se vyhodnotí dřív, co se kdy provede? Také se zda velmi silný efekt, kdy při souboji vítěz dostane 2 body a poražený 2 body ztrácí. V kombinaci s možným zničením jednotky (a další body pro vítěze) a následných bodů za dominanci se jedná možná až o moc silnou mechaniku. Dochází k tomu, že kdo na tom je lépe, je dále odměňován, a kdo je na tom špatně je trestán. Dle mého názoru je zde spoustu drobností, které hru srážejí dolů. Bohužel v této kategorii existují hry, které si zahraji raději.
Klady:

+ kvalitní zpracování hry
+ nádherně graficky provedené karty
+ 4 balíčky armád, kde každá vyžaduje odlišnou strategii
Zápory:

- pro mnohé hráče nutná znalost angličtiny
- nejasnosti v pravidlech, např. chybí minimálně vysvětlení načasování a posloupnosti jednotlivých akcí, dotažení některých mechanik, některé karty přesílené
- vzhledem k předpokládané délce hry a spádu – většinou šlo o rychlé bitvy, zbytečně složitá pravidla se spoustou výjimek a vlastností
- občas došlo k dlouhotrvající bitvě, kdy se hráči zakopali na svých pozicích a nic moc se nedělo
- vysoká cena v porovnání s hrami stejného typu
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rummikub Twist – nový a se zvratem